بازوی تحول در حوزه عمران کلانشهر اهواز، شهروندان هستند

تاریخ انتشار: شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ | ۲۱:۳۵ ب٫ظ
بازوی تحول در حوزه عمران کلانشهر اهواز، شهروندان هستند آیین نامه نحوه بررسی و تصویب طرحهای توسعه و عمران محلی، ناحیه ای منطقه ای و ملی و مقررات شهرسازی و معماری کشور مصوب سال ۱۳۷۸ هیئت وزیران برای این مهم یعنی تسهیل و تناسب و تنظیم زیرساختهای شهرسازی و معماری بوجود آمد.

قلم ماندگار/ خوزستان:

به گزارش قلم ماندگار، رشد نامتناسب و جهشی شهرنشینی در چند دهه گذشته به علت توسعه صنایع، تضعیف اقتصاد روستایی، و مهاجرت مردم از روستاها و دهستانها به شهر اهواز، منجر به سردرگمی در برنامه ریزی برای توسعه شهری شد که امروزه نمود پیدا کرده است. نقش پروژه های عمرانی در توسعه پایدار شهر و توزیع عادلانه خدمات عمرانی در محلات شهری و نقش آنها در مبحث فوق الذکر از موضوعاتی که مسئولان شهری بخصوص در کلانشهرها می بایست به آن عنایت ویژه داشته باشند.

توسعه، عمران و آبادانی شهر و اجرای موفق پروژه‌ها در گرو همکاری و مشارکت شهروندان و دست اندرکاران شهری ست و این امر در اهواز به علت آب و هوای خاص و شرایط اجتماعی متفاوت، اهمیت بیشتری دارد.
آیین نامه نحوه بررسی و تصویب طرحهای توسعه و عمران محلی، ناحیه ای منطقه ای و ملی و مقررات شهرسازی و معماری کشور مصوب سال ۱۳۷۸ هیئت وزیران برای این مهم یعنی تسهیل و تناسب و تنظیم زیرساختهای شهرسازی و معماری بوجود آمد.
به عبارت دیگر ساخت پروژه های الویت دار بر اساس نیاز شهروندان در ایجاد نمادهای توسعه و در زیباسازی شهر اهواز نقش اساسی و تاثیر زیادی دارد به طوری که مناطق مختلف اهواز را از بن‌بست خارج می کند و ارزش منطقه بندی را بالا می‌برد و شاهد توزیع عدالت عمرانی بین مناطق خواهیم بود.
 خدمات رفاهی،اجتماعی،فرهنگی،ورزشی از وظایف شهرداری اهواز است اما یکی از مهمترین آنها توجه به آبادانی شهر و اجرای پروژه های عمرانی است.
بر همین اساس با فراهم کردن بستر قانونی و برنامه ریزی برای فعالان ساخت و ساز از جمله؛ انبوه سازان، سازندگان مسکن و ساختمان، سرمایه‌گذاران، صندوق‌های تأمین مالی، صندوق‌های زمین و مسکن، شرکت‌های توسعه انبوه سازی بانک‌ها، معاونت معماری و شهرسازی و معاونت فنی و عمرانی شهرداری‌ها، شرکت‌های عمران شهر‌های جدید در کشور، استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان در حوزه مسکن و شهرسازی و شرکت‌های فعال در عرصه هوشمندسازی در شهر‌های جدید این حوزه به عنوان بازوی تحول و تولید مسکن و شهرسازی، می توان به کلانشهر اهواز در حوزه پیشرفت عمرانی بسیار خوش بین بود.
به قلم یونس اسفندیاری
انتهای پیام/
آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار