استاندار خوزستان: مراکز نگهداری گندم در استان باید تا ۱٫۵ سال آینده استانداردسازی شود

تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ | ۰۰:۲۲ ق٫ظ
استاندار خوزستان: مراکز نگهداری گندم در استان باید تا ۱٫۵ سال آینده استانداردسازی شود [ad_1] اهواز – ایرنا – استاندار خوزستان با انتقاد از شرایط غیراستاندارد نگهداری گندم تولیدی این استان در اماکن روباز و احتمال آلودگی این محصول به سموم قارچی ، برای رفع این مشکل مهلت ۱٫۵ساله تعیین کرد. به گزارش ایرنا غلامرضا شریعتی شنبه در شورای کشاورزی خوزستان، در سالن جلسات استانداری، اظهار کرد: سازمان جهاد […]

[ad_1]


اهواز – ایرنا – استاندار خوزستان با انتقاد از شرایط غیراستاندارد نگهداری گندم تولیدی این استان در اماکن روباز و احتمال آلودگی این محصول به سموم قارچی ، برای رفع این مشکل مهلت ۱٫۵ساله تعیین کرد. به گزارش ایرنا غلامرضا شریعتی شنبه در شورای کشاورزی خوزستان، در سالن جلسات استانداری، اظهار کرد: سازمان جهاد کشاورزی باید حداکثر ظرف ۱٫۵ سال آینده نسبت به استانداردسازی مراکز نگهداری گندم در استان و به حداقل رساندن زمان ماندگاری محصول در این مراکز اقدام کند.
وی تاکید کرد : اگر چه گندم تولیدی در این استان تا زمان برداشت از بهترین کیفیت برخوردار است، اما نگهداری طولانی مدت آن در محل های نامناسب و روباز باعث ایجاد آلودگی و کاهش کیفیت این گندم می شود که باید برای این مساله در سریع ترین زمان چاره اندیشی شود.
وی با اشاره به احتمال آلودگی گندم هایی که در مراکز خرید در خوزستان ذخیره می شود تصریح کرد: سموم قارچی طبیعی (از جمله آفلاتوکسین) در درازمدت تاثیر گذار است و می تواند عامل سرطان باشد بنابراین یکی از راه های کاهش آمار بالای سرطان در استان، کنترل مواد غذایی ناسالم است، اگر چه ممکن است این اقدامات هزینه زیادی در بر داشته باشد.
شریعتی شعار روحانی رئیس جمهوری را ‘حقوق شهروندی’ دانست و افزود: منشور حقوق شهروندی اکنون ابلاغ شده و رئیس جمهوری مرتب به استانداران درباره اجرای آن تذکر می دهد.
وی با تاکید بر رعایت استانداردها و حقوق مصرف کنندگان در مراکز خرید و نگهداری گندم، اضافه کرد: علاوه بر منشور حقوق شهروندی، قانون حمایت از مصرف کنندگان نیز به رعایت حقوق مردم تاکید دارد که بر همین اساس باید چارچوب ها و استانداردهای عرضه به ویژه در زمینه غذا و آب سالم رعایت شود.
شریعتی با بیان اینکه گندم قوت غالب مردم این استان است، اظهار کرد: گندم تولیدی خوزستان یکی از باکیفیت ترین گندم های کشور است، اما به دلیل نگهداری نامناسب در زمان خرید و ذخیره سازی محصول، یکی از بی کیفیت ترین نان های کشور را در این استان تحویل مردم داده می شود.
به گفته وی، در این زمینه در حق مردم خوزستان کوتاهی شده زیرا برخی مدیران، درد مردم را احساس نمی کنند.
وی اضافه کرد: قبول داریم که مراکز خرید و نگهداری گندم در استان یک شبه اصلاح نمی شود، این مساله چند سال است که مورد بحث است بنابراین لازم است که افزایش استاندارد محصولات، بهبود شرایط زندگی و تضمین سلامت مردم در کوتاه ترین زمان در دستورکار قرار گیرد.
شریعتی با اشاره به اینکه بخشی از گندم تولیدی خوزستان مازاد بر نیاز است گفت: به دلیل مشکلاتی که در نگهداری گندم در مراکز خرید وجود دارد، امکان صادرات آن نیز با مشکل رو به رو می شود.
وی با گلایه از مجموعه جهاد کشاورزی استان بابت تاخیر در پاسخگویی به یکی از سرمایه گذاران در بخش احداث سیلو گفت: یک سرمایه گذار بهمن ماه پارسال متقاضی ساخت سیلو در گتوند و شاوور بوده اما هنوز پاسخی دریافت نکرده است.
شریعتی همچنین با انتقاد از دعوت نشدن دانشگاه علوم پزشکی اهواز به این نشست، افزود: حضور نداشتن مدیران بهداشت، این نشست را از ارزش ساقط کرده زیرا ناچار باید نشست های دیگری برای تعیین تکلیف مساله برگزار شود.
بر اساس این گزارش، آفلاتوکسین ها (Aflatoxin) سموم قارچی طبیعی هستند. اگر قارچ های مولد این سموم بر روی خوراک دام و مواد غذایی (مانند پسته، بادام زمینی، ذرت، سویا و گندم) رشد کنند، مصرف غذاهای آلوده به آفلاتوکسین می تواند موجب بیماری نکروز بافتی، سیروز و سرطان کبد شود.

*احتمال تغییر کار صنایع آلاینده به دلیل پدیده وارونگی

استاندار خوزستان در ادامه اعلام ممنوعیت کشت برنج در برخی استان ها از جمله خوزستان، فارس و اصفهان را یادآور شد و گفت: شرایط خوزستان با داشتن چند رودخانه دائمی با این استان ها متفاوت است بنابراین مسئولان باید جوانب کشت برنج و امکان جایگزینی کشت دیگر را به خوبی بررسی کنند و تاجایی که امکان دارد نسبت به کشت شلتوک اقدام کنند.
وی شعار امسال را ‘اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال’ دانست و افزود: با توجه به اینکه معیشت بخشی از کشاورزان خوزستانی به کشت شلتوک وابسته است نباید آن را به طور کامل ممنوع کرد و تا جای ممکن باید از پتانسیل های استان در تولید این محصول استفاده کنیم.
همچنین شریعتی با اشاره به گزارش هواشناسی استان، خواستار بررسی وضعیت وارونگی دما (اینورژن) شد و افزود: درصورتی که تغییر در ساعت کاری صنایع بتواند از آلودگی هوا بکاهد، این مساله با حضور معاون اقتصادی و رئیس سازمان صنعت و معدن استان بررسی و درباره آن اقدام شود.
وی راه اندازی پویش ‘سه شنبه های بدون خودرو’ در کشور از سوی فعالان محیط زیست را یادآور شد و اضافه کرد: اداره کل ورزش و جوانان نیز می تواند با تبلیغ کاهش استفاده از خودروهای شخصی و تشویق شهروندان به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در راستای کاهش آلودگی هوا گام بردارد.
وقوع اینورژن (وارونگی دما) به خودی خود یک پدیده کاملا طبیعی است و هیچ خطری را متوجه انسان و جانداران نمی ‌کند اما امروزه و به ویژه در شهرهای بزرگ و صنعتی رخ دادن این پدیده موجب تراکم و افزایش آلودگی می شود. زیرا در شرایط عادی همواره هوای سرد لایه های بالا به دلیل سنگینی به سمت پایین حرکت می کند و هوای گرم مجاور زمین به دلیل سبکی به سمت بالا می رود یعنی در شرایط عادی همواره یک نوع جابه جایی عمودی هوا وجود دارد بنابراین آلاینده هایی که از طرق مختلف وارد هوا شوند در همان هوای مجاور زمین باقی نمی مانند بلکه از طریق جابه جا شدن صعودی هوا در لایه های مختلف جو پراکنده می شوند اما وقتی وارونگی دما رخ می دهد آلاینده ها وارد هوای سرد سنگین مجاور زمین می شوند و چونکه جابه جایی هوا وجود ندارد میزان این آلاینده ها در هوای ساکن و راکد مجاور زمین به حداکثر ممکن می رسد و بدین‌ ترتیب وارونگی موجب افزایش شدید آلاینده ها در آن بخش از اتمسفر می شود. در چنین شرایطی با هر دم و بازدم مقادیری از گازهای خطرناک و ذرات سرب وارد ریه های افراد می شود.

۷۱۵۱/۶۰۰۲
خبرنگار: نادره وائلی زاده**انتشاردهنده : کبری آقازری

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار