ارزش روز سهام‌ عدالت اعلام شد

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ | ۰۸:۳۸ ق٫ظ
ارزش روز سهام‌ عدالت اعلام شد رئیس سازمان خصوصی‌سازی‌ درباره اینکه چرا مردم باید برای دریافت سهام عدالت ۴۷۰ هزار تومان به‌حساب دولت واریز کنند، گفت: دولت نمی‌خواهد جیب مردم را خالی کند و مطابق قانون باید بخشی از سود شرکت‌ها از محل سود سالانه تسویه می‌شد بنابر این برای تسویه سود سالانه باید بقیه مبلغ براساس قانون پرداخت شود.

 به گزارش پایگاه خبری قلم ماندگار،  در طول ۱۰سال گذشته به ۴۹میلیون نفر سهام عدالت پرداخت شده است اما با توجه به اینکه از این مقدار فقط ۵۳۰هزار تومان به مردم پرداخت می‌شود در نتیجه هم‌اکنون ۲۲هزار میلیارد تومان سهام در سبد سهام عدالت به قیمت ۱۰سال پیش وجود دارد که درصورت انصراف مردم از خرید مالکیت آن در دست دولت باقی خواهد ماند. این یعنی اینکه مردم چه بقیه مبلغ سهام عدالت(۴۷۰هزار تومان) را بپردازند و چه نپردازند این دولت است که سود کرده است.

براساس قانون قرار بود به هر نفر یک میلیون تومان سهام عدالت پرداخت شود اما سازمان خصوصی از پارسال پس از ۹سال از زمان واگذاری اولیه سهام عدالت اعلام کرد که برای اینکه یک نفرمالک همه یک میلیون تومان سهامش شود باید نیمی از این مقدار را به‌صورت نقد به‌حساب دولت واریزکند. اکنون براساس آنچه سازمان خصوصی‌سازی‌ اعلام کرده است از مجموع ۴۹میلیون نفر مشمول سهام عدالت که ۲میلیون نفر آنها فوت کرده‌اند ۳۶میلیون و ۵۰۰هزار نفرباید برای دریافت یک میلیون تومان سهام ۴۷۰هزار تومان بپردازند.

ازمیان همه مشمولان سهام عدالت نزدیک به ۱۴میلیون نفرکه درواقع زیرخط فقر محسوب می‌شوند از پرداخت این مبلغ معاف هستند اما آنطور که پیش‌بینی می‌شود و آنطور که از مقدار ناچیز سود سالانه این میزان سهام پرده برداری شده است، گمان می‌رود که کمتر از ۳۰درصد مردم حاضر به پرداخت این مبلغ به دولت باشند.

اکنون رئیس سازمان خصوصی‌سازی‌ می‌گوید که سود این مقدار سهام ماهانه ۷۵۰۰تومان است اما رئیس کمیسیون اقتصادی این مقدار را فقط ۳هزار تومان می‌داند با این شرایط تفاوت فقط بر سر خرید چند نان سنگک است که ممکن است مشمولان را از پرداخت مبلغ ۴۷۰هزار تومان منصرف و این خطر را تقویت کند که سهام خریداری نشده در اختیار شبه‌دولتی‌ها قرار بگیرد، چرا که اگر مردم حاضر نشوند ۴۷۰هزار تومان را پرداخت کنند مقدار سهامی که قرار است بابت این مبلغ در سبد سهام عدالت آزاد شود دوباره به دولت برمی‌گردد یا تحت مدیریت دولت اداره خواهد شد یا دولت آنها را به ذینفعان دیگری خواهد فروخت.

پاشنه آشیل سهام عدالت اینجاست که دولت در شرایطی مشمولان سهام عدالت را از دریافت کل سهامشان محروم می‌کند که مشخص نیست بعد از آنکه دوباره این میزان سهام به دولت برگشت چه گروه‌ها یا ذینفعانی مالک این مقدار سهام خواهند شد و اگر در عین حال همچنان در دست دولت باقی بماند و تحت مدیریت دولتی اداره شود به ساختار اقتصاد دولتی که با خصوصی‌سازی‌ منافات دارد، دامن خواهد زد. ارزش این مقدار سهامی که در صورت انصراف مردم از پرداخت ۴۷۰هزار میلیارد تومان به دولت یا گروه‌های شبه‌دولتی می‌رسد به قیمت ۱۰سال پیش نزدیک به ۲۲هزار میلیارد تومان و به قیمت امروز رقمی در حدود ۵۰هزار میلیارد تومان است.

دیروز در جریان نشست خبری رئیس سازمان خصوصی‌سازی‌ از میرعلی اشرف عبدالله پوری‌حسینی درباره منطق پرداخت ۴۷۰هزار تومان بابت سهام عدالت از سوی مشمولان سهام عدالت پرسیدیم. او توضیح داد: دولت نمی‌خواهد جیب مردم را خالی کند آنچه اتفاق افتاده مطابق قانون است و مطابق قانون باید بخشی از سود شرکت‌ها از محل سود سالانه تسویه می‌شد بنابر این برای تسویه سود سالانه باید بقیه مبلغ براساس قانون پرداخت شود.

او افزود: تاکنون ۲۷هزار میلیارد تومان سهام ازبدنه دولت جدا شده است و به مردم پرداخت شده که هم‌اکنون ارزش روز آن بیش از ۵۵هزار میلیارد تومان است. او افزود: سهام عدالت آنقدر ابهام‌های مختلفی داشت که اگر ما درصدد رفع آن بر‌نمی‌آمدیم این سهام هرگز به‌دست مردم نمی‌رسید؛ زیرا در تخصیص ۶۰شرکت سرمایه‌پذیر قانون رعایت نشده بود. پوری حسینی افزود: به‌طور مثال فقط در یک مورد یک شرکت با نامه هلدینگ گاز به سبد سهام عدالت اختصاص داده شد که اصلا وجود خارجی نداشت. به گفته او ۶هزار میلیارد تومان از سبد سهام عدالت را فقط به این شرکت اختصاص داده بودند.

سهام عدالت یک‌میلیون و ۵۰هزار تومان می‌ارزد

پوری حسینی می‌گوید: براساس طرح توزیع سهام عدالت، یک میلیون تومان سهم به مشمولان به این شرط داده شده است که طی ۱۰سال از محل سود این سهام، اقساط آن پرداخت شود که تا به امروز ۵۳۰هزار تومان از این اقساط تسویه شده، بنابراین طبق مصوبه شورای‌عالی اصل۴۴ قرار شد تا پایان شهریور۹۶ به مشمولین فرصت داده شود تا درصورت تمایل از محل آورده نقدی خود اقدام به پرداخت باقیمانده اقساط خود کنند. رئیس‌کل سازمان خصوصی‌سازی‌ اضافه کرد:

هم‌اکنون ارزش بازار ۵۳۰هزار تومان سهام عدالت مشمولان حدود یک میلیون و ۵۰هزار تومان است و بر این اساس کسانی که اقدام به واریز ۴۷۰هزار تومان بدهی باقیمانده به‌حساب دولت کنند، در زمان آزادسازی سهام عدالتشان حدود ۲میلیون تومان ارزش خواهد داشت؛ به‌همین جهت به مشمولان سهام عدالت پیشنهاد می‌کنیم نسبت به واریز مانده بدهی خود اقدام کنند که البته این موضوع کاملاً اختیاری است و اجباری در آن نیست.

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار