اختصاصی قلم ماندگار:

از شایعه تا واقعیت بذر عقیم گندم/ چنگلوایی رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان پاسخ می دهد

تاریخ انتشار: یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ | ۱۳:۲۲ ب٫ظ
از شایعه تا واقعیت بذر عقیم گندم/ چنگلوایی رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان پاسخ می دهد اهواز- قلم ماندگار- این روزها حکایت بذر گندم های عقیم در فضای مجازی خبرساز شده است به همین دلیل خبرنگار پایگاه خبری قلم ماندگار برای پیگیری این سوژه به سراغ کیسخرو چنگلوایی رئیس سازمان جهاد کشاورزی رفت و این سوژه خبری مهم را پیگیری کرد.

قلم ماندگار:

بذر گندم های عقیم بلای جان کشاورزان  خوزستانی!
اهواز- قلم ماندگار- این روزها حکایت بذر گندم های عقیم در فضای مجازی خبرساز شده است به همین دلیل خبرنگار پایگاه خبری قلم ماندگار برای پیگیری این سوژه به سراغ کیسخرو چنگلوایی رئیس سازمان جهاد کشاورزی رفت و این سوژه خبری مهم را پیگیری کرد.
یک کشاورز: در سال زراعی ۹۷-۹۸ که کشاورزان بخش رغیوه از توابع شهرستان هفتکل  پس چند سال خشکسالی پیاپی با دیدن باران های اوایل پاییز امیدوار به سال پرمحصولی داشتند، اما به دلیل اینکه  تعاونی ها میزان گندم تحویلی به کشاورز به قیمت هر کلیو ۱۹۵۰ تومان  کم کرد و به ازای هر هکتار فقط ۶۰ کیلو گندم به کشاورزان تحویل داد و از سویی برخی کشاورزانی هم که موفق به عقد قرارداد با جهاد کشاورزی نشدند که گندمی به آنها داده نشد و ناگزیر کشاورزان گندم مورد نیاز خود را از انبارهای فروشندگان بذر خریداری کردند.
 اما پس از گذشت چند روز مشخص شد که این بذر گندم های خریداری شده از بازار آزاد عقیم بود و رشد نکرد!
همچنین به گفته برخی کشاورزان پس از تماس با انبارداران،  انبار داران  درصدی از پول بذر را به کشاورزان برگرداندند و البته مابقی پول بذر و هزینه تراکتور و کود شیمیایی و غیره از جیب کشاورزان درآمد و اینگونه کشاورزان امسال را هم با ضرر و بدون محصول خواهند گذراند.
 سوال این است که این حجم زیاد بذر گندم عقیم که دامنگیر کشاورزان بخش باوی و رامشیر هم شده از کجا آمده و چگونه بدون هیچ نظارتی توزیع شده و ضرر آن به کشاورزان وارد شد؟
رئیس جهاد کشاورزی خوزستان: چیزی به نام بذر عقیم نداریم!
در این زمینه  کیخسرو چنگلوایی رئیس جهاد کشاورزی خوزستان در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری قلم ماندگار اظهار کرد:  باید عرض کتم در این زمینه چیزی به نام بذر عقیم نداریم
وی افزود: جوانه زنی بذر بستگی به قوه نامیه و ویگوریتی(قدرت رویش)دارد.
چنگلوایی ادامه داد: شوری اراضی، آب ماندگی و تهیه زمین نامطلوب و سموم اسنفاده شده در کشت قبل می تواند باعث اختلال در سبز شدن گندم شود که این امر ربط یه عقیم بودن بذر گندم ندارد.
البته باید اذعان کرد که رییس اتحادیه بذرفروشان یکی از استان های کشور گفته می بایست برای بذرگیری از محصولات کشاورزی بومی اقدام شود زیرا که بذرهای وارداتی اعتبار یک ساله دارند و نمی‌توان از آنها بذرگیری کرد.
وی عنوان کرد: متاسفانه بذر صیفی‌جات مورد استفاده در کشاورزی، وارداتی است و این بذرها عقیم شده‌اند به طوری که امکان بذرگیری از محصولات آنها در سال‌های آتی وجود ندارد.
این کارشناس کشاورزی می گوید: عقیم بودن بذرهای وارداتی و نداشتن خودکفایی در زمینه تامین بذر مورد نیاز کشاورزی، در سال های آینده ضربه جبران ناپذیری به این بخش وارد می‌کند و سازمان جهاد کشاورزی و حفظ نباتات باید در این امر وارد شده و چاره‌ای برای از بین رفتن بذر محصولات بومی کشاورزی بکند.
کشاورزان برای تامین بذر گندم کشت پاییزی نگران نباشند
به گزارش قلم ماندگار در این زمینه مهدی صیاحی مدیرکل تعاون روستایی خوزستان می گوید: بذور بوجاری شده و استاندارد از گونه های چمران و بهرنگ در مراکز و شرکت های تحت مدیریت تعاون روستایی استان به اندازه کافی ذخیره سازی شده است و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.
وی گفت: مراکز و شرکت های وابسته به تعاون روستایی در کل استان به ویژه مناطق شمالی خوزستان که کشت گندم زودتر شروع می شود آمادگی دارند به میزان نیاز آنان، بذور درخواستی را با قیمت مصوب و بدون تغییر نسبت به سال گذشته تامین کنند.
مدیرکل تعاون روستایی خوزستان در ادامه افزود: البته تعداد زیادی از کشاورزان استان طبق روال سال های گذشته، بخشی از بذور کشت پاییزی را در انبارها و منازل خود ذخیره سازی کرده اند ولی در صورت تقاضای بیشتر ، بذور مورد نیاز در اختیار کشاورزان متقاضی قرار می گیرد.
انتهای پیام/
آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
محل كد آمار