آیین نمادین ورود کاروان امام رضا (ع) به ایران در خرمشهر برگزار می‌شود

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۸ | ۱۱:۰۳ ق٫ظ
آیین نمادین ورود کاروان امام رضا (ع) به ایران در خرمشهر برگزار می‌شود معاون فرهنگی و رسانه مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان گفت: واقعه تاریخی ورود حضرت امام رضا علیه السلام از مرز شلمچه به ایران با برگزاری آیینی نمادین در خرمشهر بازآفرینی می‌شود.

قلم ماندگار:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

به گزارش قلم ماندگار، مرتضی جمشیدی با اعلام این خبر افزود: با آغاز دهه کرامت مصادف با سالروز ورود کاروان امام رضا علیه السلام و ورود تشیع به ایران، مراسم نمادینی در روز چهارشنبه ١٢ تیر ماه با حضور مسئولان کشوری و استانی، هنرمندان، شاعران، نویسندگان، پژوهشگران و اقشار مختلف مردم در شهرستان خرمشهر برگزار می‌شود. 
  
جمشیدی گفت: از جمله برنامه‌های این آئین نمادین می‌توان به سخنرانی، شعرخوانی و حماسه سرایی شاعران به زبان‌های فارسی و عربی و مولودی‌خوانی اشاره کرد. 
  
معاون فرهنگی و رسانه مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان بیان کرد: آئین نمادین ورود کاروان امام رضا علیه السلام به ایران از سال ١٣٨٧ همزمان با آغاز دهه کرامت و سالروز میلاد کریمه اهل بیت علیه السلام، حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیه برگزار می‌شود که آغازی بر سلسله برنامه های فرهنگی وهنری جشنواره بین‌المللی رضوی در کشور و جشنواره بین‌المللی شعر عربی یادمام دعبل خزاعی در خوزستان است. 
  
جمشیدی افزود: برگزاری آئین نمادین ورود کاروان امام رضا علیه السلام به کشورمان، به همت بنیاد بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا علیه السلام، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد اروند، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان خرمشهر و فرمانداری خرمشهر و سایر نهادهای استانی و شهرستانی انجام می شود. 
  
وی گفت: همچنین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و منطقه آزاد اروند که میزبانی این ویژه برنامه فرخنده را برعهده دارند ، از عموم مردم استان به منظور شرکت و همراهی در این آئین نمادین از بلوار ساحلی تا مسجد جامع خرمشهر که متبرک است به پرچم استان قدس رضوی با حضور خادمان حرم مطهر ، صمیمانه دعوت می نمایند . 
  
طبق روایات در سال ٢٠٠ هجری قمری ، امام رضا علیه السلام به دستور مامون ، خلیفه وقت هجرت اجباری خود را از مدینه به مرو آغاز کرد.در این هجرت اولین نقطه از خاک کشورمان، شلمچه مشهد شهیدان هشت سال جنگ تحملی به قدوم مبارک حضرت علی ابن موسی الرضا علیه السلام متبرک شد که پس از آن به دروازه ورود تشیع شهرت پیدا کرد و بر این اساس چند سالی است که خرمشهر و شلمچه این ورود تاریخی و مبارک را گرامی داشته و با حرکت نمادین ، صحنه ورود کاروان امام رضا علیه السلام را بازسازی می‌کنند.

انتهای پیام

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار