استاندار خوزستان: نمی توانستیم با رهاسازی زودهنگام سدها مردم را بی خانمان کنیم

تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ | ۰۸:۴۹ ق٫ظ
استاندار خوزستان: نمی توانستیم با رهاسازی زودهنگام سدها مردم را بی خانمان کنیم قلم ماندگار- استاندار خوزستان در گفت و گوی زنده با شبکه های مجازی آخرین وضعیت سیلاب را برای مردم تشریح کرد و در این خصوص بیان داشت: مسئولیت میزان خروجی آب از سدها با وزارت نیرو است و هرجا که موارد امنیتی و اجتماعی به وجود بیاید این شورای تامین است که در این زمینه مداخله می کند.

قلم ماندگار:

به گزارش قلم ماندگار، غلامرضا شریعتی روز شنبه در گفت و گوی زنده با شبکه های مجازی آخرین وضعیت سیلاب را برای مردم تشریح کرد و در این خصوص بیان داشت: مسئولیت میزان خروجی آب از سدها با وزارت نیرو است و هرجا که موارد امنیتی و اجتماعی به وجود بیاید این شورای تامین است که در این زمینه مداخله می کند.

وی پیش بینی قطعی هواشناسی درباره بارندگی ها را پنج روزه عنوان کرد و گفت: به همین دلیل که پیش بینی مشخصی برای دراز مدت وجود ندارد نمی توانستیم در ایام پاییز و زمستان به کاهش بیش از اندازه ذخایر سدهای استان اقدام کنیم.

نماینده عالی دولت در استان تصریح کرد: به عنوان مثال رودخانه کرخه ظرفیت عبور ۶۰۰ متر مکعب بر ثانیه را داشت و در حال حاضر با افزایش خروجی از سد به تدریج روستاهای در مجاور این رودخانه به زیر آب رفتند.

استاندار خوزستان افزود: این درحالی است که سطح آب کارون در آذر ماه بالا بود و خروجی از سدها نیز انجام می شد بنابر این خروجی زودهنگام پیش از این باعث بروز سیلاب می شد.

شریعتی تصریح کرد: به همین منظور ما از تحمیل سیلاب پیش از موعد به مردم و بی خانمان کردن آنها جلوگیری کردیم اما بعد از اینکه با افزایش ظرفیت مخازن مواجه شدیم طی چهار هفته اخیر خروجی سدها به تدریج افزایش یافت.

وی به مقایسه خسارت سیل در دیگر استانها از جمله گلستان پرداخت و گفت: در این استانها حجم آورد ۳۲۰ متر مکعب بر ثانیه بود ولی در خوزستان چند برابر این حجم آورد داشته ایم.

استاندار خوزستان بیان داشت: با توجه به حجم آورد آب در دیگر استان ها، اما رهاسازی آب در کرخه سه هزار و ۳۰۰، دز ۲هزار و ۵۰۰، کارون یکهزار و ۵۰۰ و مارون ۶۰۰ مترمکعب بر ثانیه رخ داد.

نماینده عالی دولت در استان تاکید کرد: اولویت ما ابتدا حفظ جان مردم و سپس حفظ شهرها بود که در این بین متاسفانه برخی روستاهای در حریم رودخانه ها دچار سیلاب شدند.

شهرستان دشت آزادگان در غرب خوزستان و در مجاورت رودخانه کرخه واقع است و سوسنگرد مرکز آن، ۸۵ کیلومتری با اهواز فاصله دارد. در سیلاب اخیر دستور تخلیه چهار شهر این شهرستان که در معرض خطر سیلاب هستند صادر شد. همچنین ۱۲ روستای این شهرستان نیز با جمعیت هفت هزار و ۳۱۴ نفر در معرض خطر ورود سیلاب هستند.

 

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
محل كد آمار