مهندس بيژن عالي پور- مديرعامل شركت ملي مناطق نفت­ خيز جنوب

تلاش مستمر برای تثبیت سرآمدی در تولید

تاریخ انتشار: شنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۰:۲۳ ق٫ظ
تلاش مستمر برای تثبیت سرآمدی در تولید تلاش مستمر برای تثبیت سرآمدی در تولید، یادداشتی به قلم مهندس بیژن عالی پور- مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت­ خیز جنوب است.

قلم ماندگار:

با گذشت یکصد وده سال از عمر صنعت نفت ایران، سرمایه ی عظیم منابع تحت الارضی در گستره مناطق نفت­ خیزجنوب، همچنان مهمترین مزیت اقتصادی است که موتور محرک و بستر فعالیت­های پایدار اقتصادی و تجاری کشور محسوب می­شود. قراین و شواهد نشان می­دهد در افق و چشم انداز آینده نیز ادامه حیات و فعالیت ثمربخش این صنعت به عنوان نبض اقتصاد و محملی برای توسعه و رونق اقتصادی، برای دهه های متمادی از اولویت­های مدیریت کلان کشور بوده و قادر خواهد بود در عرصه های بین المللی نیز جایگاه در خور شأن ایران را به عنوان یکی از مهمترین تأمین کنندگان نفت و انرژی جهان حفظ کند؛ منوط به این که در مواجهه با تحولات نوپدید در عرصه تکنولوژی، رفع چالش های فنی و تکنیکی این صنعت را با اتکای به مؤلفه­ های دانش محور در دستور کار قرار دهیم.

همانگونه که استحضار دارید، بخش عمده مخازن نفت و گاز کشور و بویژه شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در نیمه عمر خود قرار گرفته و با چالش کاهش فشار مخزن و افت طبیعی تولید مواجه­اند؛ بدین سبب تولید نفت خام از نقطه نظر مهندسی و مدیریت مخزن، نیازمند شناخت ویژگی ها، پیش بینی رفتار، تعیین عدم قطعیت و پذیرفتن ریسک سرمایه گذاری در اینگونه مخازن است.

براین اساس می­توان ادعا نمود که برنامه ازدیاد برداشت از میادین نفتی قدیمی، عمدتاً در حوزه عملیات مناطق نفت­ خیز جنوب که دارای ۴۵ میدان بزرگ و کوچک است، معنا یافته و موضوعیت می­یابد.

در همین راستا وزارت نفت با تدوین الگوی جدید قراردادهای نفتی راهبرد بهره­گیری از ظرفیت­های بخش  خصوصی داخلی و خارجی را در دستور کار قرار داده و مناطق نفت­خیزجنوب را ملزم ساخته است فعالیت­های مرتبط با ازدیاد برداشت از مخازن را مطابق با شرایط و با لحاظ صرفه و صلاح کشور پیگیری نموده و به سامان برساند.

این شرکت در سال ۱۳۹۵ با طرح ابتکاری خود یک الگوی قراردادی با دو نوع قرارداد “عملیات محور” و “میدان محور” برای توسعه مخازن خود به هیئت مدیره محترم شرکت ملی نفت ایران ارائه داد که خوشبختانه هردو نوع قرارداد مورد تصویب قرار گرفت و زمینه سرمایه­گذاری در بخش توسعه میادین فراهم گردید؛ با اجرای این پروژه­ ها ضمن جبران بخشی از افت طبیعی تولید، امکان افزایش ظرفیت تولید به میزان قابل توجهی نیز فراهم خواهد شد.

در حوزه میدان محور شرکت ملی نفت ایران مجوز توسعه ۴ میدان کرنج، شادگان، رگ سفید و پارسی را صادر کرد و به دنبال آن با رایزنی­های گسترده، جلسات کارشناسی و مذاکرات متعدد با شرکت­های داخلی و خارجی، طرح توسعه دو میدان کرنج و شادگان نهایی و نخستین توافق نامه همکاری (HOA ) در اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ با شرکت پرگس به امضا رسید تا عهده­ دار توسعه میدان کرنج شود. متعاقب آن مقدمات امضای توافق­نامه همکاری (HOA ) توسعه میادین پارسی و پرنج نیز به انجام رسیده و شرایط برای امضای این توافق­نامه همکاری (HOA ) نیز فراهم گردیده است. لازم به ذکر است که مذاکرات توافق نامه همکاری میدان شادگان نیز در مرحله نهایی­سازی است.

در بخش عملیات محور نیز توسعه ۲۸ مخزن در دستور کار قرار داشته و با جلسات مستمر کارشناسی، موانع و مشکلات فراروی این طرح یکی پس از دیگری برداشته می­شود؛ به گونه ای طی ۲ سال آینده، نتایج اجرای این طرح در قالب افزایش تولیدی حدود ۳۰۰ هزاربشکه و جبران کاهش حدود ۳۴۰ هزار بشکه آشکار خواهد شد.

 اعتبار مورد نیاز برای اجرای طرح توسعه ۲۸ مخزن حدود ۴٫۶ میلیارد دلار تخمین زده می­شود که این حجم سرمایه­گذاری در گستره عملیاتی مناطق نفت­خیز جنوب و ۵ شرکت بهره بردار، علاوه بر تحقق اهداف مرتبط با افزایش تولید، در زمینه ی رونق کسب و کار و اشتغال مستقیم و غیر مستقیم در استان خوزستان و استان های نفت­خیز تأثیری مثبت و آثاری امید­بخش خواهد داشت؛ اجرای ۱۱۰ پروژه سطح الارضی، حفاری ۲۸۳ حلقه چاه جدید و تعمیر ۱۴۳ حلقه چاه موجود بخشی از حجم عظیم فعالیت­های مرتبط با توسعه این مخازن است که تنها در بخش حفاری، ۸۰ دکل شامل ۶۰ دکل توسعه­ای و ۲۰ دکل تعمیراتی را در سطح مناطق نفت­خیزجنوب به کار خواهد گرفت؛ در بخش تأسیسات سطح­الارضی نیز حجم کار دست کمی از این بخش نداشته و حجم فعالیت های این شرکت را از طریق بازوهای اجرایی فعال در بخش خصوصی به نحوی کم سابقه افزایش خواهد داد.

نکته مثبت قراردادهای مرتبط با توسعه مخازن، لحاظ اصل الزام حمایت از سازندگان داخلی در تمام اسناد مناقصه این طرح است که براساس آن پیمانکاران مؤظف شده­اند تمام نیازهای کالایی طرح را از داخل تأمین نمایند به استثنای آن بخش از تجهیزاتی که بومی سازی نشده و یا در بازه زمانی اجرای طرح قابل طراحی و تولید نباشد.

 طرح توسعه ۲۸ مخزن از طرح های مهم شرکت ملی نفت ایران است که از اهم فواید  آن می­توان به افزایش تولید نفت خام، افزایش درآمدهای ارزی کشور و ایجاد اشتغال جدی در حوزه عملیات مناطق نفت­خیز جنوب بویژه استان خوزستان اشاره کرد که منافع بسیاری برای کشور خواهد داشت، ضمن آنکه اجرای این طرح­ها زمینه مشارکت شرکت­های توانمند ایرانی و سازندگان و تأمین­کنندگان برتر کالا و تجهیزات صنعت نفت را فراهم خواهد ساخت. جای بسی امیدواری است که در این رهگذر تمام ظرفیت­های استان خوزستان و استان­های نفت­ خیز در پهنه ­ی جغرافیای شرکت ملی مناطق نفت­ خیز جنوب برای اجرای به موقع این طرحهای توسعه­ای، همراه و هم صدای شرکت ملی مناطق نفت­خیز جنوب هستند و اعتقاد داریم با اجرای این طرحها بخش قابل توجهی از مسئولیتهای اجتماعی در راستای محرومیت­زدایی در این مناطق مرتفع خواهد شد.

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار