استقبال گردشگران خارجی از محوطه باستانی جندی شاپور دزفول

تاریخ انتشار: شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۹:۳۲ ب٫ظ
استقبال گردشگران خارجی از محوطه باستانی جندی شاپور دزفول [ad_1] دزفول – ایرنا – مدیر پایگاه جندی شاپور و ایوان کرخه با اشاره به استقبال گردشگران خارجی برای دیدار از محوطه باستانی جندی شاپور دزفول گفت: سفر گردشگران و باستان شناسان خارجی به محوطه باستانی جندی شاپور طی سال گذشته ۱۰ برابر شده است. یعقوب زلقی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار […]

[ad_1]


دزفول – ایرنا – مدیر پایگاه جندی شاپور و ایوان کرخه با اشاره به استقبال گردشگران خارجی برای دیدار از محوطه باستانی جندی شاپور دزفول گفت: سفر گردشگران و باستان شناسان خارجی به محوطه باستانی جندی شاپور طی سال گذشته ۱۰ برابر شده است. یعقوب زلقی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: در پی حفاری و کاوش های باستانی صورت گرفته در محوطه باستانی جندی شاپور ، سفر گردشگران خارجی به دزفول و محوطه جندی شاپور افزایش یافته و شاهد حضور گردشگران بسیاری در منطقه هستیم.
وی همچنین از سفر یوهانس نیهوف باستان شناس آلمانی و استاد دانشگاه برلین آلمان از محوطه باستانی جندی شاپور دزفول خبر داد و گفت:در این بازدید باستانشناس آلمانی با توجه به امکانات موجود برای انجام فعالیت های حفاری،مطالعاتی،نقشه برداری و ژئوفیزیک اعلام آمادگی کرد که قرار است کارهای مشترکی با حضور وی در این محوطه باستانی انجام شود.
وی گفت:علاوه بر این ۲ آلمانی که یکی از آنها باستان شناس و تورلیدر می باشد نیز روز شنبه از محوطه جندی شاپور دزفول دیدن کرد تا به بررسی و ارزیابی همکاری های مشترک در راستای سفر گردشگران آلمانی به دزفول بپردازند.
زلقی اضافه کرد:این باستان شناس آلمانی که علاقه مند به تاریخ و تمدن ایران باستان می باشد قول مساعد داد تا گردشگران اروپایی را برای بازدید از محوطه باستانی جندی شاپور به دزفول هدایت کند ضمن اینکه قرار شد این باستان شناس اطلاعات مربوط به جندی شاپور را به زبان آلمانی ترجمه و در اختیار گردشگران خارجی قرار دهد.
وی گفت:همچنین قرار است در روزهای آینده یک باستان شناس ایتالیایی نیز به دزفول سفر کند تا ضمن بازدید از محوطه جندی شاپور موقعیت این محدوده را برای انجام فعالیت های باستان شناسی ارزیابی کند.
کاوش های عرصه جندی شاپور از دیماه ۹۵ آغاز و ۲۱ فروردین ماه با حدود ۴۰ گمانه و ترانشه به پایان رسید.

نخستین کاوش باستان شناسان ایرانی در محوطه باستانی جندی شاپور دزفول از سوی پژوهشگاه باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری با اعزامی یک تیم باستان شناس از دیماه ۹۵ آغاز و ۲۱ فروردین ماه با حدود ۴۰ گمانه و ترانشه به پایان رسید.
شهر باستانی جندی شاپور با ۸۰۰ هکتار وسعت در ۱۲ کیلومتری شهر دزفول در مجاورت روستای اسلام آباد واقع است.
نخستین دانشگاه جهان به دستور شاپور اول ساسانی حدود ۱۸۰۰ سال پیش در این شهر که اکنون بقایایی از آن بر جا مانده است تاسیس شد.
دانشگاه جندی شاپور واقع در محوطه باستانی شهر جندی شاپور دزفول که اکنون تنها بقایایی از آن برجا مانده، نخستین مرکز علمی جهان در زمان ساسانیان بود که رشته های پزشکی، فلسفه و نجوم در آن تدریس می شد.
به گزارش ایرنا دانشگاه گندی شاپور در عصر خود معتبرترین مرکز علمی جهان بود که رشته هایی چون پزشکی و نجوم در آن تدریس می شد.
آثار برجا مانده این شهر در ۲۴ شهریور سال ۱۳۱۰ به شماره ۴۶ در ردیف آثار ملی به ثبت رسید.
۷۲۷۸/۶۰۶۸
خبرنگار:رقیه کردی-انتشار:محمدعلی فریدپناه

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار