وعده‌های وزیر صنعت عملی نشد

تعطیلی شرکت قند شوش در آستانه بهره‌برداری/ کارکنان شرکت ۴ ماه است که حقوق نگرفته‌اند/ بلاتکلیفی ۳۰۰ هزار تن چغندر مازاد بر تعهد کشاورزان شوشی

تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ | ۰۸:۳۰ ق٫ظ
تعطیلی شرکت قند شوش در آستانه بهره‌برداری/ کارکنان شرکت ۴ ماه است که حقوق نگرفته‌اند/ بلاتکلیفی ۳۰۰ هزار تن چغندر مازاد بر تعهد کشاورزان شوشی مدیر هیأت اجرایی شرکت قند با اشاره به وعده‌های عملی نشده وزیر صنعت می‌گوید که این شرکت در آستانه بهره‌برداری تعطیل شده و در آینده‌ای نزدیک این تعطیلی در منطقه می‌تواند بحران‌ساز باشد.

به گزارش پایگاه خبری قلم ماندگار، بازسازی کارخانه قند دزفول (شوش) پس از ۱۲ سال تعطیلی آبان سال ۹۴ شروع شد.

طبق برنامه زمان‌بندی شده قرار بود این کارخانه پس از تکمیل فاز اول از آبان سال جاری در مرحله تصفیه شکر قرار بگیرد اما طی چهار ماه اخیر و در بزنگاه راه‌اندازی این کارخانه به دلیل عدم تامین اعتبار در بدو ورود به مرحله بهره‌برداری عملا متوقف شد.

مدیر هیات اجرایی شرکت قند در این ارتباط به خبرنگار فارس در شوش اظهار کرد: از ۶۴ میلیارد تومان اعتبار مصوب برای بازسازی شرکت قند تاکنون ۲۰ میلیارد تومان پرداخت شده است.

محمد طوسی با بیان اینکه طبق برنامه زمانبندی طی ۴ ماه اخیر ۴۵ میلیارد تومان دیگر باید پرداخت می‌شد افزود: پس از سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت به شهرستان شوش و با وجود اعطای وعده بهره‌برداری از بخش تصفیه شکر در بهمن ماه امسال ولی هیچ اعتباری به شرکت پرداخت نشد.

وی به پیشرفت ۷۶ درصدی روند بازسازی شرکت اشاره کرد و افزود: در آستانه روزهای پایانی سال عیدی وحقوق ۴ ماه بیش از ۳۰۰ نفر از نیروهای اجرایی، کارگران و پیمانکاران پرداخت نشده است؛ ضمن اینکه ۱۷ میلیارد تومان تعهدات شرکت به پیمانکاران، هزینه‌های مصالح و تاسیسات انجام شده به صورت مطالبات معوقه به تاخیر افتاده است.

*فاز دومی در کار نیست!

مدیر هیأت اجرایی شرکت قند شوش با اشاره به توقف روند کار این شرکت یادآور شد: با وجود اینکه فاز اول بازسازی که مرحله تصفیه شکر است متوقف شده و به اجرا نرسیده است و با توجه به این روند کند بازسازی بدون شک شرکت آمادگی اجرای فاز دوم و بهر‌برداری از بخش چغندری در فصل برداشت چغندر قند (اردیبهشت ماه) را نخواهد داشت.

مدیر هیات اجرایی بازسازی شرکت قند ادامه داد: جذب نیروی کار که در مرحله بهره‌برداری تحول عظیمی در اشتغالزایی جوانان منطقه ایجاد می‌کرد که به دلیل عدم بهره‌برداری از فاز دوم متوقف شد.

طوسی در ادامه از آمادگی همه شرایط کشاورزی در منطقه برای راه‌اندازی شرکت قند خبر داد و گفت: طبق وعده‌های مسؤولان مبنی بر راه‌اندازی شرکت قند، کشاورزان منطقه حدود ۳۰۰ هزار تن چغندر قند مازاد بر تعهد کاشته‌اند و در اردیبهشت ماه برداشت خواهد شد؛ تعطیلی شرکت کشاورزان را با مشکلات عدیده و بحران مواجه می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: هزینه‌های صرف شده در بازسازی شرکت با تعطیلی کارخانه هدر می‌رود و در صورت بازسازی مجدد همه این مراحل تکرار خواهد شد و هزینه مضاعفی به بیت‌المال تحمیل خواهد شد.

وی در خصوص پیگیری تامین اعتبار گفت: نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی، مسؤولان استان و شهرستان پیگیر تامین اعتبار شده‌اند و مجوز اوراق عرضه از سوی نوبخت رئیس برنامه و بودجه کشور صادر شد ولی هیأت حمایت از صنایع در این رابطه تعلل کرده و همکاری مطلوبی برای پرداخت اعتبار لازم را ندارد.

به گزارش خبرگزاری فارس، کارخانه قند شوش پس از تعطیلی در سال ۸۲ و با اعلام ورشکستگی در حالی در اختیار اداره تصفیه امور ورشکستگی قوه قضاییه قرار گرفت که پس از موفقیت این قوه برای بازسازی در سال ۹۴ به هیأت حمایت از صنایع ورشکسته قرار گرفت.

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار