اختصاص ۲،۵ میلیارد ریال اعتبار به ساماندهی محوطه باستانی جندی شاپور

تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۵:۲۰ ب٫ظ
اختصاص ۲،۵ میلیارد ریال اعتبار به ساماندهی محوطه باستانی جندی شاپور [ad_1] دزفول – ایرنا – مدیر پایگاه جندی شاپور و ایوان کرخه گفت:۲،۵ میلیارد ریال اعتبار از محل منابع ملی به ساماندهی و کاوش های باستانی در محوطه جندی شاپور اختصاص یافت. یعقوب زلقی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا مجموع اعتبار اختصاص یافته به این محوطه باستانی طی سال ۹۵ […]

[ad_1]


دزفول – ایرنا – مدیر پایگاه جندی شاپور و ایوان کرخه گفت:۲،۵ میلیارد ریال اعتبار از محل منابع ملی به ساماندهی و کاوش های باستانی در محوطه جندی شاپور اختصاص یافت. یعقوب زلقی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا مجموع اعتبار اختصاص یافته به این محوطه باستانی طی سال ۹۵ تاکنون از محل منابع ملی را ۴،۵ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود:تخصیص این میزان اعتبار از محل منابع ملی به جندی شاپور گواه نگاه ویژه سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری به این محوطه باستانی منحصربفرد در جهان است.
وی اظهار کرد:این اعتبار برای مرمت محوطه یعقوب لیث ، ادامه کاوش های باستان شناسی و نیز ساماندهی محوطه جندی شاپور هزینه می شود.
زلقی ، مستندنگاری ، نقشه برداری ، تعیین عرصه و حریم محوطه باستانی جندی شاپور در کنار ادامه کاوش های باستان شناسی را مهمترین برنامه های پایگاه جندی شاپور در سال ۹۶ برشمرد و گفت:برگزاری کنگره بین المللی جندی شاپور در کنار معرفی این محوطه باستانی از طریق رسانه ها ، نگاه جهانی را متوجه این اثر منحصر بفرد کرده است به طوریکه در ایام نوروز شماری از گردشگران خارجی از کشورهای مختلف برای مشاهده محوطه جندی شاپور به دزفول سفر کردند.
پارسال نیز با پیگیری نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی ،سازمان برنامه و بودجه ۱۰ میلیارد ریال اعتبار به محوطه جندی شاپور دزفول اختصاص داد.
زلقی افزود:حفاظت و مرمت،تشکیل مرکز اسناد ، کتابخانه ،تامین نیروی انسانی،احداث موزه و مرکز طب سنتی و تامین وسیله نقلیه از دیگر اولویت های محوطه باستانی جندی شاپور می باشد که با جذب این اعتبار انجام خواهد شد.
نخستین کاوش باستان شناسان ایرانی در محوطه باستانی جندی شاپور دزفول از سوی پژوهشگاه باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری با اعزام یک تیم باستان شناس از دی ماه پارسال آغاز و تا اواخر اسفند ماه ادامه داشت.
شهر باستانی جندی شاپور با ۸۰۰ هکتار وسعت در ۱۲ کیلومتری شهر دزفول در مجاورت روستای اسلام آباد واقع است.
نخستین دانشگاه جهان به دستور شاپور اول ساسانی حدود ۱۸۰۰ سال پیش در این شهر که اکنون بقایایی از آن بر جا مانده است تاسیس شد.
دانشگاه جندی شاپور واقع در محوطه باستانی شهر جندی شاپور دزفول که اکنون تنها بقایایی از آن برجا مانده، نخستین مرکز علمی جهان در زمان ساسانیان بود که رشته های پزشکی، فلسفه و نجوم در آن تدریس می شد.
به گزارش ایرنا دانشگاه گندی شاپور در عصر خود معتبرترین مرکز علمی جهان بود که رشته هایی چون پزشکی و نجوم در آن تدریس می شد.
آثار برجا مانده این شهر در ۲۴ شهریور سال ۱۳۱۰ به شماره ۴۶ در ردیف آثار ملی به ثبت رسید.
۶۰۶۸
خبرنگار و انتشار: محمدعلی فریدپناه

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار