امکان بازدید گردشگران از حفاری های محوطه باستانی جندی شاپور دزفول فراهم شد

تاریخ انتشار: یکشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۷:۱۹ ب٫ظ
امکان بازدید گردشگران از حفاری های محوطه باستانی جندی شاپور دزفول فراهم شد [ad_1] دزفول – ایرنا – مدیر پایگاه جندی شاپور و ایوان کرخه گفت: با تامین زیر ساخت لازم و نصب تابلو امکان بازدید علاقه مندان و مسافران نوروزی از حفاری های صورت گرفته در محوطه باستانی جندی (گندی)شاپور دزفول فراهم شده است. یعقوب زلقی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره […]

[ad_1]


دزفول – ایرنا – مدیر پایگاه جندی شاپور و ایوان کرخه گفت: با تامین زیر ساخت لازم و نصب تابلو امکان بازدید علاقه مندان و مسافران نوروزی از حفاری های صورت گرفته در محوطه باستانی جندی (گندی)شاپور دزفول فراهم شده است. یعقوب زلقی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به استقبال گسترده مسافران نوروزی از محوطه باستانی جندی شاپور افزود:برای رفاه حال بازدید کنندگان زیرساخت لازم در محوطه باستانی گندی شاپور فراهم شده است.
وی با اشاره به پاکسازی عرصه و حریم محوطه از نخاله های ساختمانی و پسماندهای شهری ، بهسازی راههای منتهی به محوطه افزود: با آموزش راهنمایان گردشگری ، مسافران نوروزی در جریان بازدید از این محوطه باستانی با بخشی از تاریخ ایران باستان آشنا می شوند.
زلقی همچنین از نصب تابلوهای راهنما در محوطه باستانی جندی شاپور خبر داد و گفت: ۲۰ تابلو راهنما و معرفی آثار تاریخی در ورودی های منتهی به گندی شاپور و آرامگاه یعقوب لیث صفاری نصب شده است.
مدیر پایگاه جندی شاپور افزود: برای اولین بار امکان بازدید گردشگران از آثار و بناهای بدست آمده از کاوش های اخیر در این محوطه نیز فراهم شده است ضمن اینکه با چاپ نقشه ای بزرگ از شهر گندی شاپور و موقعیت ترانشه ها (کاوش ها) موقعیت منطقه باستانی برای گردشگران معرفی شده است.
تهیه وچاپ ۲۲ پوستر در ابعاد بزرگ شامل مشخصات و معرفی گندی شاپور از جمله دانشگاه و بیمارستان جندی شاپور ، صنعت بافندگی و پل های تاریخی از دیگر اقدامات صورت گرفته در راستای ساماندهی و معرفی این بناهای ارزشمند تاریخی در دزفول می باشد.
زلقی همچنین به ساماندهی محوطه آرامگاه یعقوب لیث واقع در بخشی از حریم باستانی جندی شاپور اشاره کرد و افزود: مرمت کف فرش های ریخته شده اطراف آرامگاه یعقوب لیث ،گلکاری و درخت کاری اطراف آرامگاه از دیگر اقدامات انجام شده در راستای تامین زیر ساخت لازم برای بازدید گردشگران از این مکان تاریخی می باشد.
برپایی نمایشگاه صنایع دستی و نمایش آئین های سنتی از دیگر اقدامات صورت گرفته در محوطه باستانی جندی شاپور و یعقوب لیث در دزفول می باشد.
شهر باستانی جندی شاپور با ۸۰۰ هکتار وسعت در ۱۲ کیلومتری شهر دزفول در مجاورت روستای اسلام آباد واقع است.
نخستین دانشگاه جهان به دستور شاپور اول ساسانی حدود ۱۸۰۰ سال پیش در این شهر که اکنون بقایایی از آن بر جای مانده تاسیس شد.
دانشگاه جندی شاپور واقع در محوطه باستانی شهر جندی شاپور دزفول که اکنون تنها بقایایی از آن برجا مانده، نخستین مرکز علمی جهان در زمان ساسانیان بود که رشته های پزشکی، فلسفه و نجوم در آن تدریس می شد.
به گزارش ایرنا دانشگاه گندی شاپور در عصر خود معتبرترین مرکز علمی جهان بود که رشته هایی چون پزشکی و نجوم در آن تدریس می شد. آثار برجای مانده این شهر در ۲۴ شهریور سال ۱۳۱۰ به شماره ۴۶ در ردیف آثار ملی به ثبت رسید.
دزفول با آثار ارزشمند باستانی از دوره های مختلف تاریخ میزبان مسافران نوروزی است.
۶۰۶۸
خبرنگار و انتشار: محمدعلی فریدپناه

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار