با حضور معاون اول رییس جمهور افتتاح شد:

تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ | ۰۸:۱۲ ق٫ظ
تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز با حضور دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور، دکتر اردکانیان وزیر نیرو،دکتر شریعتی استاندار خوزستان، عالمی نیسی فرماندار اهواز، دکتر حمیدرضا جانباز مدیرعامل شرکت مهندسی آبفا کشور، مهندس فردوس کریمی مدیرعامل شرکت آبفا اهواز، نمایندگان مردم شریف اهواز در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسوولین استانی و محلی به بهره برداری رسید.

قلم ماندگار: 

 تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز با حضور دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور، دکتر اردکانیان وزیر نیرو،دکتر شریعتی استاندار خوزستان، عالمی نیسی فرماندار اهواز، دکتر حمیدرضا جانباز  مدیرعامل شرکت مهندسی  آبفا کشور، مهندس فردوس کریمی مدیرعامل شرکت آبفا اهواز، نمایندگان مردم شریف اهواز در مجلس شورای اسلامی  و جمعی از مسوولین استانی و محلی به بهره برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آبفا اهواز،  فردوس کریمی دوشنبه مورخ ۲۱ آبان ماه در آیین افتتاح تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز گفت: سال گذشته با اختصاص اعتبارات مالی، حدود ۹۱ کیلومتر از فرسودگی شبکه آب اهواز اصلاح شد و در ماموریت سه ساله باید با یکهزار و ۸۰۰ میلیارد ریالی که تزریق می شود ۲۵ درصد از این ۶۱ درصد فرسودگی را ترمیم کنیم.

وی یادآور شد: شرکت آب و فاضلاب کلانشهر اهواز به شهرهای اهواز، شیبان، ویس، ملاثانی، حمیدیه، رامین و شیرین شهر و کارون با جمعیتی بالغ بر یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر خدمات ارائه می دهد.

کریمی با اشاره به برداشت ۶۷۷ هزار مترمکعب آب در شبانه روز خاطر نشان کرد: ۶۰ درصد آب شرب اهواز از طرح آبرسانی غدیر، ۳۰ درصد کارون و ۱۰ درصد از آب حیات شوشتر تامین می شود.

وی با اشاره به افزایش کیفیت آب شرب اهواز عنوان کرد: تلاش شده تا سهم آب شرب اهواز از طرح آبرسانی غدیر افزایش یابد زیرا دارای کیفیت بالاتری است.

مدیرعامل شرکت آبفا اهواز درخصوص فاضلاب این شهر نیز یادآور شد: در شبانه روز حدود ۳۰۰ هزار مترمکعب فاضلاب تولید می شود، تصفیه خانه غرب اهواز روزانه ۳۵هزار مترمکعب از این فاضلاب را تصفیه می کند.

وی ادامه داد: تصفیه خانه شرق اهواز نیز با ظرفیت تصفیه ۱۱۲ هزار مترمکعب فاضلاب رد شبانه روز امروز وارد مدار شد، باتوجه به مشکلات زیست محیطی، آلودگی رودخانه کارون و مشکلات بهداشتی مردم تلاش شد تا این تصفیه خانه باوجود تمام فراز و نشیب ها تکمیل شود.

کریمی با اشاره به اینکه ۳۳ ایستگاه پمپاز باقی مانده از طرح جامع از طریق فاینانسور خارجی اجرا می شود، گفت: پیمانکار خارجی ساخت تصفیه خانه غرب اهواز نیز مشخص شده و منتظر اعلام نهایی شرکت خارجی هستیم، این تصفیه خانه که ۱۰۰ هزار مترمکعب ظرفیت دارد قرار است با ۴۰۰ میلیارد ریال هزینه ساخته شود.

تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز بزرگ ترین پروژه به روش SBR خاورمیانه و سومین تصفیه خانه به همان روش در جهان است که در صورت بهره برداری توانتصفیه ۱۱۲هزار متر مکعب فاضلاب را در شبانه روز دارد.

سیستم تصفیه فاضلاب در این تصفیه خانه به روش SBR یا همان راکتور ناپیوسته متوالی است،یک فرایند هوازی تصفیه فاضلاب برای اصلاح کیفیت فاضلاب است که آسیب به محیط زیست و اکوسیستم را به حداقل می رساند.

فردوس کریمی در حاشیه افتتاح این تصفیه خانه یادآور شد: تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز با ظرفیت تصفیه ۱۱۲هزار مترمکعب در شبانه روز برای پوشش جمعیتی ۵۵۰ هزار نفری ساخته شده است .

وی با اشاره به اینکه کلنگ ساخت این تصفیه خانه در سال ۸۸ در مساحتی حدود یازده هزار مترمکعب به زمین زده شد افزود: در این سال ها به دلیل برخی چالش ها، روند اجرایی آن به کندی پیش رفت .

کریمی تاثیر این پروژه بر حفظ زیست محیطی را عاملی برای تسریع در تکمیل آن در این دوره عنوان کرد و ادامه داد: در شرق اهواز روزانه ۱۱۲هزار مترمکعب فاضلاب تولید می شود که از این پس با کمک تصفیه خانه شرق اهواز پساب های فاضلاب برای امور صنعتی و کشاورزی استفاده می شوند.

وی با اشاره به اعتبار یکهزار میلیارد ریالی این پروژه از محل اعتبارات وزارت نیرو خاطر نشان کرد: پیش نیاز فعالسازی این پروژه اجرای سه پروژه دیگر شامل پروژه خط انتقال دوقلوی فاضلاب توسط لوله ۱۴۰۰ م.مgrp در مجموع به طول ۹ هزار متر و سازه های بتنی (توسعه لوله ۱۴۰۰ م.م بتنی از روی پل روگذر )، اجرای پایپ جکینگ به قطر ۱۴۰۰ میلیمتر و خط انتقال ۱۲۰۰ میلیمتر پلی اتیلن شرق اهواز (زیرگذر پل قلعه چنان)، عملیات تکمیلی ایستگاه پمپاژ شامل هزینه تجهیزات و محوطه سازی بوده است.

مدیرعامل شرکت آبفا اهواز با اشاره به اینکه پیش نیازهای این پروژه عظیم با رفع بیش از ۵۰۰ معارض صورت گرفت ادامه داد: تصفیه ۱۱۲ هزار متر مکعب فاضلاب در روز و جلوگیری از ورود آن به رودخانه کارون و همچنین افزوده شدن ۱۱۲هزار مترمکعب آب به چرخه کشاورزی و صنعت شهر اهواز بخشی از مزایای تصفیه خانه شرق اهواز است.

وی ادامه داد: احیای هفت هزار هکتار زمین کشاورزی بایر در اهواز ، اشتغالزایی ۳۵ هزار نفر در زمینه کشاورزی، کمک به حفاظت کیفی رودخانه کارون در راستای مسایل زیست محیطی، جمع آوری برکه ها و دریاچه های فاضلاب تصفیه نشده در حواشی شهر اهواز، استفاده از پتانسیل پساب حاصل از تصفیه خانه به منظور توسعه کمربند سبز و تثبیت خاک و مهار کانون های ریزگرد منطقه و جمع آوری مرداب فاضلاب روبروی شرکت صنایع فولاد و رفع مشکل زیست محیطی از دیگر مزایای این تصفیه خانه است.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار