بهداشت و امنیت روانی خانواده در شرایط کرونایی( شماره ۲ و ۳)

تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ | ۱۷:۵۷ ب٫ظ
بهداشت و امنیت روانی خانواده در شرایط کرونایی( شماره ۲ و ۳) والدینی که بر اثر ضرورت، مدام پیام های هشدار دهنده ی بهداشتی به کودکان می دهند، باید بدانند کمترین پیامد تذکر ها و هشدارهای مداوم برای کودکان، اضطراب است. اما چگونه می توانم فرزندم را تشویق کنم که اقدامات احتیاطی مانند شستن دست، رعایت فاصله فیزیکی و… را رعایت کند، بدون اینکه لازم باشد به او هشدار دهم؟!

قلم ماندگار/ خوزستان:

کرونا چگونه امنیت روانی کودکان را در محیط خانواده به مخاطره می اندازد؟
به گزارش قلم ماندگار، والدینی که بر اثر ضرورت، مدام پیام های هشدار دهنده ی بهداشتی به کودکان می دهند، باید بدانند کمترین پیامد تذکر ها و هشدارهای مداوم برای کودکان، اضطراب است. اما چگونه می توانم فرزندم را تشویق کنم که اقدامات احتیاطی مانند شستن دست، رعایت فاصله فیزیکی و… را رعایت کند، بدون اینکه لازم باشد به او هشدار دهم؟!
یکی از بهترین روش ها برای اینکه کودکمان را از ویروس کرونا و حتی سایر بیماریها در امان نگه داریم تشویق آن ها به شستشوی منظم دستهاست. و باز این سوال مطرح می شود که چگونه تشویق کنیم؟
نیازی نیست با گفتگوهای دلهره آور یا با صدای بلند هشدار یا تذمر دهیم. بلکه می توان این کار را با زمزمه ی ترانه ها و شعرهای مورد علاقه کودک انجام داد. و یا شستن دستها را به فعالیتی هیجان انگیز و لذت بخش تبدیل کنیم. به عنوان مثال به جای اینکه بگوییم “دستهایت را شستی،” بگوییم خُب حالا نوبت چیه؟ نوبت شستن دستهاست!
یا شعر بخوانیم و بگوییم با آب و صابون لیز، دستا میشن خیلی تمیز!
مرکز مشاوره آرامش معاونت اجتماعی پلیس خوزستان آماده ارائه خدمات مشاوره ای به صورت حضوری و تلفنی به عموم شهروندان می باشد.
تلفن پاسخگو: ۰۹۶۵۸۰

بهداشت و امنیت روانی خانواده در شرایط کرونایی ( شماره ۳)
یکی از مشکلاتی که والدین در ارتباط با کودکان در برابر محافظت از ویروس کرونا دارند، عدم تمایل کودکان به استفاده از ماسک است. و شاید این سخت ترین قسمت رفتارهای پیشگیرانه باشد. استفاده از ماسک، کودکان را به دلیل فعالیت، تحرک و جنب و جوش و بازی، ناراحت و عصبی می کند. و مانع لذت از بازی می شود. توصیه می شود والدین در این زمینه رفتارهای همدلانه را در پیش بگیرند و به جای گفتن این عبارت که باید ماسک بزنی، بگوییم، می دانم که استفاده از ماسک کار خیلی راحتی نیست، میدانم وقتی ماسک میزنی احساس خوبی نداری اما پزشکان و دانشمندان در حال تلاشند تا راهی برای درمان این بیماری پیدا کنند و تا آن موقع لازم است همه ی ما هم برای خودمان و هم به خاطر دیگران(مثلا بابا بزرگ، مامان بزرگ، خواهر کوچکت و….) از ماسک استفاده کنیم.
نکات مثبت این ماجرا را به کودکان یادآور شویم. به عنوان مثال بگوییم اگر ما نکات بهداشتی را رعایت کنیم این بیماری از بین می رود و ما دوباره می توانیم به مهمانی، پارک، مدرسه و…. برویم. می توانیم دوستانمان را ببینیم و با آن ها بازی کنیم یا به سفر برویم.
مرکز مشاوره آرامش معاونت اجتماعی پلیس خوزستان آماده ارائه خدمات مشاوره ای به صورت حضوری و تلفنی به عموم شهروندان می باشد.
تلفن پلیس مشاور پاسخگو : ۰۹۶۵۸۰

 

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
محل كد آمار