هشدار کارشناس غذا و داروی اهواز:

استفاده از داروی متفورمین عوارض خطرناکی دارد

تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ | ۰۹:۰۹ ق٫ظ
استفاده از داروی متفورمین عوارض خطرناکی دارد متفورمین یکی از داروهایی است که در کنترل قند خون بیماران مبتلا به دیابت نوع دو استفاده می شود. این دارو ممکن است در ترکیب با انسولین یا دیگر داروها استفاده شود اما برای درمان دیابت نوع یک به کار نمی رود.

دکتر پریسا اعتصام کارشناس غذا و داروی اهواز هشدار داد: متفورمین یکی از داروهایی است که در کنترل قند خون بیماران مبتلا به دیابت نوع دو استفاده می شود. این دارو ممکن است در ترکیب با انسولین یا دیگر داروها استفاده شود اما برای درمان دیابت نوع یک به کار نمی رود.

دکتر اعتصام در گفت و گو با خبرنگار قلم ماندگار، ادامه داد: به طور کلی به منظور کاهش عوارض گوارشی این دارو را همراه غذا مصرف کنید مگر اینکه پزشک معالج شما دستور دیگری غیر از این برای شما ذکر کرده باشد.در صورت استفاده از هرنوع دارو یا فرآورده گیاهی موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

وی گفت: ممکن است نیاز باشد متفورمین را تا یک ماه مصرف کنید تا اثر دلخواه دیده شود لطفا خودسرانه دارو را قطع نکنید.

این کارشناس افزود: درمان با متفورمین موقتا باید قبل و در زمان تجویز داخل عروقی مواد حاجب ید دار قطع شود. این دارو تا ۴۸ ساعت (دو روز) بعد از تصویربرداری با مواد تزریقی حاجب یددار مصرف نشود و فقط بعد از اینکه عملکرد کلیه به حالت نرمال برگشت ادامه مصرف انجام شود.

دکتر اعتصام  اظهار کرد: قبل از مصرف متفورمین در صورت داشتن هر کدام از شرایط زیر مانند نوشیدن مقادیر زیاد فرآورده های حاوی الکل، کاهش مایعات بدن، بیماری کلیوی یا کبدی موضوع را با پزشک خود مطرح کنید.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در صورت داشتن شرایط زیر در حین مصرف دارو از قبیل هرنوع علایم حساسیت (راش، قرمزی، خارش، تورم لب، زبان، صورت یا دشواری تنفس)، کاهش وزن شدید، تنگی نفس، درد شدید شکمی، اسهال شدید، درد و ضعف شدید ماهیچه ای و …. موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار