توصیه‌های دارویی و بهداشتی به زائران اربعین حسینی

تاریخ انتشار: سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ | ۱۳:۵۴ ب٫ظ
توصیه‌های دارویی و بهداشتی به زائران اربعین حسینی کارشناسان معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، زائران اربعین حسینی را به رعایت نکاتی در زمینه مصرف دارو و پیشگیری از مسمومیت در هنگام سفر توصیه کردند.

 به گزارش پایگاه خبری قلم ماندگار، فریده یونسی، رئیس دفتر تحقیق و توسعه، اطلاع‌رسانی و آموزش مردمی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، اظهار کرد: شهروندان در هنگام سفر حتما داروهای خود را همراه داشته باشند و در صورت سرگیجه و حالت تهوع در هنگام حرکت خودرو، مصرف یک یا دو قرص ۵۰ میلی‌گرمی دیمن‌هیدرینات نیم ساعت پیش از آغاز سفر و تکرار یک قرص هر چهار تا شش ساعت یک بار در طول سفر، عوارض ناشی از حرکت را برطرف می‌کند.


وی افزود: زائران در صورت نیاز به مصرف داروهای آرامبخش‌ مانند دیازپام، اگزازپام و لورازپام یا مسکن کدئین‌دار شامل استامینوفن، نسخه پزشک معالج را همراه داشته باشند یا نسبت به جایگزینی‌ داروها باید با پزشک یا داروساز مشورت شود.
رئیس دفتر تحقیق و توسعه، اطلاع‌رسانی و آموزش مردمی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز اضافه کرد: به‌دلیل احتمال وجود برخی بیماری‌ها در مقصد، باید از نیاز به تزریق واکسن خاص پیش از سفر اطمینان حاصل شود.
یونسی در زمینه نحوه نگهداری دارو در هنگام سفر، اظهار کرد: روش این کار باید حتما هنگام تحویل از دکتر داروساز سؤال شود و هیچ‌گاه داروها در خودروی زیر نور آفتاب و یا شیشه عقب آن حتی در زمستان قرار داده نشود. به همراه داشتن نوار کنترل قلب، میان وعده و آب‌نبات برای جلوگیری از کاهش احتمال قند خون مفید است.
وی افزود: برای بیماران با فشار خون بالا، همراه داشتن دستگاه فشارسنج و داروهای مصرفی ضروری است و از مصرف مواد غذایی نمکین مانند آجیل، تنقلات و مواد چرب خودداری شود.
حسین عبدالعزیزی، کارشناس مواد غذایی دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز درباره نشانه‌های مسمومیت‌های غذایی، گفت: سردرد، تب، خستگی، تهوع، استفراغ، اسهال شدید، کم شدن آب بدن و ضعف و سردرد از جمله علائم مسمومیت است.


وی عنوان کرد: در هنگام سفر از حمل گوشت و تخم مرغ خام و فرآورده‌های لبنی با ماندگاری کوتاه‌مدت خودداری شود چون به سرعت دچار فساد می‌شوند.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
قلم ماندگار
محل كد آمار