استاندار بصره:راه اندازی منطقه آزاد مشترک اروند و بصره پیگیری می شود

تاریخ انتشار: پنجشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵ | ۰۳:۳۳ ق٫ظ
استاندار بصره:راه اندازی منطقه آزاد مشترک اروند و بصره پیگیری می شود [ad_1] آبادان – ایرنا – استاندار بصره گفت:برای افزایش تعامل تجاری استان های خوزستان و بصره، برای راه اندازی منطقه آزاد مشترک بین منطقه آزاد اروند و بصره در حال رایزنی هستیم. به گزارش ایرنا ماجد مهدی النصراوی شامگاه چهارشنبه در حاشیه نشست اتاق بازرگانی خرمشهر و هیات عراقی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و […]

[ad_1]


آبادان – ایرنا – استاندار بصره گفت:برای افزایش تعامل تجاری استان های خوزستان و بصره، برای راه اندازی منطقه آزاد مشترک بین منطقه آزاد اروند و بصره در حال رایزنی هستیم. به گزارش ایرنا ماجد مهدی النصراوی شامگاه چهارشنبه در حاشیه نشست اتاق بازرگانی خرمشهر و هیات عراقی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه مسیرهای زیادی برای برقرار ارتباط بین دو استان طی شده، گفت:منطقه آزاد اروند قوانین خاص خود را دارد و باید در این خصوص، مشکلات موجود در مرز شلمچه رفع شود.
وی در خصوص نشست اتاق بازرگانی خرمشهر و هیات عراقی نیز گفت:با توجه به نشست های مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند و هیات عراقی در بصره پیرامون اجرایی کردن تفاهمنامه بین دو استان خوزستان و بصره، مشکلات تبادل تجاری مرزی شلمچه بررسی شد.
ماجد مهدی النصراوی افزود:در این نشست، مشکلات سرمایه گذاران تجار ایرانی برای ورود و خروج به عراق بررسی شد و قرار شد که تردد تجار در مرزهای خوزستان آسان شود.
استاندار بصره احداث راه آهن شلمچه بصره از دیگر موضوعات بحث شده در این نشست عنوان کرد و گفت: توافق هایی بین وزیر راه و شهرسازی ایران و عراق انجام شده و راه اندازی ریل آهن شلمچه تا بصره می تواند اتصال ریل آهن را از کشور ایران را به عراق و ترکیه برقرار کند که این مهم، آسان سازی تبادل تجاری و مسافری را امکانپذیر می سازد.
معاون استاندار و فرماندار ویژه خرمشهر نیز در حاشیه این نشست در گفت و گو با خبرنگاران توسعه صادرات غیرنفتی از راهبردهای اساسی دولت تدبیر و امید خواند و گفت: منطقه آزاد اروند زیرساخت های لازم را برای توسعه صادرات کالاهای غیرنفتی فراهم کرده است.
ولی الله حیاتی افزود:این نشست با حضور استاندار بصره و قائم مقام سازمان منطقه آزاد اروند و رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر برگزار شد و در خصوص مشکلات پیش روی تجار در مرز شلمچه تبادل نظر شد.
حیاتی افزود: با توجه به سفری که استاندار خوزستان به بصره داشتند و حضور استاندار بصره در خوزستان و خرمشهر امید است مشکلات مرزی شلمچه برطرف شود.
وی میزان اعتبار مورد نیاز برای شناورسازی مغروقه های باقی مانده از جنگ تحمیلی در آبراه اروند را ۸۶۰ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت:کمیته حقوقی اروند در وزارت خارجه شکل گرفته و تلاش دولت این است که با مساعدت، همکاری و تعامل با کشور عراق لایروبی اروند به سرانجام برسد.
به گزارش ایرنا امروز چهارشنبه نشست هیات عراقی به همراه استاندار بصره با حضور معاون استاندار و فرماندار ویژه خرمشهر در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر برگزار شد.
۷۱۰۰/۶۱۲۵ خبرنگار:کمیله حجازی **انتشاردهنده:سیدبهادر حسینی
کانال خبری ایرنا خوزستان:irnaahvaz@
برای دریافت لحظه به لحظه اخبار استان خوزستان به کانال http://www.telegram.me/irnaahvaz بپیوندید.

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار