دبیر جامعه اسلامی مهندسین خوزستان :

انتقاد دبیر جامعه اسلامی مهندسین خوزستان از عملکرد شورای شهر اهواز/ خستگی و فرسودگی چهره شهر ناشی از “مدیریت اورژانسی” است

تاریخ انتشار: شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۷:۳۷ ب٫ظ
انتقاد دبیر جامعه اسلامی مهندسین خوزستان از عملکرد شورای شهر اهواز/ خستگی و فرسودگی چهره شهر ناشی از “مدیریت اورژانسی” است دبیر جامعه اسلامی مهندسین خوزستان گفت: کاری که شهرداری و شورای شهر برای رفع معضلات و مشکلات سطح شهر انجام می‌دهد مدل اورژانسی است یعنی در کمترین زمان ممکن رسیدگی می‌کند اما این رسیدگی هیچ‌گاه مطلوب نیست.

به گزارش پایگاه خبری قلم ماندگار، در بخش نخست مصاحبه با محمدجعفر فلسفی دبیر جامعه اسلامی مهندسین خوزستان بخش‌هایی از دغدغه‌ها و مشکلات مربوط به عملکرد شورای شهر و شهرداری اهواز به عنوان نهاد اجرایی و خدماتی اصلی کلانشهر اهواز پرداختیم.

در بخش دوم و پایانی مصاحبه مباحث مصداقی‌تر و صریح‌تری از این موارد به بحث و بررسی گذارده شده که از نظر شما می‌گذرد.

  • نحوه برخورد شهرداری و شورای شهر با مشکلات و معضلات موجود در سطح شهر اورژانسی است.
  • اعضای شورای شهر باید با نظارت دقیق مانع از بروز و تحقق تخلفات شوند.
  • مهمترین مشکل شهر اهواز یعنی فاضلاب همچنان بدون برنامه مدونی بر زمین مانده است.
  • شورای شهر چهارم از نظر سیاسی فاقد انسجام است.
  • به طور کلی عملکرد چهارمین دوره شورای شهر موفق نیست.

نحوه رسیدگی شهرداری و نظارت شورای شهر نسبت به مشکلات و معضلات موجود در سطح شهر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

فلسفی: کاری که شهرداری و شورای شهر برای رفع معضلات و مشکلات سطح شهر انجام می‌دهد مدل اورژانسی است، یعنی در کمترین زمان ممکن رسیدگی می‌کند اما این رسیدگی هیچ‌گاه مطلوب نیست. این نوع روحیه برای شورای محلات مناسب است اما برای یک جایگاه حساسی مانند شورای شهر مناسب نیست و باید در این موضوع تجدید نظرهایی صورت بگیرد.

اگر نظارت کافی بر شهرداری صورت بگیرد کارها به خوبی جلو می‌روند در واقع اگر سیستمِ نظارت‌کننده سیستم سالمی نباشد آسیب‌هایی ایجاد می‌شود که متاسفانه علی‌رغم میل باطنی اعضا در این دوره با آسیب‌هایی از این قبیل مواجه شدیم زیرا افراد وقتی وارد یک سیستم و فضایی شدند خواسته یا ناخواسته با برهم خوردن چارچوب تحت تاثیر فضای ناسالم قرار گرفتند. به عنوان مثال اعضای شورای شهر اجازه دادند که یکی از اعضای شورا از بستگان خود برای تصدی دفترداری و امور کاری‌اش استفاده کند و این اقدام سبب کاهش کشش کارائی در مجموعه شهرداری شد.

نحوه مواجهه شورای شهر با فسادهای موجود در مجموعه شهرداری باید چگونه باشد؟

فلسفی: برای مواجه با فسادهای موجود در مجموعه شهرداری ابتدا باید تشخیص داد که بیماری چیست و از کجا آغاز شده است و در ادامه با یک ارزیابی کاملی از وضعیت موجود به مقابله با فساد پرداخت.

برای نمونه تغییرات کاربری بدون حساب و کتاب و یا تغییرات ارقام در صورت وضعیت‌ها از جمله مشکلاتی هستند که اغلب شوراها با آن مواجه هستند بنابراین شورای شهر باید با نظارت صحیح و به موقع از تغییر کاربری ایجاد شده و امضای صورت وضعیت غیرواقعی جلوگیری کند.

عملکرد شورای شهر چهارم به طور کلی چگونه ارزیابی می‌کنید؟

فلسفی:در کلانشهر اهواز مشکلات انباشته شده زیادی وجود دارد به طوری که حتی چهره شهر از زیبایی مورد انتظار مردم برخوردار نیست. کلانشهر اهواز به عنوان پایگاه دفاع مقدس هیچ حرفی برای گفتن ندارد و یا اینکه یکی از مهمترین مشکلات و معضلات این کلانشهر موضوع فاضلاب است که متاسفانه تا کنون برای رفع این معضل مهم هیچ نظارت قوی و برنامه درستی اجرا نشده است.

نباید تمام اتفاقات را درشورای چهارم خلاصه کنیم چراکه ترکیب نامتجانس موجود در شورا سبب سوءاستفاده عده‌ای از افراد شد. اگر به ترکیب چهارمین دوره شورای شهر توجه کنید، می‌بینید که از نظر سیاسی هیچ انسجامی ندارد؛ این موضوع سبب سخت شدن وضعیت حاکم می‌شود اما در کل عملکرد شورای جهارم عملکرد موفقی نبود.

ویژگی‌های یک عضور شورای شهر، در کلانشهری مانند اهواز باید چگونه باشد؟

فلسفی: اهواز شهری است که خواسته یا ناخواسته از تنوع قومیتی برخوردار است و متاسفانه عده‌ای از این ویژگی برای جذب آراء سوءاستفاده می‌کنند.

در واقع افرادی که بعد از ورود به شورا به جای رفع مشکلات شهری، به دلیل نداشتن شایستگی لازم برای مردم و شهر مشکلاتی ایجاد می‌کنند. این افراد به دلیل نداشتن توانایی مدیریتی از ترفند قومیتی استفاده می‌کنند زیرا این ترفند پاسخ بسیار خوبی را به دنبال دارد که متاسفانه با پیامدهای منفی از جمله اگر قومیت من وارد شورا نشود قومیت دیگر حاکم می‌شود، همراه است که این رفتار غیر اصولی سبب ایجاد اختلاف و کینه ورزی می‌شود.

برخی از کاندیداها احساس می‌کنند که می‌توانند با هزینه‌های نامتعارف در انتخابات بخشی از آراء را به شکل‌های مختلف جذب کنند که این موضوع خالی از اشکال نیست؛ چه دلیلی وجود دارد و یا اینکه در شورای شهر قرار است چه اتفاقی رخ دهد که نامزد بخواهد چنین هزینه‌ای را برای راه‌یابی به شورا خرج کند؟ حال که این میزان را هزینه کرد از کجا و به چه نحوی می‌خواهد این هزینه انجام شده را جبران کند؟

فردی که می‌خواهد وارد شورای شهر شود باید بداند که تا چه میزان با این محیط آشنایی دارد زیرا اگر فرد تخصص‌های لازم را برای نظارت و تصمیم‌گیری‌ها نداشته باشد با مشکلاتی مواجه می‌شود که آسیب‌هایی برای شهر و مردم در پی دارد.

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار