تخریب عمارت دوره قاجار در دزفول

تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۹:۲۲ ب٫ظ
تخریب عمارت دوره قاجار در دزفول [ad_1] دزفول – ایرنا – عمارت شیخ عیسی از آثار تاریخی دوره قاجار در محله قلعه دزفول بطور کامل تخریب شد. سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری دزفول روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه حدود ۸۰ درصد از بافت قدیم دزفول در محله قلعه این شهر واقع شده […]

[ad_1]


دزفول – ایرنا – عمارت شیخ عیسی از آثار تاریخی دوره قاجار در محله قلعه دزفول بطور کامل تخریب شد. سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری دزفول روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه حدود ۸۰ درصد از بافت قدیم دزفول در محله قلعه این شهر واقع شده و این محله تاریخی حریم و چشمه بافت کهن دزفول است که از اهمیت بسیاری برای سازمان میراث فرهنگی برخوردار است گفت:شهرداری دزفول بدون گرفتن مجوز در یک روز تعطیل با بیل مکانیکی اقدام به تخریب این بنای تاریخی کرده است.
حجت اله آریایی با بیان اینکه عمارت شیخ عیسی در فهرست آثار تاریخی کشور ثبت ملی نشده گفت:شهرداری دزفول پیش از این برای تخریب این عمارت به میراث فرهنگی اطلاع داده بود اما صبر نکرد تا کارشناسان میراث این اثر را بررسی کنند و در یک روز تعطیل اقدام به تخریب کامل این عمارت کرد.
وی گفت:خواهان پیشرفت و آبادانی شهر هستیم ولی نه به بهای نابودی شناسنامه و پیشینه تاریخی ، برای عمران شهر نباید خسارتی به بافت قدیم وارد شود.
سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری دزفول بیان کرد:این اداره از شهرداری دزفول خواسته بود قبل از هر اقدامی طرح خود را در رابطه با بنای شیخ عیسی ارائه کند ولی هیچ طرحی از سوی شهرداری به اداره میراث فرهنگی دزفول ارائه نشد و بدون مجوز این اثر تاریخی تخریب شد.
وی اظهار کرد:مقررات خاصی برای شهرهای دارای بافت قدیم در کشور وجود دارد و شهر دزفول با وجود آثار تاریخی فراوان یکی از شاخصه های آجرکاری ایران محسوب می شود که اجرای هرگونه طرح عمرانی در این شهر با بافت ارزشمند تاریخی باید با دقت و شرایط خاص منطقه انجام شود.
آریایی افزود:انجام هر گونه فعالیت عمرانی در بافت قدیم دزفول منوط به کسب اجازه کتبی از سازمان میراث فرهنگی است.
وی با اشاره به مشخصات بنای تخریب شده گفت:عمارت شیخ عیسی مربوط به حدود ۱۲۰ تا ۱۳۰ سال پیش و دوره قاجاریه می باشد که در محله قلعه ضلع مشرف به رودخانه دز واقع شده بود.
گفته می شود شهرداری دزفول با تخریب این عمارت تاریخی قصد دارد جاده ساحلی احداث کند.
افزون بر ۲۰۰ هکتار بافت قدیم دزفول با بناها و آثار معماری منحصر بفرد ،دزفول را به شهر آجر معروف کرده است.
بخشی از خانه های تاریخی در بافت قدیم دزفول در سالهای متمادی تخریب شده و یا به دلیل مرمت نشدن در وضعیت نامناسبی قرار دارند.
۷۲۷۸/۶۰۶۸
خبرنگار:رقیه کردی-انتشار:محمدعلی فریدپناه

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار