بازدید وزیر جهاد کشاورزی از کانون های ریزگرد در هندیجان

تاریخ انتشار: جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ | ۰۰:۴۴ ق٫ظ
بازدید وزیر جهاد کشاورزی از کانون های ریزگرد در هندیجان [ad_1] هندیجان – ایرنا – وزیر جهاد کشاورزی و نماینده ویژه رئیس جمهوری در طرح مقابله با ریزگردهای خوزستان از کانون های فعال ریزگرد در شهرستان هندیجان بازدید کرد. به گزارش ایرنا، محمود حجتی پنجشنبه به همراه جمعی از مسئولان استانی ظهر امروز از هور هندیجان به عنوان یکی از کانون های اصلی ریزگرد در […]

[ad_1]


هندیجان – ایرنا – وزیر جهاد کشاورزی و نماینده ویژه رئیس جمهوری در طرح مقابله با ریزگردهای خوزستان از کانون های فعال ریزگرد در شهرستان هندیجان بازدید کرد. به گزارش ایرنا، محمود حجتی پنجشنبه به همراه جمعی از مسئولان استانی ظهر امروز از هور هندیجان به عنوان یکی از کانون های اصلی ریزگرد در استان و رودخانه زهره که به علت خشکی زمینه تغییر اکوسیستم را فراهم کرده، بازدید به عمل آورد.
رئیس اداره منابع طبیعی هندیجان در خصوص این بازدید به خبرنگار ایرنا گفت: سال های قبل به علت طغیان رودخانه های زهره و جراحی این هور دارای پوشش و خاک تثبیت شده بود ولی اکنون به علت سد سازی و خشکی رودخانه ناشی از برداشت های بی رویه آب در بالادست، علاوه بر خشکی و خسارت به زمین ها کشاورزی به عنوان یکی از کانون های اصلی ریزگرد شناسایی شده است.
امین عبادی در این بازدید نقشه های مربوط به گذشته و حال هور هندیجان و وضعیت خشکی آن به نماینده رئیس جمهور ارائه کرد.
وزیر جهاد کشاورزی از رودخانه زهره نیز که به گونه ای بی سابقه ، علاوه بر تابستان در زمستان نیز خشک شده ، بازدید به عمل آورد.
شهرستان هندیجان دارای پنج کانون ریزگرد است وساکنان منطقه امیدوارند اقدامات موثری برای تثبیت خاک این منطقه و کاهش ریزگردها صورت بگیرد.
شهرستان هندیجان با ۳۸ هزار نفر جمعیت در جنوب استان خوزستان قرار گرفته است.
وزیر جهاد کشاورزی ونماینده ویژه رئیس جمهوری در طرح مقابله با ریزگردهای خوزستان در پی بروز بحران گرد و خاک و ادامه قطع برق بخشهای بزرگی از کلانشهر اهواز و تعدادی از شهرهای دیگر استان و پیامدهای منفی آن، از سه شنبه شب در اهواز به سر می برد.
چیت چیان وزیر نیرو نیز امروز درهمین ارتباط وارد اهواز شد تا وضعیت قطعی های برق را بررسی کند.
دولت تمام توان خود را برای حل مسائل پیش آمده در خوزستان به کار گرفته است.
علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی نیز روز چهارشنبه در دیدار اعضای مجمع نمایندگان استان خوزستان با بیان اینکه معضلات خوزستان جدی است، افزود: این حادثه اخیر از جمله گردوغبار، قطعی آب و برق در استان بسیار تلخ بود.
رئیس مجلس شورای اسلامی از روسای کمیسیون های کشاورزی، آب و منابع طبیعی و انرژی خواست تا این موضوع را با جدیت پیگیری کنند و با دعوت از مسئولان و وزیران مربوطه علت وقوع این مشکلات را جویا شوند.
لاریجانی با تاکید بر اینکه حادثه خوزستان نشان داد که امکان تکرار آن وجود دارد، افزود: البته طبق گفته مسئولان مربوطه تمهیداتی اتخاذ شده تا هر ۳ ماه یک بار بازرسی هایی از ایستگاه ها صورت گیرد تا در صورت لزوم تغییراتی نیز لحاظ شود، اما با این وجود باز هم نیاز به پیگیری وجود دارد و این حق نمایندگان استان خوزستان است که با دعوت از وزیران مربوطه در پی رفع معضلات مهم استان خوزستان باشند.
افزایش کانونهای گرد وخاک در داخل و در کشورهای همسایه به دلیل سدسازی های بی رویه و رعایت نکردن ملاحظات زیست محیطی وخشک کردن تالابها و طرحهای برداشت بی رویه آب در مناطق بالادست منطقه ، همه دست بدست داده و موجب بروز پدیده ریزگردها شده اند که دامنه آن گاه علاوه بر جنوب و غرب کشور گاه تا پایتخت نیز گسترده شده است.
قائم مقام وزیر نیرو ستار محمودی نیز چهارشنبه شب با بیان اینکه انتقال آب بین حوضه ای تنها برای مصارف آشامیدنی است گفت: با تاکید رئیس جمهوری طرح انتقال آب از سرشاخه های کارون به مناطق مرکزی ایران صرفا' برای مصارف آشامیدنی است.
خوزستان بیش از ۲ میلیون هکتار زمین مستعد کشاورزی دارد که به دلیل کمبود آب تنها حدود یک میلیون هکتار آن زیر کشت می رود، این استان با تولید بیش از ۱۴ میلیون تن یکی از قطب های کشاورزی کشور است.
قطع آب ، برق و همچنین قطع و اختلال مخابراتی و اینترنتی در برخی مناطق زندگی ساکنان شهر اهواز و برخی شهرهای استان را در هفته گذشته مختل کرده و روند فعالیت در این مناطق را از حالت عادی خارج کرده است.
برق در شهرستان های اهواز ، ماهشهر ، هندیجان ، آبادان ، خرمشهر ، باوی ، کارون‌ ،حمیدیه ،سوسنگرد، هویزه و شادگان از ساعت سه بامداد شنبه به دلیل رطوبت بالا و گرد و خاک قطع شد و قطع برق موجب تعطیلی ادارات ، سازمان ها ، بانک ها و مدارس دراین ۱۱ شهرستان استان در این روز شد.
علاوه بر تعطیلی ادارات ، بانک ها و مدارس ، بسیاری از شرکت های خصوصی و خدماتی نیز در کلانشهر اهواز به دلیل قطع برق قادر به فعالیت و ارائه خدمات به شهروندان نبودند و همین امر مردم را خانه نشین کرد.
مسوولان استان قطع برق در مناطق وسیعی از استان و اهواز را پیامد معضل ریزگردها عنوان می کنند .
۷۱۶۳/۶۰۰۲
خبرنگار: عبدالحسن محسنی نژاد**انتشاردهنده : کبری آقازری

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار