معاون اداره‌کل محیط زیست خوزستان:

افزایش نیزارها به محیط زیست کارون آسیب نمی‌زند

تاریخ انتشار: یکشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۰۸:۵۷ ق٫ظ
افزایش نیزارها به محیط زیست کارون آسیب نمی‌زند معاون محیط طبیعی اداره‌کل محیط زیست خوزستان با بیان این‌که بابت افزایش رشد نیزارها از نظر زیست محیطی در رودخانه کارون نگرانی وجود ندارد، گفت: متاسفانه در حال حاضر نیزارهای اطراف کارون مخفیگاه معتادان و محل تجمع سگ‌های ولگرد و همچنین زباله‌ها و ظروف یکبار مصرف شده است.

به گزارش پایگاه خبری قلم ماندگار، عادل مولا با اشاره به افزایش رشد نیزارها در رودخانه کارون در مسیر شهر اهواز و آثار مثبت وجود نیزار در حاشیه رودخانه اظهار کرد: از نظر زیست محیطی رشد نی در رودخانه‌ها و تالاب‌ها بسیار مفید است. رشد نیزار از طرفی موجب تصفیه هوا و آب می‌شود و از سوی دیگر مامنی برای حیات آبزیان و تخم‌گذاری پرندگان است.

وی تصریح کرد: بنابراین رشد و افزایش نیزار در رودخانه نه تنها زیان‌بار نیست،بلکه آثار بسیار مثبتی نیز در تصفیه آب و هوا دارد و ما همواره خواستار افزایش رشد نیزارهای رودخانه‌ها و تالاب‌ها هستیم. در حال حاضر نیز رشد نیزارها در رودخانه کارون در مقطع اهواز افزایش یافته است که به هیچ وجه جای نگرانی ندارد.

معاون محیط طبیعی اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان در خصوص علل افزایش رشد نیزار در رودخانه کارون در مقطع اهواز عنوان کرد: رودخانه کارون قابل کنترل نیست و هیچ نهادی نمی‌تواند ادعا کند که رودخانه کارون را کنترل کرده است؛ ممکن است پساب‌هایی که در رودخانه کارون تخلیه می‌شود، دارای مواد و ترکیباتی بوده که موجب شده رودخانه کارون دارای املاح بیشتری شود که این املاح برای افزایش رشد نی مناسب هستند.

مولا با بیان این‌که وجود نیزار در رودخانه کارون مشکل زیست محیطی ایجاد نمی‌کند، گفت: متاسفانه با وجود آثار بسیار مثبت وجود نیزار در رودخانه کارون اکنون نیزارهای رودخانه به مخفیگاه معتادان، محل تجمع سگ‌های ولگرد و همچنین محل تجمع زباله‌ها و ظروف یکبار مصرف تبدیل شده است.

وی ادامه داد: حتی در نیزارهای جزیره‌های میان رودخانه کارون در مقطع اهواز نیز ظروف یکبار مصرف مشاهده شده که میان نی‌ها گیر کرده‌اند. در این شرایط باید نهادهای متولی ورود کنند و نسبت به جمع‌آوری معتادان و سگ‌های ولگرد در نیزارها و جلوگیری از ریختن زباله به رودخانه اقدام کنند.

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار