آتش زدن مزارع پس از برداشت بلایی بدتر از کرونا/ نابودی عناصر مغذی خاک

تاریخ انتشار: جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۵:۴۶ ب٫ظ
آتش زدن مزارع پس از برداشت بلایی بدتر از کرونا/ نابودی عناصر مغذی خاک اکثر کارشناسان کشاورزی معتقدند: آتش زدن مزارع توسط کشاورزان علاوه بر از بین رفتن کاه و کلش منجر به نابودی عناصر و مواد مغذی موجود در خاک می شود.

قلم ماندگار/ خوزستان:

به گزارش قلم ماندگار، شاید در پایان فصل برداشت محصولات کشاورزی از نزدیک مشاهده کرده باشید که در بعضی از مناطق؛ تعدادی از کشاورزان پس از برداشت محصولات خود بیشتر کشتزارهای نیشکر،‌ گندم و جو باقی‌مانده ساقه گیاهان را در کشتزارهای خود آتش می‌زنند؛ که گاهی شعله‌های آتش و دود ناشی از آن آتش سوزی کل منطقه را فرا می‌گیرد و سبب ایجاد مشکلاتی برای مردم و محیط زیست می شود و حتی اکثر کارشناسان کشاورزی نیز معتقدند: آتش زدن مزارع توسط کشاورزان علاوه بر از بین رفتن کاه و کلش منجر به نابودی عناصر و مواد مغذی موجود در خاک می شود.

آتش در جنگل خسرج همچنان زبانه می کشد!

حسین عبدالعزیزی- «آتش‌سوزی در بخش‌هایی از جنگل خسرج با گذشت چندین ساعت از وقوع آتش‌سوزی مهار شده است ولی آتش در برخی نقاط این جنگل همچنان زبانه می‌کشد. عنوان خبری بود که امروز در رسانه ها منتشر شد.»

به گفته فرماندار شوش، در بخش ماسه ای جنگل خسرج امکان ورود خودرو آتش نشان وجود ندارد.

همچنین مدیر کل منابع طبیعی خوزستان در این خصوص می گوید: این آتش سوزی عمدی بوده و فردی که با آتش زدن زمین کشاورزی منجر به این حادثه شده است؛ تحت تعقیب است.
گسترش آتش سوزی در منطقه خاییز بهبهان و انتظاربرای رسیدن هلی کوپتر آبپاش

همچنبن در پی آتش سوزی روز گذشته مشهود است و مسئولان شهری و ستاد بحران با حضور میدانی همچنان به انتظار رسیدن های کوپترهای آبپاش بسر می برند.

گسترش اتش در منطقه تنگ شیخ و سرایت آن به کوه های علمدار و خوئیز، حجم وسیعی از جنگل ها و جانوران این منطقه را در معرض نابودی قرار داده است

با توجه به وسعت زیاد و حجم بالای آتش، امکان کنترل و مهار آتش سوزی توسط نیروی انسانی امکان پذیر نبوده و حریق هر لحظه در حال گسترش است.

عملیات اطفای حریق شب گذشته توسط نیروهای محلی، چندان موثر نبوده و حتی یکی از محیط بانان دچار حادثه سقوط از ارتفاع شده است.

متاسفانه همه ساله آتش سوزی در این منطقه آسیب های زیادی به مردم و محیط زیست گیاهی و جانوری وارد می کند و معمولا پرواز هلی کوپترهای آبپاش برای مهار و اطفای حریق با تاخیر صورت می پذیرد.

امید است تمهیدات لازم برای مهار آتش سوزی در این منطقه زیبای وغنی گیاهی و جانواری ، هرچه سریعتر کارگر افتد.

وقتی مزارع به پای ناآگاهی می‌سوزد

یک کارشناس کشاورزی نیز در گفت و گو با قلم ماندگار، نسبت به آتش زدن مزارع پس از مرحله برداشت گندم هشدار داد و گفت: آتش زدن مزارع توسط کشاورزان علاوه بر از بین رفتن کاه و کلش منجر به نابودی عناصر و مواد مغذی موجود در خاک می شود.

امید فراز با اشاره به افزایش روزافزون مصرف کودهای شیمیایی در مزارع، افزود: برخی از این کودها نمی توانند نیاز گیاه را تامین کنند و کشاورزان باید بجای سوزاندن کاه و کلش اقدام به برگرداندن بقایای گیاهی به خاک کنند تا مواد غذایی به خاک افزوده شده و نیاز گیاه تامین شود.

وی اظهار داشت: در صورتی که کشت بذر در بقایای حاصل از برداشت محصول صورت گیرد نه تنها میزان محصول افزایش می یابد بلکه مواد آلی خاک هم زیاد خواهد شد که در بلندمدت منجر به کاهش مصرف کود شیمیایی هم می شود.

وی گفت: در مزارعی که کشت بذر در بقایای حاصل از برداشت محصول صورت می گیرد میزان بهره وری از آب هم افزایش می یابد و با ماندگاری بیشتر آب در مزرعه، بذر بخوبی جوانه می زند زیرا آب در خاک ذخیره می شود و بتدریج در اختیار گیاه قرار می گیرد و این در حالی است که مزارعی که ماده آلی کمتری دارند نیاز به آب بیشتری هم دارند.

این کارشناس کشاورزی به قلم ماندگار می گوید؛ مزارعی که سوزانده نمی شوند با بقایای حاصل از برداشت محصول به زمین برگردانده می شود پس از چند سال با توجه به تغییر شرایط مزرعه و مصرف کمتر نهاده های شیمیایی شاهد افزایش عملکرد محصول خواهیم بود.

فراز گفت: متاسفانه زمین کشاورزی که سرمایه کشاورز است و هزینه های زیادی برای آن می شود با یک کبریت آتش می گیرد و از بین می رود و عملا به طبیعت آسیب می رسد و باعث ضرر و زیان برای کشاورز می شود.

وی تاکید کرد: انتظار می رود؛ متولیان بخش کشاورزی در این زمینه فرهنگ سازی بیشتری کنند و کشاورزان را نسبت به عواقب آتش زدن مزارع پس از برداشت محصول بیش از پیش آگاه کنند.

آتش زدن مزارع بعد از برداشت بلایی بدتر از کرونا
دکتر خدادادی رئیس جمعیت هلال احمر خوزستان نیز در این زمینه در گفت و گو با قلم ماندگار، با اشاره به اینکه آتش زدن مزارع بعد از برداشت بلایی بدتر از کرونا است، اظهار کرد: این اقدام باعث از بین بردن تمامی موجودات زنده ازقبیل باکتری های تولید کننده نیتروژن و ازت که برای کشت مفید هستند و ما را مجبور به استفاده از کودهای شیمیایی می کند.
وی در ادامه با بیان اینکه آتش زدن مزارع پس از برداشت عوارض زیست محیطی زیادی دارد، افزود: همچنین این اقدام ناآگاهانه کشاورزان باعث ایجاد مشکلات متعدد دیگر  می شود که نیاز به بررسی و مطالعه چدی دارد و سرکشی و عدم تبعیت از قانون که عوارض اجتماعی و … دارد که می طلبد قوه قضاییه ورود کند و به صورت جدی با متخلفان برخورد کند.
انتهای پیام/
آخرين اخبار
پر بحث ترين
قلم ماندگار
محل كد آمار