تعلل در اجرای فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری منجر به افرایش بیکاری در خوزستان می شود

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۸:۳۳ ب٫ظ
تعلل در اجرای فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری منجر به افرایش بیکاری در خوزستان می شود خوزستان- قلم ماندگار- بر کسی پوشیده نیست که اجرای فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری برای خوزستان از اهمیت ویژه ای برخوردار است اما براستی چرا تاکنون اعتباری برای اجرای این مرحله از طرح از سوی دولت و مجلس اختصاص داده نشد؟!

قلم ماندگار:

به گزارش قلم ماندگار، بر کسی پوشیده نیست که اجرای فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری برای خوزستان از اهمیت ویژه ای برخوردار است اما براستی چرا تاکنون اعتباری برای اجرای این مرحله از طرح از سوی دولت و مجلس اختصاص داده نشد؟!

 البته غلامرضا شریعتی  استاندار خوزستان خرداد ماه سال گذشته در مصاحبه ای عنوان کرد: فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری در اراضی استان خوزستان عملیاتی می‌شود اما تاکنون به دلایل نامعلومی این مهم در استان خوزستان تحقق نیافت.

ناگفته نماند؛ محمد جواد صالحی نژاد، مدیرعامل مؤسسه جهاد نصر نیز درباره آخرین وضعیت طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری، گفته بود: طرح احیای دشت های خوزستان و ایلام به همت نیروهای موسسه جهاد نصر، مسؤولان استانی و با عنایت مقام معظم رهبری در خوزستان به بار نشسته و به لطف خدا باز هم شاهد دستاوردهای این طرح عظیم خواهیم بود اما باز خبری از اجرای طرح در استان خوزستان نیست و متاسفانه خبرهای ناامید کننده بسیاری از موسسه جهاد نصر استان خوزستان مبنی بر اخراج تدریجی تحت عنوان تعدیل نیرو در حال انجام است که بر اساس پیش بینی ها در صورت عدم اجرای این طرح بیش از هفت هزار نفر در استان خوزستان بیکار می شوند که حقیقتا زنگ خطری برای استان خوزستان که نهادهای امنیتی و مسئولان ارشد استان به ویژه استاندار استان، نماینده معزز ولی فقیه در استان و نمایندگان مردم استان در مجلس خبرگان رهبری و شورای اسلامی باید چاره ای برای رفع این مشکل بیاندیشند!

 البته عملیاتی کردن فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری در استان خوزستان طبق صحبت های اخیر استاندار استان باید اجرایی شود زیرا که با توجه به ابلاغی که از سوی دولت صورت گرفته چنانچه در اجرای فاز دوم تاخیر ایجاد شود، کوتاهی از سوی مسئولان استانی است در این راستا هم باید سازمان آب و برق توافق‌نامه‌ای مبنی بر شیوه توزیع زمین‎های کشاورزی امضا کنند که متاسفانه طبق شواهد در این مسیر گامی برداشته نشده است.

همچنین براساس اظهارات مسئولان موسسه جهاد نصراستان ، چنانچه مرحله دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری در ۲۵۰ هزار هکتار اجرا شود، تقریبا ۲۵ شهرستان را دربرمی گیرد، البته آنها معتقدند یکی از نواقص فاز اول این طرح این بود که برخی از شهرهای بالای سد نظیر شهرستان های مسجدسلیمان، لالی ، ایذه و اندیکا در آن دیده نشده بود که در فاز دوم برای این مناطق نیز اجرای این طرح پیش بینی شده است.

البته به گفته مدیر عامل جهاد نصر در بودجه سال ۹۸، ردیف بودجه برای این طرح بسیار کم پیش‌بینی شده است اما امیدواریم با پیگیری هایی که از طرف مقامات استان و مجلس صورت گرفته است بتوانیم از صندوق توسعه ملی اعتبار مورد نیاز برای آغاز کار را در فاز دوم دریافت کنیم.

همچنین طبق اظهارات یک مسئول در موسسه جهاد نصر، فاز دوم این طرح حدود ۲۲۰ هزار میلیارد ریال برای اجرای ۲ شبکه اصلی و فرعی نیاز دارد که تنها ۱۲۷هزار میلیارد ریال برای شبکه های فرعی نیاز است. همچنین تولیدات کشاورزی در خوزستان باتوجه به احیای ۲۹۵ هزار هکتار از اراضی استان به ۱۶ میلیون تن رسیده ضمن اینکه در تولید محصول در اراضی طرح کشاورزی مقام معظم رهبری ۷۰۰ میلیون متر مکعب آب صرفه جویی شده است و اگر این طرح در استان اجرایی شود، با تحقق شعار رونق تولید و اقتصاد مقاومتی در استان همخوانی دارد.

یادآور می شود: این طرح از سال ۱۳۹۲ تاکنون به صورت متوسط سالانه حدود ۶ هزار شغل ایجاد کرده که اگر اجرای فاز دوم آن با مشکلات اعتباری و یا تاخیر مواجه شود  بیش از هفت هزار نفر به جمع بیکاران استان اضافه می شود!

گزارش ادامه دارد….

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار