بازدید رییس جمهوری از پالایشگاه شیرین سازی گازهای همراه نفت در اهواز

تاریخ انتشار: پنجشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۵:۳۲ ب٫ظ
بازدید رییس جمهوری از پالایشگاه شیرین سازی گازهای همراه نفت در اهواز [ad_1] اهواز – ایرنا – رییس جمهوری در ادامه سفر یک روزه خود به اهواز روز پنجشنبه از پالایشگاه شیرین سازی گازهای همراه نفت در طرح آماک خوزستان دیدن کرد. طرح آماک برای جمع آوری ۲۴۱ میلیون فوت مکعب گازهای ترش همراه نفت (بنگستان) در میادین اهواز و مارون و منصوری و آبتیمور و کوپال […]

[ad_1]


اهواز – ایرنا – رییس جمهوری در ادامه سفر یک روزه خود به اهواز روز پنجشنبه از پالایشگاه شیرین سازی گازهای همراه نفت در طرح آماک خوزستان دیدن کرد. طرح آماک برای جمع آوری ۲۴۱ میلیون فوت مکعب گازهای ترش همراه نفت (بنگستان) در میادین اهواز و مارون و منصوری و آبتیمور و کوپال طراحی شده است.
۳۲۴ میلیون دلار بودجه برای اجرای این طرح سرمایه گذاری شده که با هزینه های جانبی ۵۳۰ میلیون دلار هزینه اجرای طرح است.
رییس پالایشگاه شیرین سازی کارون در این باره گفت: فاز دوم و زیست محیطی این طرح که برای جمع آوری ۱۴ میلیون فوت مکعب ناخالصی و گاز اسیدی است هم اکنون ۹۷ درصد پیشرفت دارد و تا دو هفته آینده به بهره برداری می رسد.
رسول راکی علیپور افزود: به طور میانگین هم اکنون ۱۵۰ میلیون فوت مکعب فراورش گاز صورت می گیرد.
براساس این گزارش صنایع و تاسیسات نفتی در حدود ۶۰ درصد آلودگی اهواز را برعهده دارد که بخش مهمی از این آلودگی با بهره برداری طرح آماک قابل کنترل است.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری امروز پنجشنبه در سفری یک روزه به منظور بررسی مشکلاتی که پدیده گرد و غبار برای خوزستان ایجاد کرده است وارد اهواز شد.
وزیران اطلاعات، کشور، نیرو، نفت، جهاد کشاورزی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، معاون اجرائی رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در این سفر دکتر روحانی را همراهی می کنند.
از جمله برنامه های سفر رئیس جمهوری به استان خوزستان بازدید از کانون ریزگردها در خوزستان، شرکت در نشست تخصصی بررسی این ریزگردها و بررسی راهکارهای خروج از این بحران و صدور دستورات اساسی وشرکت در شورای اداری استان از برنامه های سفر یک روزه رئیس جمهوری به این استان است.
بر اساس این گزارش، توفان گرد و خاک در هشتم بهمن ماه سالجاری، قطع چند روزه آب و برق و مخابرات را در اهواز و چند شهر در پی داشت که اوج آن خروج پنج نیروگاه استان از مدار و قطع چندین ساعته برق و آب در ۱۱ شهرستان خوزستان و از جمله کلانشهر اهواز و تعطیلی مدارس و ادارات بود.
تاکنون وزیران نیرو و جهاد کشاورزی در چند نوبت برای بررسی این بحران به خوزستان سفر کرده و به دستور جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری یک کارگروه ویژه در این زمینه تشکیل شده و وزیر جهاد کشاورزی نیز مامور اجرای طرح های بیابان زدایی شده است.
سه روز پیش نیز رهبر معظم انقلاب در حاشیه درس خارج فقه خود نسبت به وضعیت پدیده گرد و خاک در استان خوزستان ابراز نگرانی کردند و به مسئولان نظام دستور دادند تدابیر لازم برای این کار را اتخاذ کنند.
هیات دولت در روزهای اخیر ۳۰۰ میلیارد ریال برای مهار ریزگردها در کوتاه مدت تصویب و به وزارت جهاد کشاورزی نیز برای اجرا ابلاغ کرده است.
استان خوزستان از سال ۸۰ درگیر معضل ریزگردهاست و کارشناسان اعلام کرده اند ۳۵ درصد گرد و غبار این استان ناشی از کانون های داخلی است.
بر اساس مطالعات انجام شده مساحت کانون های فعال گرد و غبار در خوزستان ۳۵۰ هزار هکتار است که با احتساب کانون های فرسایش بادی و بیابان ها به بیش از ۸۰۰ هزار هکتار می رسد.
بیش از۳۰ هزار هکتار از این کانون ها فوق بحرانی است که در شرق اهواز و تالاب هورالعظیم قرار دارد.
بر اساس مصوبات اخیر اقدام برای رفع مشکل ۳۰ هزار هکتار از این کانون ها در دستورکار قرار گرفته است.
حجت الاسلام والمسلمین روحانی رئیس جمهوری، نخستین سفر خود را به خوزستان در تاریخ ۲۵ دی ۱۳۹۲در قالب نخستین سفر استانی دولت یازدهم انجام داد. پس از آن ۲۳ آبان برای افتتاح چند طرح توسعه نفتی به خوزستان سفر کرد.
۶۰۰۲/۶۰۶۴/۷۱۵۱
خبرنگار: نادره وائلی زاده**انتشاردهنده: محسن بهاروند

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار