بحران آب روستایی؛ بحران آینده خوزستان

تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ | ۰۹:۴۱ ق٫ظ
بحران آب روستایی؛ بحران آینده خوزستان مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت : اگر بحران آب روستایی در خوزستان، مدیریت نشود به یکی از بحران های آینده استان تبدیل خواهد شد.

قلم ماندگار:

به گزارش قلم ماندگار، کیامرث حاجی زاده در چهاردهمین شورای آب و برق خوزستان در استانداری خوزستان اظهار داشت: در حال حاضر شهرهای شمال شرق خوزستان به ویژه روستاهای آن در تنش آبی قرار دارند که از جمله آنها می‌توان به روستاهای شهرستانهای باغملک، رامهرمز، ایذه، بهبهان، رامشیر، امیدیه و مسجدسلیمان اشاره کرد.

وی با اشاره به اهمیت شورای آب و برق در استان گفت: یکی از مشکلات عمده استان در بخش زیرساخت‌های مربوط به آب در بخش‌های مختلف شرب، صنعت، کشاورزی و احشام و مشکلات در حوزه برق با توجه به افزایش دما و مشکلات شبکه توزیع است.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان تاکید کرد: پذیرفتنی نیست که در شرایط خشکسالی مردم با مشکل آب شرب رو به رو باشند و در سیلاب و بارش بی سابقه هم باز با این مشکل مواجه شوند.

وی با بیان اینکه در سال جاری نسبت به سال گذشته ۳۶۷ درصد افزایش ورود آب به سدها گزارش شده است یادآور شد: از ابتدای سال آبی ۹۸-۹۷ حجمی معادل ۴۲ میلیارد متر مکعب آب وارد استان شده در حالی که در سال آبی گذشته این میزان ۹ میلیون متر مکعب بود.

حاجی زاده با تاکید بر اینکه نسبت به ۵۰ سال اخیر ۸۳ درصد افزایش وروردی آب به سدهای خوزستان را شاهد بودیم، بیان کرد: با وجود چنین شرایطی کمبود آب و برق قابل پذیرش نیست.

وی ادامه داد: پس از گرد و غبار بهمن ۹۵ و تاکید مقام معظم رهبری و پیگیری‌های دولت تدبیر و استاندارد نیز اعتبارات خوبی به بخشهای زیرساختی تعلق گرفت به طوری که بخشی از پایداری شبکه برق حاصل همین اعتبارت است.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان تصریح کرد: در حوزه آب و فاضلاب نیز اعتبارت بسیار خوبی در بخش‌های اصلاح شبکه‌های آب رسانی در سطح شهرها تزریق شد لذا ضرورت دارد مدیران متولی پیگیری بیشتری داشته باشند و در بخشی از مشکلات نیز باید از اعتبارات ملی وزارت خانه خودشان هم استفاده کنند.

وی با اشاره به مشکلات حوزه آب و فاضلاب روستایی در استان گفت: این شرکت مدت‌هاست با این مشکلات درگیر است لذا باید مدیرعامل شرکت آب فاضلاب روستایی با مدیر عامل آب و فاضلاب کشور نشستی داشته باشد وبرای برون رفت از این وضعیت چاره اندیشی کنند علاوه بر این سازمان آب و برق استان و شرکت آب و فاضلاب استان نیز باید در کنار آب و فاضلاب روستایی باشند.

حاجی زاده بر بازسازی سریع تأسیسات آب مناطق سیل زده تاکید کرد و گفت: رسوبات سنگینی که به این تأسیسات وارد شده باید هر چه سریع‌تر رسوب زدایی و برطرف شوند چراکه در این برهه تأمین آب شرب مهمترین اولویت برای ماست.

وی افزود: رودخانه‌ها و کانال‌ها نیز نیازمند لایروبی هستند که باید این کار صورت پذیرد.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان با اشاره به دستور رفع ممنوعیت کشت در استان گفت: در حوضه‌هایی مانند مارون، زهره، جراحی سال‌ها محدودیت کشت اعمال شده، با توجه به اینکه سال آبی نرمالی پیش بینی شده است امسال کشاورزان می‌توانند به کشت بپردازند.

مدیر کل هواشناسی خوزستان نیز دراین نشست گفت: طی سال‌های گذشته دمای هوای ۶۰ درجه را نداشته‌ایم و بیشترین دمایی که در استان تجربه شده است دمای ۵۴ درجه بوده است.

محمد سبزه زاری بیان کرد: امسال نیز پیش بینی می‌شود دمای بیش از ۵۰ درجه را در استان تجربه کنیم.

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار