اعطای تسهیلات بانکی به مالکان خانه های تاریخی در دزفول

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۵:۰۰ ب٫ظ
اعطای تسهیلات بانکی به مالکان خانه های تاریخی در دزفول [ad_1] دزفول – ایرنا – سرپرست میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری دزفول گفت: به مالکان خانه های تاریخی که ثبت ملی شده اند تسهیلات پرداخت می شود. حجت الله آریایی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود:طبق اعلام صندوق کارآفرین امید مالکان خانه های تاریخی که ثبت ملی شده اند […]

[ad_1]


دزفول – ایرنا – سرپرست میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری دزفول گفت: به مالکان خانه های تاریخی که ثبت ملی شده اند تسهیلات پرداخت می شود. حجت الله آریایی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود:طبق اعلام صندوق کارآفرین امید مالکان خانه های تاریخی که ثبت ملی شده اند می توانند برای دریافت تسهیلات بانکی از این صندوق اقدام کنند.
وی افزود:این تسهیلات در قالب وام ۵۰۰ میلیونی تا یک میلیارد ریالی به مالکان خانه های تاریخی ثبت ملی اعطا می شود تا بتوانند خانه های تاریخی خود را مرمت و بهسازی کنند.
وی گفت:ارائه تسهیلات بانکی به منظور حفظ آثار تاریخی وباستانی ارزشمند شهرستان دزفول و همچنین تشویق مالکان به حفظ این آثار ارائه می شود .
سرپرست میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری دزفول اظهار امیدواری کرد با ارائه این تسهیلات بانکی گامی در راستای حفاظت هرچه بیشتر آثار تاریخی و باستانی دزفول برداشته شود و مالکان بیشتر به فکر حفظ بافت قدیم باشند.
در بافت قدیم دزفول با ۲۰۰ هکتار وسعت بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ اثر تاریخی وجود دارد.
دزفول با آثار تاریخی و باستانی متعدد از ظرفیت بالایی در زمینه گردشگری برخوردار می باشد.
شهر باستانی جندی شاپور ، بافت آجری ، آسیاب های آبی و پل باستانی از جمله آثار تاریخی دزفول می باشند.
پل قدیم دزفول حدود ۱۷۰۰ سال پیش به دستور شاپور اول ساسانی بر روی رودخانه دز احداث شد و در سال ۱۳۱۰ به شماره ۸۴ در ردیف آثار ملی ایران به ثبت رسید.
دانشگاه جندی شاپور (گندی شاپور) که بقایایی از آن در اطراف دزفول باقی مانده در عصر خود معتبرترین مرکز علمی جهان بود که رشته هایی چون پزشکی و نجوم در آن تدریس می شد.
آثار برجای مانده این شهر که ظرفیت ثبت جهانی را دارد در ۲۴ شهریور سال ۱۳۱۰ به شماره ۴۶ در ردیف آثار ملی به ثبت رسید.
۷۲۷۸/۶۰۶۸
خبرنگار:رقیه کردی-انتشار:محمدعلی فریدپناه

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار