از سال 1379 تا كنون؛

اجرای ۱۶۴ پروژه پژوهشی در مناطق نفت خیز جنوب

تاریخ انتشار: شنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۰:۲۵ ق٫ظ
اجرای ۱۶۴ پروژه پژوهشی در مناطق نفت خیز جنوب از ابتدای تاسیس اداره پژوهش و فناوری در شرکت ملی مناطق نفت­ خیز جنوب تا کنون، ۱۶۴ قرارداد پروژه تحقیقاتی منعقد و اجرا شده است.

قلم ماندگار:

به گزارش پایگاه خبری قلم ماندگار به نقل از روابط عمومی شرکت مناطق نفت خیز جنوب، رئیس پژوهش و فناوری شرکت ملی مناطق نفت­ خیز جنوب با اعلام این خبر به مناسبت هفته دولت اظهار داشت: این اداره با ساختار فعلی از سال ۱۳۷۹ با هدف انجام فعالیت‌های پژوهشی پایه‌گذاری و تاکنون ۱۶۴ قرارداد پروژه تحقیقاتی منعقد گردیده است.

مهندس باقر پورقاسم گفت: از این تعداد، ۱۴۶ پروژه خاتمه یافته است که تعدادی از پروژه‌هایی که در راستای خود اتکایی و با هدف ساخت فناورانه کالا، مواد و تجهیزات اجرا شدند  به مرحله تجاری سازی رسیده اند.

وی افزود: از مهم‌ترین این پروژه ها می توان به ساخت توربین گازی سولار سنتار مدل ۴۵۰۲T- ، ساخت مته حفاری دندانه­ای با انجام مطالعات راهبردی و بکارگیری فن­آوریهای نوین، تولید پنج قلم افزایه­ های سیمان حفاری و تولید دوغاب سیمان سبک و فوق سبک جهت سیمانکاری پشت آستری ۷ اینچ ۱۰ حلقه چاه مارون اشاره کرد.

مهندس پورقاسم ادامه داد: ۹ پروژه نیز آماده تجاری‌سازی هستند که شرکت های داخلی مرتبط با صنعت نفت می توانند برای توسعه محصولات این پروژه ها به این شرکت مراجعه نمایند.

رئیس پژوهش و فناوری شرکت ملی مناطق نفت­ خیز جنوب خاطرنشان کرد: از جمله این پروژه ها که دارای سودآوری بالایی هستند پروژه تولید نانوسیالات به منظور بکارگیری در مبدلهای حرارتی و برج‌های خنک‌کننده، تولید نیمه صنعتی نانو عایق حرارتی و تولید نمونه آزمایشگاهی و میدانی مواد کندکننده خوردگی است.

وی افزود: توسعه و برنامه نویسی نرم افزار تحلیل داده های نمودار تولید (PLT )، تهیه نرم افزار شبیه سازی، تدوین دانش فنی و ساخت یک پایلوت سیار نمکزدایی الکترواستاتیک، توسعه فیلتراسیون غشایی در تصفیه پساب واحد نمکزدایی با قابلیت تزریق در چاه و استفاده از روش­های جدید جهت پاکسازی زمینهای آلوده به مواد نفتی اطراف تاسیسات نفت و گاز از دیگر پروژه های آماده تجاری سازی این شرکت هستند.

مهندس پورقاسم، به فعالیت های این شرکت در خصوص توسعه ارتباط صنعت با دانشگاه اشاره کرد و اظهار داشت: در بخش ارتباط صنعت با دانشگاه‌ها، به منظور رفع نیازها و چالش­های موجود در صنعت، از سال ۱۳۷۹ تا کنون دانشگاه­های سراسر کشور پیشنهاد پروژه‌های تحصیلات تکمیلی خود را که بعضاً از عناوین پیشنهادی خود شرکت ملی مناطق نفت­ خیز جنوب است به این امور ارسال می‌کنند.

وی گفت: این پیشنهادها طی فرآیند تصویب‌خواهی مورد ارزیابی قرار گرفته و پیشنهادهای مورد نیاز صنعت به مرحله انعقاد قرارداد رسیده و تحت حمایت مالی شرکت ملی مناطق نفت­ خیز جنوب قرار می‌گیرند؛ تا کنون ۹۳۳ پروژه تحصیلات تکمیلی منعقد شده که از این تعداد ۸۱۳ پروژه خاتمه یافته است.

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار