حسین عبدالعزیزی:

اشک شوق آسمان چذابه/ سکوت رسانه‌های جهان بهت‌زده از کنگره اربعین

تاریخ انتشار: شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ | ۱۶:۱۰ ب٫ظ
اشک شوق آسمان چذابه/ سکوت رسانه‌های جهان بهت‌زده از کنگره اربعین زمانی که وارد مرز چذابه شدم، حس عجیبی مرا فرا گرفت و ناخودگاه چشمم به پیرزنی افتاد که خود توانایی راه رفتن نداشت و با کمک عصا قدم به سوی خروج از مرز و رفتن به کربلا گذاشته بود.

قلم ماندگار

حسین عبدالعزیزی ـ زمانی که وارد مرز چذابه شدم، حس عجیبی مرا فرا گرفت و ناخودگاه چشمم به پیرزنی افتاد که خود توانایی راه رفتن نداشت و با کمک عصا قدم به سوی خروج از مرز و رفتن به کربلا گذاشته بود.

 امروز، ۵ آبان با جمعی از همکاران برای تهیه گزارش خبری از نحوه ارائه خدمات به زائران اربعین حسینی که پای پیاده به سمت  کربلا در حرکت بودند؛ راهی مرز چذابه شدیم. گذرگاه مرزی چذابه در ۱۱۰ کیلومتری شمال غرب اهواز یکی از سه کانون اصلی تردد زائران اربعین حسینی است و تاکنون حدود ۱۸۰هزار زائر از این مرز به شهرهای مقدس عراق عزیمت کرده‌اند. تقریباً بیش از ۳۰۰ موکب مردمی برای پذیرایی از زائران اربعین حسینی در اطراف پایانه مرزی چذابه برپا است.  در این مسیر ابرهای آسمان شروع به باریدن کردند و انگار آسمان چذابه امروز هم از دیدن دلدادگان حسینی اشک شوق می‌ریزد.

زمانی که وارد مرز چذابه شدم، حس عجیبی مرا فرا گرفت و ناخودگاه چشمم به پیرزنی افتاد که خود توانایی راه رفتن نداشت و با کمک عصا قدم به سوی خروج از مرز و رفتن به کربلا گذاشته بود.

دیدم کمی ایستاد؛ فرصت را غنیمت شمردم و لیوان آبی از یکی از مواکب در آن حوالی گرفتم و به سرعت سمتش حرکت کردم. نگاهی به من کرد و گفت: «مادر عاقبت به خیر شوی الهی…»

از این جمله که با لحنی خوش به من گفت، خیلی خوشحال شدم و با لبخندی از او تشکر کردم و گفتم: «مادر نیاز به کمک نداری؟» وقتی که لیوان را از دستم گرفت، گفت «نه مادر… »، حس کنجکاوی من بیشتر شد و از وی پرسیدم «مادر برای شما سخت نیست این همه راه می‌خواهی به سمت کربلا حرکت کنی؟» کمی تأمل کرد و گفت «مادر عاشق هیچ وقت از رسیدن به معشوق خسته نمی‌شود».

هنگامی که این جمله را گفت موی بر اندامم راست شد و اگر شرمم نمی‌شد به شدت می‌گریستم. گفتم «مادر زمانی که به سلامت رسیدی که ان شالله برسی ما را هم دعا کن». در پاسخ گفت «چشم پسرم. و به مسیر ادامه داد…».

ناگهان در مرز چشمم به مرزبان و سربازان افتاد که حقیقتاً خالصانه و بدون هیچ چشمداشتی با آرامش خاطر مشغول خدمت‌رسانی بودند، از نیروهای کادر و سرباز وظیفه بدون توجه به جایگاه و درجه همه و همه مشغول خدمت بودند که اندکی تأمل کردم و ناخودآگاه ذهنم به مدافعین حرم رفت. با خود گفتم ما این همه آرامش را مدیون این عزیزان هستیم که در غربت مشغول نبرد با دواعش و تروریسم‌های اجیر شده استکبار جهانی هستند و حقیقتاً چه زیبا رهبر انقلاب فرمودند که اگر مدافعان حرم نبودند، راهپیمایی اربعین نبود و اگر آنجا کسانی فداکاری نمی‌کردند، امروز شوکت و هیمنه‌ محبّت اباعبدالله الحسین(علیه‌السّلام) این‌جور دنیا را فرا نمی‌گرفت، این خشت اوّل و اصلیِ این کار را همان کسانی گذاشتند که در واقع جانشان را برای زیارت قبر اباعبدالله(علیه‌السّلام) فدا کردند.

همچنین باید اذعان کرد که اجتماع بزرگ اربعین در هیچ جای جهان سابقه ندارد اما هیچگاه توسط رسانه‌های خارجی رسانه‌ای و منتشر نشده است و متأسفانه این چند ساله کنگره عظیم اربعین در سکوت خاص رسانه‌های خارجی برپا می‌شود، زیرا که اربعین بزرگ‎ترین اجتماع مذهبی دنیا محسوب می‌شود و ترس سردمداران کفر و استکبار جهانی از بیداری اسلامی و آشکار شدن حقایق است که باعث شده این اجتماع بزرگ پوشش رسانه‌ای داده نشود. و این شاخصه منحوس استکبار است که باعث سانسور خبری چنین واقعه‌ای عظیم شده است و تلاش می‎کنند با توجه به تعارض شکوه مراسم اربعین با منافع صهیونیسم جهانی و نظام سلطه کمترین پوشش خبری ممکن را در قبال این واقعه داشته باشند.

این رویکرد به‎صورت مشخص در رسانه‎‎های بزرگ جهان همچون شبکه خبری فاکس‌نیوز، ‎ای بی‎سی نیوز، ‎ام‌اس‌ان، ‌ام‌بی‎سی، پی‌بی‎اس و روزنامه‎‎های واشنگتن‌پست، وال‌استریت جورنال یا نشریات تایم و یو‌اس‎ای تودی دیده می‎شود. به بیان دیگر رسانه‎‎های اصلی آمریکایی که به‎شدت توسط صهیونیست‎ها کنترل می‎شوند، کمترین پوشش خبری یا تحلیلی را نسبت به راهپیمایی بزرگ اربعین انجام می‎دهند.

رسانه‎‎های عربی نیز به‎ویژه العربیه و شرق‌الاوسط تمام تلاش خود را به‎کار گرفتند تا مراسم اربعین را یک اقدام طایفه‎ای و تفرقه‌افکن میان شیعه و سنی نشان دهند. بی‎بی‌سی اخبار اجتماع میلیونی اربعین را با خبر هدف قرار دادن شهر کربلا توسط خمپاره‎‎های داعش بازتاب داده و آن را با دعوای شیعه و سنی مرتبط کرد. و باید اذعان کرد که استفاده از تکنیک سیاه‌نمایی معمولا توسط رسانه‎‎هایی به‎کار می‎رود که بیشترین مخاطب را در جوامع غربی دارند. جوامعی که ارتباطی با کشور‎های خاورمیانه‎ای و فرهنگ تشیع نداشته و تصویر منعکس شده در رسانه‎‎ها تصورات آن‎ها را شکل می‎دهد. در این تکنیک معمولا تصاویر گزینشی از قمه‌زنی و عزاداری‎‎های نامتعارف منتشر می‎شود.

البته نباید از این نکته غافل شد که اربعین خصوصیتش به این است که در ا

ین رویداد، یاد شهادت امام حسین(ع) زنده می‌شود و این چیز بسیار مهمی است و با اینکه رسانه‌های خارجی این حرکت عظیم را سانسور کرده‌اند به برکت وجود ابا عبدلله الحسین(ع) اما این کنکره عظیم جهانی، به گوش جهانیان رسید و امروزه شاهد هستیم که از تمام اقصی نقاط جهان برای زیارت پای پیاده به سمت کربلا در حرکت هستند.

همواره این جمله در ذهن زوار اباعبدالله الحسین(ع) تداعی می‌شود که اربعین روزی است که برافراشته شدن پرچم پیام شهادت کربلا در آن روز آغاز شد و روز بازماندگان شهداست با اینکه رسانه‌های بیگانه، حرکت عظیم پیاده‌روی اربعین را پوشش خبری نمی‌دهند و این حاکی از آن است که این رسانه‌ها نگران تأثیرگذاری این کنگره بزرگ و اجتماع وحدت مسلمانان جهان هستند و به کوری چشم استکبار جهانی هر سال نسبت به سال‌های گذشته مراسم عاشورا و اربعین در دنیا گسترده‌تر می‌شود  و تعداد زائران خارجی  نیز نشان می‌دهد که دنیا به سمت اسلام و قیام امام حسین(ع) در حال حرکت است.

در پایان ذکر این نکته ضروری به نظر می‌رسد که کنگره عظیم پیاده‌روی اربعین حسینی دارای مفاهیم بسیار بلندی از حیث سیاسی، اعتقادی، اجتماعی و فرهنگی است و تمامی مسئولان می‌بایست با تلاش مضاعف تمام سعی خود را برای تبیین این واقعه عظیم به کار بگیرند. ان شاء‌الله

 

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار