استاندار خوزستان: سرعت، دقت و پرهیز ازشتاب زدگی رمز موفقیت در مهار ریزگردهاست

تاریخ انتشار: دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۱:۲۶ ق٫ظ
استاندار خوزستان: سرعت، دقت و پرهیز ازشتاب زدگی رمز موفقیت در مهار ریزگردهاست [ad_1] اهواز- ایرنا- استاندارخوزستان گفت:سرعت، دقت و کیفیت در انجام امور مربوط به طرح مقابله با ریزگردها و پرهیز از شتاب زدگی می تواند رمز موفقیت ما برای مهار ریزگردها باشد. به گزارش ایرنا غلامرضا شریعتی شامگاه یکشنبه در جلسه ستاد مقابله با ریزگردهای استان در سرسرای شهید رجایی استانداری اظهار کرد: در اجرای برنامه […]

[ad_1]


اهواز- ایرنا- استاندارخوزستان گفت:سرعت، دقت و کیفیت در انجام امور مربوط به طرح مقابله با ریزگردها و پرهیز از شتاب زدگی می تواند رمز موفقیت ما برای مهار ریزگردها باشد. به گزارش ایرنا غلامرضا شریعتی شامگاه یکشنبه در جلسه ستاد مقابله با ریزگردهای استان در سرسرای شهید رجایی استانداری اظهار کرد: در اجرای برنامه های مربوط به طرح مقابله با ریزگردها که باتوجه به گستردگی آن در هفته های اخیر تاکید دولت را نیز به دنبال داشته، نیازمند مطالعات دقیق است اما باتوجه به محدودیت زمانی تا آخر سال همزمان با مطالعه، برنامه های لازم در خصوص مقابله با ریزگردها نیز عملیاتی می شود.
وی افزود: یکی از مهمترین مسائل دراین روند توجه به حفظ سرمایه ها و جلوگیری از هدررفت آنها و افزایش اثربخشی آنها در عین تاکید برسرعت در کاراست.
استاندارخوزستان ادامه داد: مطالعات اولیه درخصوص این طرح توسط کارشناسان مربوطه انجام شده و باتوجه به حمایت های دولت و تامین اعتبارات مورد نیاز قرار شد ۳۵ هزار هکتار از اراضی شناسایی شده که محدوده اصلی کانون های ریزگردها در استان است در قالب برنامه های مشخص به جهاد کشاورزی و جهاد نصر واگذار گردد.
وی ادامه داد: اکنون نیاز است که صورت جلسه ای را از مطالعات انجام شده در اختیار وزیر جهاد کشاورزی که مسئول رسیدگی به امور مقابله با ریزگردها است، قرار داده شود تا اقدامات اولیه برای اجرای طرح صورت گیرد.
شریعتی تصریح کرد: درحال حاضر زمان زیادی برای مطالعات بیشتر وجود ندارد و سعی شده تا پایان سال بخشی از کار انجام و در سال آینده زمان بیشتری برای مطالعه اقدامات دیگر موثر در مقابله با ریزگردها اختصاص داده شود.
وی اظهار کرد: اگرچه دولت تمامی امکانات خود را برای مقابله با ریزگردها بسیج کرده و تامین اعتبارات لازم را پیش بینی کرده اما تعیین اولویت ها به استان واگذار شده است.
استاندارخوزستان تصریح کرد:به منظور اجرای هرچه بهتر این طرح باید تقویت کمیته فنی استان و بازدید های مستمر از محدوده مشخص شده کانون ریزگردها مورد توجه قرار گیرد.
وی ادامه داد: دولت عزم خود را به صورت جدی برای مقابله با ریزگردها به کار گرفته و بر بسیج تمام امکانات استان در این راستا تاکید دارد.
شریعتی ادامه داد: اکنون از سوی دولت به مدیریت استان اختیار کامل داده شده تا از این امکانات برای اجرای این طرح استفاده شود و دستگاه های اجرایی استان نیز در این خصوص باید همکاری لازم را داشته باشند.
وی بیان کرد: دولت در این مقطع زمانی با مشکلات اقتصادی مواجه است اما با این وجود به سازمان برنامه و بودجه دستور داده همانگونه که حقوق کارکنان دارای اهمیت است، تامین اعتبار مورد نیاز طرح مقابله با ریزگردها نیز به همان اندازه مورد توجه قرار گیرد.
استاندار خوزستان گفت: در جلسه ای که روز گذشته در تهران در این خصوص برگزار شد، فرماندهی ستاد کل نیروهای مسلح کشور نیز آمادگی خود را برای همکاری در این طرح اعلام کرده و به دنبال آن سپاه ولیعصر(ع) استان و قرارگاه کربلا در جنوب غرب نیز اعلام آمادگی کرده اند.
وی بیان کرد: تمامی فرمانداران باید در این زمینه نهایت همکاری را با دستگاه های متولی اجرای این طرح داشته باشند و فرمانداری شهرهای مورد نظر برای اجرای این طرح باید هرچه سریعتر نسبت به تشکیل کمیته اجتماعی و پشتیبانی اقدام کنند.
شریعتی تصریح کرد: همچنین برگزاری جلسات مستمر توسط کمیته های مربوطه و بررسی مشکلات و موانع طرح یکی دیگر از ضرورت ها برای روند اجرای هرچه بهتر کار است.
وی ادامه داد: اکنون شرایط خاصی بر استان حاکم است و دولت نیز نگاه ویژه ای به خوزستان دارد به همین جهت دستگاه های استان باید از این فرصت نهایت استفاده را برده و مشکلات را برطرف سازند چرا که این توجه به خوزستان در سطح کشور هیچ مخالفی ندارد.
استاندار خوزستان افزود: طولانی شدن این طرح ممکن است مشکلاتی را برای ما ایجاد کند به همین جهت نباید فرصت را از دست داد.
وی بیان کرد: همه دولت ها متعلق به این نظام بوده اند لذا نمی گوییم که دولت قبل در این زمینه کوتاهی کرده اما در گذشته آنگونه که باید به بحث مقابله با ریزگردها توجه نشده است.
شریعتی بیان کرد: شاید برخی ها در اجرای این طرح نسبت به ما بی اخلاقی کنند اما مانباید با این افراد مانند خودشان رفتار کنیم ،ما رعایت اخلاق را سرلوحه کارمان قرار می دهیم زیرا توسعه و بهبود شرایط زیست مردم استان از هرچیزی برای ما با ارزش تر است.
وی تصریح کرد: مشکلات پیش آمده در خوزستان ناشی از گرد و خاک و بارش کم باران وتاثیر آن بر شبکه برق و سایر بخشها ، بی سابقه بود اما این اتفاقات تذکری برای ما بود تا برای رفع مشکلات استان اقدام اساسی کنیم.
همچنین در این جلسه یدالله شمایلی، مدیرعامل موسسه جهادنصر و مجری طرح تامین آب کانون های ریزگردهای استان گفت: باتوجه به مطالعات انجام شده ۳۰ هزار هکتار محدوده فوق بحرانی کانون های ریزگردها در استان شناسایی شده و عملیات مهار وکنترل این کانونها آغاز شده است.
وی افزود: درخصوص مقابله با ریزگردها در تاریخ ۱۱ بهمن ماه سال جاری در جلسه ای با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ، استاندار خوزستان و وزیر جهاد کشاورزی برگزارو پس از بازدید از مناطق بحرانی ریزگردها در شهرستان ماهشهرو مناطق اطراف ،دستورات لازم از سوی دولت برای اجرای طرح مقابله با ریزگردها ابلاغ شد.
مجری طرح تامین آب کانون های ریزگردهای استان ادامه داد: کانون شماره چهار که حدود ۱۱۲ تا ۱۲۰ هزار هکتار در شرق اهواز است دارای محدوده ای فوق بحرانی به مساحت ۳۰ هزار هکتار بوده که برای اجرای این طرح در اولویت قرار گرفته است.
وی بیان کرد: اکنون کار اجرا و عملیات نهال کاری در این محدوده آغاز شده اما برای اجرای هرچه بهتر این طرح مشارکت همه دستگاه ها لازم است.
احمد مطیعی سرپرست منابع طبیعی خوزستان نیزدراین نشست اظهارکرد: تشکیل کمیته ویژه برای امور اجتماعی برای اجرای طرح مقابله با ریزگردها در مناطق مورد نظر استان یک ضرورت است.
وی افزود: محدوده مشخص شده کانون ریزگردها منطقه سختی برای کار است و مشکلات فراوانی را ممکن است در روند کار برای ما به همراه داشته باشد اما استفاده از تجربه های کارشناسان استان در این زمینه می تواند مشکلات را به حداقل برساند.
سرپرست منابع طبیعی خوزستان همچنین تشکیل کمیته ویژه امور اجتماعی برای رفع مشکلات احتمالی اجرای هرچه بهتر این طرح را خواستار شد.
وی بیان کرد: حمایت از دام منطقه و تامین علوفه برای دام ها نیز می تواند بخشی از مشکلات ما را برطرف سازد که در این خصوص اقدامات لازم در دستور کار قرار دارد.
همچنین فرامند هاشمی زاده سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان در این خصوص گفت: مشارکت انجمن های مردم نهاد برای مقابله با پدیده ریزگردها موثر است، استفاده از ظرفیت این انجمن هامی تواند ما را در اجرای هرچه بهتر این طرح یاری کند.
وی افزود: اجرای این طرح کار آسانی نیست و بدون همدلی دستگاه ها اهداف ما درخصوص مقابله با ریزگردها محقق نمی شود.
جلسه ستاد مقابله با ریزگردهای استان شامگاه یکشنبه با حضور استاندار خوزستان و جمعی از مدیران و و مسئولان استان برگزار شد و در خصوص چگونگی اجرای طرح مقابله با ریزگردها تصمیم گیری شد.
در این جلسه مقرر شد صورت جلسه ای از مطالعات کلی کارشناسان و اعضای این ستاد تنظیم و در اختیار وزیر جهاد کشاورزی قرار گیرد تا اقدامات لازم برای اجرای این طرح در کوتاه ترین زمان صورت گیرد.
رهاسازی آب در عرصه های مورد نظر ، انجام عملیات بیولوژیک و کاشت نهال و مدیریت اراضی از مهمترین مشکلات این طرح بود که در این زمینه راهکارهای مناسب مورد ارزیابی قرار گرفت.
تشکیل کمیته اجتماعی و پشتیبانی توسط فرمانداری های ۶ شهرستان در نزدیکی کانون ریزگردها نیز یکی دیگر از خواسته های استاندار خوزستان بود که بر ضرورت آن تاکید شد.
/۶۰۰۲/۷۱۵۲ خبرنگار: محمدرضاخبازان**انتشار دهنده : کبری آقازری

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار