آغاز برداشت کشت پائیزه در خوزستان/پیش بینی برداشت ۱،۷میلیون تن گندم

تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۶:۰۱ ب٫ظ
آغاز برداشت کشت پائیزه در خوزستان/پیش بینی برداشت ۱،۷میلیون تن گندم [ad_1] اهواز – ایرنا – رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به آغاز برداشت کشت پائیزه در این استان گفت: پیش بینی می شود در سال زراعی جاری یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن گندم در خوزستان تولید شود. کیخسرو چنگلوایی یکشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: برداشت گندم در شهرستان هندیجان […]

[ad_1]


اهواز – ایرنا – رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به آغاز برداشت کشت پائیزه در این استان گفت: پیش بینی می شود در سال زراعی جاری یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن گندم در خوزستان تولید شود. کیخسرو چنگلوایی یکشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: برداشت گندم در شهرستان هندیجان و برداشت کلزا در شهرستان شوشتر از امروز آغاز شده است.
وی افزود: در صورت عادی بودن شرایط پیش بینی می شود، یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن گندم تولید شده و یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن از این محصول از کشاورزان خریداری شود.
چنگلوایی اضافه کرد: پائیز امسال محصولات کشاورزی در ۹۰۰ هزار هکتار شامل گندم، جو، کلزا و دانه های روغنی، چغندر قند، نیشکر و حبوبات به زیر کشت رفت.
وی اظهار کرد: پیش بینی می شود ۱۳۰ هزار تن جو، ۳۰ هزار تن کلزا و بین ۷۵۰ تا ۸۰۰ هزار تن چغندر قند در سال زراعی جاری برداشت شود.
چنگلوایی افزود: کشت چغندرقند ۱۰ سال در خوزستان به دلیل تعطیلی کارخانه های قند، متوقف شده بود که از سال زراعی ۹۳-۹۲ دوباره آغاز شده است.
وی ادامه داد: به دلیل ادامه تعطیلی کارخانه های قند خوزستان، این محصول به هفت کارخانه در استان های کرمانشاه، قزوین، اصفهان و چهارمحال و بختیاری ارسال می شود که برای این منظور ۲هزار دستگاه کامیون برای حمل محصول نیاز است و متاسفانه خوزستان از ارزش افزوده و اشتغالزایی آن سهمی نمی برد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی همچنین با اشاره به برداشت همزمان گندم، جو، کلزا، چغندرقند و سبزی و صیفی در خوزستان گفت: کار برداشت در ۴۵ روز انجام می شود که در این مدت سه هزار کمباین مهاجر و ۶ هزار کامیون مهاجر وارد خوزستان می شوند.
چنگلوایی با اشاره به افزایش ۲٫۵ میلیون تن تولیدات خوزستان، افزود: پیش بینی می شود تا پایان فصل زراعی جاری، ۱۵٫۵ میلیون تن محصولات کشاورزی در خوزستان تولید شود که شامل ۱۳۸ محصول کشاورزی و باغی و تولیدات دامی است.
محمد قاسمی نژاد معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خوزستان نیز پیش از این گفته بود:کشت گندم دیم در خوزستان (به جز در شهرستان های ایذه و باغملک) به دلیل کاهش شدید بارندگی و ۳۸ هزار هکتار از کشت گندم آبی در حوضه رودخانه جراحی به دلیل کمبود آب در این حوضه در سال زراعی جاری از بین رفته است.
بر اساس این گزارش، خوزستان بیش از ۲ میلیون هکتار زمین مستعد کشاورزی دارد که به دلیل کمبود آب حدود یک میلیون هکتار آن زیر کشت می رود. این استان با تولید ۱۴ میلیون تن یکی از قطب های کشاورزی کشور است.
در سال های اخیر با بحران آب در حوضه رودخانه های کارون، کرخه، جراحی و زهره کشت پائیزه در استان با مشکل روبه رو شده و کشت تابستانه ممنوعیت هایی داشته است.
از ۲۷ شهرستان در خوزستان ۲۶ شهرستان کشت گندم انجام می دهند. در سال زراعی گذشته یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن گندم در خوزستان تولید شد که یک میلیون و ۳۹۵ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری و ۶۵ هزار تن از آن به عنوان بذر و بخشی از آن به مصرف کشاورزان (خودمصرفی) رسیده است. خرید گندم در فصل زراعی ۹۵-۹۴ افزایش ۴۵ درصدی داشته و خوزستان در این زمینه رتبه نخست کشور را کسب کرده است. این میزان خرید گندم یک رکورد در تاریخ کشاورزی خوزستان به شمار می آید زیرا بالاترین خرید گندم در خوزستان یک میلیون و ۲۸۰ هزار تن در سال زراعی ۸۶-۸۵ بوده است.
در خوزستان ۴۰۰ هزار هکتار زیر کشت گندم آبی و ۱۵۰ هزار هکتار زیر کشت گندم دیم می رود.
در فصل زراعی گذشته همچنین تولید کلزا از هشت هزار و ۲۰۰ تن به ۱۳ هزار تن رسید که ۵۳ درصد افزایش داشته است.

۷۱۵۱ / ۶۰۳۷
خبرنگار: نادره وائلی زاده ** انتشار دهنده: عبدالحمید راجی

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار