اعلام نامزد‌های جوایز نخستین یادواره رسانه‌ای مکتب سلیمانی

تاریخ انتشار: یکشنبه ۷ دی ۱۳۹۹ | ۱۴:۱۱ ب٫ظ
اعلام نامزد‌های جوایز نخستین یادواره رسانه‌ای مکتب سلیمانی نامزد‌های نخستین یادواره رسانه‌ای مکتب سلیمانی در بخش‌های سیما، صدا، موسیقی و سرود خبر، پژوهش و فضای مجازی معرفی شدند.

قلم ماندگار/ خوزستان:

به گزارش قلم ماندگار به نقل از روابط عمومی صدا و سیما مرکز خوزستان،   به مناسبت فرارسیدن سالگرد شهادت شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و در آستانه چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، نخستین یادواره تولیدات رسانه‌ای مکتب شهید سلیمانی با هدف پاسداشت راه و اندیشه گرانقدر این بزرگمرد آزاده، با حمایت معاونت امور استان‌های رسانه ملی و به همت استانداری و صداوسیمای خوزستان در حال برگزاری است .
بر این اساس کمیسیون‌های شش گانه یادواره گزینش آثار از بین حجم انبوه این تولیدات، ۶۲۷ اثر را شایسته ارزیابی در مرحله نهایی داوری دانستند که از این میان۵۳ اثر برگزیده می‌شوند.
هفتم دی ماه و در آیین معرفی برگزیدگان و اهدای جوایز که در اهواز برگزار خواهد شد ،۵۴ اثر لوح افتخار یادواره را دریافت می‌کنند و ۱۳ اثر برتر، توفیق کسب تندیس و نشان شهید سلیمانی نصیبشان می‌شود.
این انتخاب و ارزیابی نتیجه صد‌ها ساعت دقت نظر و بررسی جزء به جزء آثاری است که به دبیرخانه رسیده و در قالب کمیسیون‌های شش‌گانه، مورد سنجش و داوری قرار گرفته‌اند.
هیئت داوران با ارزیابی  تولیدات موفق در حوزه مقاومت و مکتب شهید سلیمانی در کمیسیون سیمای یادواره بر اساس شاخص‌های گوناگون فرهنگی و هنری، آثار برگزیده را در چهار قالب ترکیبی، مستند، پویانمایی و نمایشی داوری کرد .
از بین ۱۳۴ برنامه واصله به دبیرخانه، ۱۱۲ اثر شامل ۵۸ برنامه مستند، ۲۹ برنامه ترکیبی و گزارشی، ۱۴ برنامه داستانی و نمایشی و ۱۱ برنامه پویانمایی به مرحله داوری راه یافتند.
در ساختار مستند، «محمود» از مرکز خوزستان با تهیه‌کنندگی علی زهیری، «چمر سرباز» با تهیه‌کنندگی قدرت باقری از مرکز ایلام، «چلچلای سفری» از مرکز مازندران با تهیه‌کنندگی یاسر طالبی، «وعده پایان» از مرکز گیلان با تهیه‌کنندگی نواب محمودی، «وفای همسایه» از مرکز آبادان به تهیه‌کنندگی ایوب مروانی‌پور، «خورشید» از مرکز کرمان به تهیه‌کنندگی حامد سعادت و «برای نبل برای الزهرا» به تهیه‌کنندگی محمدحسین همتی از مرکز قم نامزد مرحله نهایی داوری هستند.
«شیر کوهستان» از مرکز کرمانشاه با تهیه‌کنندگی حمید بنایی، «ایستگاه مدمری» به تهیه‌کنندگی حجت‌الله رئیسی از مرکز فارس، «مدیترانه» از مرکز خراسان رضوی به تهیه‌کنندگی رشید حاجتمند و «نهست» از مرکز کردستان به تهیه‌کنندگی زانیار لطفی هم نامزد آثار نمایشی داوران بخش سیما هستند.
پنج نامزد بخش پویانمایی هم شامل «آخرین پیام» اثر حسن اسدی از مرکز کرمان، «نجات هولیر» اثر عابدین محمدی از مرکز کرمانشاه، «قوجا تبریز» اثر نسرین برهان از مرکز آذربایجان شرقی، «پر» اثر هادی امیری و رها فرجی از مرکز همدان و «مثل ستاره» اثر محمد هاشمی از مرکز کهگیلویه و بویراحمد هستند.
در بخش برنامه‌های ترکیبی هم هیئت داوران پنج اثر را به عنوان نامزد انتخاب کرد که شامل «شب‌های فیروزه‌ای» از سیمای مرکز کرمان به تهیه‌کنندگی عبدالطاهر بهزادی، «شب‌های شیدایی» از سیمای مرکز کهگیلویه و بویراحمد به تهیه‌کنندگی سید افضل حسینی، «در مسیر مقاومت» از مرکز البرز به تهیه‌کنندگی مجید خادمی‌زاده، «پلاک ۷۲ – ۹۲» از مرکز سمنان به تهیه‌کنندگی عباس ایمانیان و «تا پای جان» از مرکز خوزستان به تهیه‌کنندگی محسن پناه هستند.
بر این اساس و در بخش صدا، ۱۲۷ برنامه در ساختار‌های مختلف به مرحله داوری راه پیدا کردند که پس از ارزیابی به ۱۰ اثر برگزیده، جایزه یادواره تعلق خواهد گرفت.
با نظر هیئت داوران، برنامه‌های راه یافته به مرحله نهایی یادواره تولیدات رسانه‌ای مکتب سردار سلیمانی در صدای استان‌ها در هر بخش شامل نمایش «آقا شیر» از مرکز خراسان جنوبی، نمایش «گزارشگر ویژه» از مرکز مازندران و نمایش «قاسم زهرا» از مرکز گیلان در ساختار نمایشی بلند، برنامه‌های «با دریا» از مرکز آذربایجان غربی، «ناشنیده‌ها» از مرکز اصفهان، «کوچه برادر» از مرکز فارس و «پهلوانان نمی‌میرند» از مرکز همدان در ساختار ترکیبی ساده هستند .
همچنین برنامه‌های «شین شهسوار» از مرکز ایلام، «از اکتبر تا ژانویه» از مرکز خوزستان، «بابا یه قهرمانه» ازاستان مرکزی و «حاج قاسم» از مرکز یزددر ساختار مستند کوتاه، «هشت بهشت» از مرکز اردبیل، «ضاحیه» از مرکز کردستان و «ما منتظریم» از مرکز گیلان در ساختار نمایش کوتاه، برنامه‌های «اوره‌ک لر سرداری» از مرکز اردبیل، «به شرط عاشقی» از مرکز چهارمحال و بختیاری و «مدرسه مقاومت» از مرکز کهگیلویه و بویراحمد در ساختار مسابقه، برنامه‌های «یکی همیشه هست» از مرکز خراسان جنوبی، «ابو حمیظه» از مرکز خوزستان، «لشکر ۴۱ ثارالله کرمان» از مرکز کرمان و «سردار سلیمانی» از مرکز یزد در ساختار مینی فیچر نیز به مرحله نهایی راه یافتند.
برنامه‌های «این شاهنامه» از مرکز ایلام، «حرف راست» از مرکز خراسان شمالی و «راه امید» از مرکز قزوین در بخش ویژه کودک و نوجوان، «قانلی گورچین» از مرکز آذربایجان غربی، «سلیمان دل‌ها» از مرکز خلیج فارس و مکتب عشق از مرکز گیلان در بخش گفت‌وگومحور خلاقانه و برنامه‌های «شین شهسوار» از مرکز ایلام، «یکی همیشه هست» از خراسان جنوبی، «رفیق خوشبخت ما» از مرکز خراسان رضوی و «نشان سلیمانی» از مرکز کردستان در بخش رادیونما هستند.
گفتنی است در بخش رادیو‌های شهری و گزارش خبری، هیچ اثری از منظر داوران شایستگی راهیابی به مرحله نهایی داوری را پیدا نکرد.
یکی از بخش‌های اصلی نخستین یادواره مکتب شهید سلیمانی مربوط به تولیدات حوزه شعر و موسیقی است؛ در این کمیسیون مجموعه تولیدات موسیقیایی مراکز استان‌ها با محوریت عناوین شهید آسمانی، سردار سلیمانی، مدافعان حرم و شهدای مقاومت بررسی شد.
مجموعه تولیدات استان‌ها در قالب ۹ نماهنگ، ۱۶ کلیپ، ۲۱ شعر مکتوب و ۹۲ موسیقی و سرود به انتخاب مراکز به دبیرخانه رسید و آثار را به دقت مورد ارزیابی قرار گرفت .
بر اساس اعلام هیئت داوران، در جلسات داوری شاخصه‌های گوناگونی برای ارزیابی آثار مورد توجه قرار گرفتند که از آن جمله می‌توان به شعر (ارزش محتوایی، فنی، علمی و آرایه‌های ادبی)، موسیقی (ساخت ملودی و آهنگسازی تنظیم و ارکستراسیون موسیقی، اجرای نوازندگان، ضبط و میکس و مسترینگ موسیقی)، خوانندگی (توانایی خواننده و تبحر او در ارائه تکنیک‌های آوازی، حس اجرا و بیان درست در تلفیق و تقطیع کلام)، کلیپ (کیفیت تصاویر، تدوین مناسب، ضرباهنگ و تناسب مفهومی موسیقی و شعر با تصاویر) و نماهنگ (روایت و روند بیان موضوع، نوآوری و خلاقیت، بهره‌گیری از شاخص‌های ارزشی و حفظ هویت اسلامی ایرانی، برای نمایش ایثار و سلحشوری مدافعان حرم و جهاد مومنانه آن‌ها با محوریت حاج قاسم سلیمانی) اشاره کرد.
همچنین به دلیل تخصصی بودن این یادواره طبیعتا تعداد آثار برگزیده کم‌تر از جشنواره تولیدات مراکز است، ولی قطعات منتخب، کیفیت و محتوای بهتر و ارزشمندتری دارند. به همین دلیل علاوه بر قدردانی از صاحبان آثار برتر، هر اثر برگزیده از طریق شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی و فضای مجازی پخش خواهد شد.
در حوزه آثار پژوهشی، آثاری از ۲۱ مرکز به دبیرخانه یادواره رسید و در مجموع ۴۵ اثر به بخش داوری راه یافتند که شامل ۲۷ عنوان پژوهش برنامه‌ای (۲۰ عنوان برنامه تلویزیونی و هفت عنوان برنامه رادیویی)، ۱۶ مورد پژوهش بنیادی، یک کتاب و یک مقاله بود.
۱۵ عنوان از پژوهش‌های ارسال شده مستقیما در خصوص شخص سردار سلیمانی بودند و سایر پژوهش‌ها نیز در خصوص شهدای مدافع حرم استان‌ها به رشته تحریر درآمده‌اند.
این داوری‌ها در مجموع هفت برگزیده بخش پژوهش را معرفی کرده که شامل دو تندیس و پنج سپاس‌نامه است.
مراکز آذربایجان غربی، اردبیل، اصفهان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و خراسان شمالی، خلیج فارس، خوزستان، زنجان، فارس، قزوین، کردستان، کرمان، گلستان، گیلان، لرستان، مازندران، همدان و یزد، استان‌هایی بودند که آثار پژوهشگرانشان به نخستین یادواره رسانه‌ای مکتب سلیمانی ارسال شد.
آثاری شامل کتاب، برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی، پژوهش‌های بنیادی و مقاله که عناوین برخی از آن‌ها عبارتند از: گنج سلیمانی، مدافعان روز‌های سخت، مدافعان حرم در شعر شاعران، تحلیل گفتمان وصیتنامه سرداراان شهید، یاران خراسانی، نگین مقاومت، نقش رسانه استانی در ترویج گفتمان جبهه مقاومت، کبوتر حرم، سردار آسمانی، سردار شهید حسین همدانی، شهدای خان طومان و عبدالله.
در بخش خبر نخستین یادواره رسانه‌ای مکتب سلیمانی، هفت داور از بین استادان دانشگاه، مدیران رسانه‌ها و سردبیران خبر جلسات خود را به صورت مجازی برگزار کردند که در نهایت و از بین مجموع آثار ارسالی که تعدادشان به ۸۵ مورد می‌رسید و شامل ۳۲ اثر تصویری، ۳۲ اثر رادیویی و ۲۱ خبر مکتوب بود، هشت اثر برای دریافت جایزه برتر انتخاب شدند که یکی از آن‌ها تندیس یادواره و هفت اثر دیگر لوح افتخار دریافت می‌کنند.
گفتنی است بر اساس اعلام هیئت داوران، محور آثار دریافتی در بخش خبر، شامل رشادت‌های حاج قاسم سلیمانی از دوران دفاع مقدس تا دفاع از حریم حرم، تشییع باشکوه پیکر مطهر حاج قاسم، هم‌رزمان سردار دل‌ها، نگاه حاج قاسم سلیمانی به فرزندان شهدا و رابطه عاطفی او با خانواده شهدا بوده است.
به این ترتیب و در زمینه گزارش‌های رادیویی، گزارش‌های «سردار آنجا بود که سلیمانی شد» با اجرای تکتم سیدی از مرکز خراسان رضوی، «فرهنگ شهید سلیمانی» با گزارشگری میدیا رحیمی از مرکز کردستان و «م مثل معلم» با اجرای علیرضا احمدی از مرکز البرز با کسب امتیاز‌های ۵۴۲، ۵۴۱ و ۵۱۲، نامزد‌های این بخش هستند.
«سردار دل‌ها به روایت قلاویزان» اثر زهرا پوراسماعیل با ۵۴۹ امتیاز، «تشییع حاج قاسم» از مرکز کرمان اثری از سید امان‌الله احمدی‌زاده با ۵۴۲ امتیاز و «خط روشن سلیمانی» از مرکز اهواز اثر فاطمه کریمی با ۴۸۸ امتیاز هم به عنوان نامزد‌های گزارش مکتوب معرفی شده‌اند.
در بخش گزارش‌های تلویزیونی هم ۱۵ اثر به عنوان نامزد معرفی شده‌اند که شامل «زار نگین» از مرکز خراسان رضوی با اجرای مریم تکافی، «خدا با ماست» از کرمانشاه با اجرای صابر چهری، «حکایت همچنان باقی است» از مرکز آبادان با اجرای نوید سالم‌زاده، «از وطن تا حرم» از مرکز اهواز با اجرای مهدی محمودی، «خیابان‌های شهر من» از مرکز کهیگلویه و بویراحمد با اجرای ناصر اکبرپور، «سردار شهید سلیمانی» از مرکز کردستان با اجرای طیب‌الله ویسی، «بدرقه سرباز آفتاب» از مرکز کرمان با اجرای حسین ذوالعلی، «دستی که به جا ماند» از مرکز گیلان با اجرای سیده فهیمه هاشمی، «بابا شهروز» از مرکز قم با اجرای ندا کرمیانی، «ریشه مقاومت» از مرکز اصفهان با اجرای محمد حسین مأمن‌پوش، «از بلندای خاکریز تا بلندای دست‌ها» از مرکز آذربایجان شرقی با اجرای اعظم قربانی، «میم مثل معلم» از مرکز البرز با اجرای علیرضا احمدی، «شهید طارمی» از مرکز زنجان با اجرای رضا علیزاده، «دست خدا» از مرکز قزوین با اجرای سمیه صفری و «خوش لفظ و خوش رفیق» از مرکز همدان با اجرای حسن جلال‌نژاد هستند.
فعالان فضای مجازی بیش از ۱۷۰۰ اثر به مناسبت سالگرد سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی برای انتشار در فضای مجازی تولید کردند.
بر این اساس از میان آثار ارسالی در مرحله اول داوری ۲۶۳ اثر به اداره کل فضای مجازی ارسال شد؛ و دبیرخانه اداره کل هم با تشکیل هیئت بررسی ۱۵۹ اثر را برای داوری در نظر گرفت.
بر اساس این گزارش با همت مدیران کل مراکز داوری اولیه در مورد آثارانجام شد و ۲۶۳ اثر به اداره کل فضای مجازی ارسال شد. دبیرخانه اداره کل با تشکیل هیئت بررسی ۱۵۹ اثر را برای داوری در نظر گرفت که کمیسیون داوران فضای مجازی نتیجه داوری خود را اعلام نمودند.
برگزیدگان دریافت تندیس و نشان سلیمانی و حائزان دریافت لوح افتخار یادواره، یکشنبه هفتم دی در آیین پایانی یادواره که در اهواز برگزار می‌شود معرفی خواهند شد
انتهای پیام/
آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار