برگزاری آئین کلنگ زنی آبگیر خط انتقال آب تیغن میداود و باغملک

تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ | ۲۱:۴۲ ب٫ظ
برگزاری آئین کلنگ زنی آبگیر خط انتقال آب تیغن میداود و باغملک امروز پنج شنبه با حضور استاندار خوزستان، جمعی از مدیران استان و شهرستان باغملک، مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان و نماینده مردم شهرستان در حوزه انتخابیه آئین کلنگ زنی احداث آبگیر خط انتقال آب به اراضی تیغن میداود و باغملک در محل دهنه طرح برگزار شد.

 قلم ماندگار/ خوزستان:

به گزارش قلم ماندگار به نقل از شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان مدیرعامل سازمان با اشاره به موقعیت طرح اظهار کرد: اراضی میداود دارای مساحت ناخالص و خالص به ترتیب ۷۲۰ و ۶۶۰ هکتار در ساحل راست رودخانه اعلاء واقع شده اند که میان ارتفاعات و رودخانه محدود هستند؛ همچنین اراضی تیغن به مساحت ناخالص و خالص به ترتیب ۱۸۰ و ۱۴۰ هکتار در ساحل چپ رودخانه قرار دارند.

فرهاد ایزدجو افزود: این طرح، آب را به وسیله یک بند انحرافی به طول ۲۰۵ متر در فاصله ۳ کیلومتری از اراضی تیغن آب کشاورزی مورد نیاز کشاورزان منطقه را از رودخانه اعلاء برداشت می کند که ظرفیت آبدهی آن ۸۷۲ لیتر بر ثانیه می باشد. برداشت آب به وسیله مسیر انتقال ۳ کیلومتری به صورت ترکیبی از کانال بتنی موجود و خط لوله فولادی ۹۰۰ میلیمتری و ۱۸۸۱ متر کانال انتقال بتی است، که به اراضی کشاورزی تیغن و میداود هدایت می شود.
وی تصریح کرد سد انحرافی، آبگیر، تعمیرات و تکمیل کانال موجود به مبلغ ٣۵٠ میلیارد ریال و برآورد اجرای شبکه های اصلی و فرعی به مبلغ ١٩٠٠ میلیارد ریال است. قرار است در صورت تامین اعتبار طی مدت ١٨ ماه سد، و سایر بخش ها بدون شبکه به اتمام برسد.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان اذعان کرد: با توجه به شریانی بودن رودخانه اعلاء، هدایت آب این رودخانه در یک مجرا جهت تامین آب مورد نیاز کشاورزان و بهره برداران منطقه صورت می گیرد و احداث سیستم انحراف آب و رسوب گیر و همچنین تعمیر و بهسازی بخش هایی از کانال موجود مهمترین فعالیت های اجرایی پروزه هستند.

ایزدجو با بیان اینکه طرح حاضر در ادامه فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری صورت می گیرد، تصریح کرد: مساحت خالص پوشش این طرح نزدیک به ۸۰۰ هکتار است که اجرای شبکه های آبرسانی و آبیاری آن در شبکه های درجه سه و چهار توسط جهاد نصر و جهاد کشاورزی و نیز شبکه های یک و دو و تعمیر شبکه های قدیمی آن توسط سازمان آب و برق خوزستان احدا‌ث خواهد شد.

گفتنی است، هدف این طرح استفاده بهینه از کلیه پتانسیل های آب و خاک، رفع موانع تولید، عوامل محدود کننده و نیز احیای فعالیت های کشاورزی محل اجرای طرح است.

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار