تاسیس هنرستان کشاورزی در دزفول به فراموشی سپرده شده است

تاریخ انتشار: دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۵ | ۲۲:۰۱ ب٫ظ
تاسیس هنرستان کشاورزی در دزفول به فراموشی سپرده شده است [ad_1] دزفول – ایرنا – معاون آموزش متوسطه آموزش وپرورش دزفول گفت:با وجود اینکه دزفول قطب کشاورزی کشور محسوب می شود اما تاسیس هنرستان کشاورزی در این شهرستان به دست فراموشی سپرده شده است. به گزارش ایرنا حسن مرتضوی روز دوشنبه در دهمین نشست شورای آموزش و پرورش دزفول در سالن کنفرانس این مدیریت افزود:با […]

[ad_1]


دزفول – ایرنا – معاون آموزش متوسطه آموزش وپرورش دزفول گفت:با وجود اینکه دزفول قطب کشاورزی کشور محسوب می شود اما تاسیس هنرستان کشاورزی در این شهرستان به دست فراموشی سپرده شده است. به گزارش ایرنا حسن مرتضوی روز دوشنبه در دهمین نشست شورای آموزش و پرورش دزفول در سالن کنفرانس این مدیریت افزود:با وجود اینکه شهرستان دزفول قطب کشاورزی کشور محسوب می شود و آموزش های مرتبط با کشاورزی یکی از ضروریات است تاکنون زمینه ای برای اخذ مجوز و امکان تاسیس هنرستان کشاورزی در شهرستان دزفول فراهم نشده است.
وی قوانین دست و پاگیر و ناتوانی آموزش و پرورش دزفول برای خرید زمین را از جمله دلایل این امر دانست و گفت:در حال حاضر ۱۱۶ دبیرستان دوره اول در شهرستان دزفول وجود دارد که پنج هزار و ۲۵۷ دانش آموز دختر و پسر پایه نهم در این دبیرستان ها تحصیل می کنند و باید برای ورود این دانش آموزان به پایه دهم و دبیرستان دوره دوم برنامه ریزی و هدایت تحصیلی انجام شود.
وی رمز موفقیت در هدایت تحصیلی را آگاهی دادن به خانواده ها و دانش آموزان دانست و گفت:در سال تحصیلی ۹۷-۹۶ هدایت تحصیلی از دوره دوم متوسطه به دوره اول منتقل شده است که باید بر اساس استعداد،علاقه ،امکانات و نیاز جامعه انجام شود .
مرتضوی افزود:همانطور که جامعه به پزشک،مهندس،معمار و حقوق دادن نیاز دارد به تکنسین های ماهر جهت کار در کارخانه های تولیدی نیازمند است و برتری دادن یک رشته تحصیلی در آینده مشکل ساز خواهد بود.
معاون آموزش متوسطه مدیریت آموزش و پرورش دزفول اضافه کرد:تاکنون بیشتر دانش آموزان از رشته های نظری فارغ التحصیل شده اند که رشته های نظری نیز بر پایه آماده سازی و پرورش استعدادها در حوزه های مدیریتی ،اداری و خدماتی است که دانش آموز باید علاوه بر داشتن حافظه قوی،دارای قدرت تجزیه و تحلیل خوبی نیز باشد .
وی افزود:۱۲ هنرستان پسرانه و ۱۰ هنرستان دخترانه در سطح شهرستان دزفول وجود دارد که ۲ هزار و ۷۹۷ دانش آموز دختر و پسر در این هنرستان ها در حال تحصیل هستند .
مرتضوی با اشاره به تعداد رشته های تحصیلی در دبیرستان ها گفت:در کل کشور ۴۷ رشته فنی و حرفه ای وجود دارد که در خوزستان تعداد رشته های فنی و حرفه ای ۲۸ رشته و در دزفول ۲۲ رشته می باشد .
وی افزود:در حوزه کارو دانش نیز تعداد ۱۵۰ رشته در کل کشور وجود دارد که این رشته ها در استان خوزستان ۳۵ رشته و در دزفول ۲۴ رشته می باشند .
وی گفت:آمارها نشان می دهد حدود ۷۰ درصد دانش آموزان دزفولی در رشته های نظری مشغول به تحصیل هستند و ۳۲ درصد نیز در هنرستان ها مشغول تحصیل اند.
مرتضوی افزود:در سال تحصیلی ۹۶-۹۵ طبق قراردادی که بین دزفول و اداره کل آموزش و پرورش امضا شد مقرر گردید ۴۰درصد دانش آموزان پسر دزفول و ۳۱ درصد دانش آموزان دختر به رشته های فنی و حرفه ای راه یابند ولی حدود ۳۴ درصد از پسران و ۲۲ درصد دختران دزفولی به هنرستان ها ورود کردند در حالی که اگر کارگاه های مربوط به هر رشته در شهرستان دزفول وجود داشته باشد می توان دانش آموزان بیشتری را تشویق به تحصیل در رشته های فنی کرد.
وی بر ضرورت تبلیغ ،معرفی و بیان ظرفیت های رشته های فنی و حرفه ای و کار و دانش تاکید کرد و گفت:باید مزایای ادامه تحصیل در هنرستان ها برای دانش آموزان بازگو شود و آموزش در هنرستان ها همراه با تولید باشد و در کنار آموزش خیاطی تولید نیز داشته باشیم تا برای دانش آموزان کارآفرینی شود.
عبدالمحمد جرجانی مدیر آموزش و پرورش دزفول نیز در این خصوص گفت:به همت خانواده ریسمان سنج از خیرین مدرسه ساز دزفول ۱۲ هکتار زمین در شمال دزفول در منطقه زیباشهر به احداث یک هنرستان کشاورزی و تربیت بدنی اختصاص یافته که زمین ورزشی آن نیز آماده شده است و امیدواریم با تکمیل آن بخشی از مشکلات آموزشی دزفول حل شود.
حدود ۷۳ هزار دانش آموز در شهرستان دزفول مشغول به تحصیل هستند.
۷۲۷۸/۶۰۶۸
خبرنگار:رقیه کردی-انتشار:محمدعلی فریدپناه

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار