ثبت پرونده جندی شاپور در فهرست نکوداشت یونسکو

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۸:۴۷ ب٫ظ
ثبت پرونده جندی شاپور در فهرست نکوداشت یونسکو [ad_1] دزفول – ایرنا – مدیر بخش فرهنگی کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت:پرونده جندی شاپور در مرحله درج در نکوداشت های جهانی یونسکو قرار دارد. به گزارش ایرنا عبدالمهدی مستکین روز چهارشنبه در کنگره جندی شاپور دزفول افزود: درج پرونده جهانی جندی شاپور در نکوداشت های جهانی یونسکو یک اتفاقی نادر و جهانی است […]

[ad_1]


دزفول – ایرنا – مدیر بخش فرهنگی کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت:پرونده جندی شاپور در مرحله درج در نکوداشت های جهانی یونسکو قرار دارد. به گزارش ایرنا عبدالمهدی مستکین روز چهارشنبه در کنگره جندی شاپور دزفول افزود: درج پرونده جهانی جندی شاپور در نکوداشت های جهانی یونسکو یک اتفاقی نادر و جهانی است که با همت و تلاش کمیسیون ملی سازمان علمی ،فرهگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو ) در ایران و با حمایت دکتر نصیری قیداری انجام خواهد شد.
وی افزود:با درج این پرونده در نکوداشت های جهانی یونسکو کلیه کشورهای جهان این اثر تاریخی و فرهنگی را مورد احترام قرار خواهند داد و در سطح جهانی مطرح خواهد شد.
مستکین گفت:این اتفاق جهانی که در ماههای آینده محقق می شود برای کشورمان و شهرستان دزفول یک اتفاق میمون و مبارک خواهد بود.
کنگره بین المللی جندی شاپور دزفول از دیروز به مدت ۲ روز با حضور میهمانان خارجی، مسئولان ارشد کشوری و استانی در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول آغاز شده است.
طبق مستندات تاریخی موجود در شهر باستانی جندی شاپور دزفول ، نخستین نظام نامه آموزش عالی در ۱۸۰۰ سال پیش در دانشگاه جندی شاپور شکل گرفت.
نخستین دانشگاه جهان به دستور شاپور اول ساسانی در این شهر تاسیس شد.
دانشگاه جندی شاپور دزفول در عصر خود معتبرترین مرکز علمی جهان بود که رشته هایی چون پزشکی و نجوم در آن تدریس می شد.
آثار برجای مانده این شهر در ۲۴ شهریور سال ۱۳۱۰ به شماره ۴۶ در ردیف آثار ملی به ثبت رسید.
۷۲۷۸/۶۰۶۸
خبرنگار:رقیه کردی-انتشار:محمدعلی فریدپناه

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
شهردار اهواز
قلم ماندگار
تابناك وب
قلم ماندگار
محل كد آمار