مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اهواز خبر داد:

افتتاح تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز با حضور معاون اول رئیس جمهور

تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ | ۰۷:۲۸ ق٫ظ
افتتاح تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز با حضور معاون اول رئیس جمهور مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اهواز از افتتاح تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز در روز سه شنبه ۲۲ آبان ماه با حضور معاون اول رییس جمهور خبر داد .

قلم ماندگار:

به گزارش قلم ماندگار، فردوس کریمی با اعلام این خبر گفت:  تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز با ظرفیت تصفیه ۱۱۲هزار مترمکعب در شبانه روز برای پوشش جمعیتی ۵۵۰ هزار نفری ساخته شده است . کلنگ ساخت این تصفیه خانه در مساحتی حدود یازده هزار مترمکعب در سال ۸۸ به زمین زده شد اما در این سال ها به دلیل برخی چالش ها، روند اجرایی آن به کندی پیش رفت که باتوجه به تاثیر این پروژه در مسائل زیست محیطی تلاش شد تا در این دوره سریعتر به بهره برداری برسد.

کریمی ،  اعتبار این پروژه را بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد ریال و از محل اعتبارات وزارت نیرو اعلام داشت و گفت: سیستم تصفیه فاضلاب در این تصفیه خانه به روش SBR یا همان راکتور ناپیوسته متوالی است،یک فرایند هوازی تصفیه فاضلاب که اصلاح کیفیت فاضلاب به گونه ای است که آسیب به محیط زیست و اکوسیستم را به حداقل می رساند.

مدیر عامل شرکت آب وفاضباب اهواز ، این پروژه را شامل پکیجی با عنوان پکیج تصفیه خانه فاضلاب شرق و شامل سه پروژه بزرگ برشمرد و اظهار نمود: پیش نیاز فعالسازی این پروژه ،اجرای سه پروژه عظیم شامل پروژه خط انتقال دوقلوی فاضلاب توسط لوله ۱۴۰۰ م.مgrp ( در مجموع به طول ۹۰۰۰ مترو سازه های بتنی وتوسعه لوله ۱۴۰۰ م.م بتنی از روی پل روگذر ) ، اجرای پایپ جکینگ به قطر ۱۴۰۰ میلیمتر و خط انتقال ۱۲۰۰ میلیمتر پلی اتیلن شرق اهواز (زیرگذر پل قلعه چنان) ، عملیات تکمیلی ایستگاه پمپاژ شامل هزینه تجهیزات و محوطه سازی برشمرد  که خوشبختانه با رفع بیش از ۵۰۰ معارض  در نهایت انجام شدند.

این مقام مسئول ،  اثرگذاری این پروژه را در حوزه جمع آوری فاضلاب کل شرق اهواز ، تصفیه حدود ۱۱۲۰۰۰ متر مکعب فاضلاب در روز و جلوگیری از ورود آن به رودخانه کارون ،  اضافه شدن روزانه ۱۱۲۰۰۰ متر مکعب آب به چرخه کشاورزی و صنعت شهر اهواز  بیان کرد .

وی در پایان ، احیای ۷ هزار  هکتار زمین کشاورزی بایر در اهواز ،  اشتغال زایی ۳۵ هزار نفر در زمینه کشاورزی  ، کمک به حفاظت کیفی رودخانه کارون در راستای مسایل زیست محیطی ، جمع آوری برکه ها و دریاچه های فاضلاب تصفیه نشده در حواشی شهر اهواز ، استفاده از پتانسیل پساب حاصل از تصفیه خانه ( به منظور توسعه کمربند سبز و تثبیت خاک و مهار کانون های ریزگرد منطقه ) و  جمع آوری مرداب فاضلاب روبروی شرکت صنایع فولاد و رفع مشکل زیست محیطی  را از دیگر مزایای بهره برداری از پروژه تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز بیان کرد .

 

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار