جراحی رایگان بیماران فک و صورت در اهواز توسط تیم دکترکلانتر و قلمبر

تاریخ انتشار: شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۹:۴۲ ب٫ظ
جراحی رایگان بیماران فک و صورت در اهواز توسط تیم دکترکلانتر و قلمبر [ad_1] اهواز – ایرنا – یک جراح پلاستیک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: ۳۰۰ بیمار به بیمارستان سوانح و سوختگی آیت الله طالقانی اهواز برای درمان رایگان مشکلات فک و صورت مراجعه کردند. به گزارش شنبه ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی اهواز عبدالجلیل کلانتر هرمزی […]

[ad_1]


اهواز – ایرنا – یک جراح پلاستیک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: ۳۰۰ بیمار به بیمارستان سوانح و سوختگی آیت الله طالقانی اهواز برای درمان رایگان مشکلات فک و صورت مراجعه کردند. به گزارش شنبه ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی اهواز عبدالجلیل کلانتر هرمزی که در سفر سه روزه برای درمان رایگان بیماران مبتلا به ناهنجاری فک و صورت و لب ،به خوزستان سفر کرده بیان کرد: بعد از اعلام فراخوان، از حدود ۲ ماه پیش ویزیت ها و کارهای کارشناسی انجام شد و از تعداد ۳۰۰ بیماری که از طریق فراخوان به بیمارستان آیت الله طالقانی اهواز مراجعه کرده بودند، حدود ۴۰ تا ۵۰ نفر که نیاز مبرم به عمل دارند و باید در محدوده زمانی سریعتری عمل می شدند، انتخاب شدند که در این سه روز حضور تیم مزبور در خوزستان عمل جراحی شوند.
وی در هجدهمین سفر خود به استان به منظور درمان رایگان بیمارگفت: من به همراه تیم خود سعی داریم در آستانه بهار، لحظه های شیرین نوزایی بهار را با درمان بیماران شکاف کام و لب برای خانواده های آنها به ارمغان آوریم .
کلانتر هرمزی درادامه با اشاره به اینکه جراحی رایگان شکاف کام و لب و ناهنجاری های فک و صورت از تاریخ ٢۶ تا ٢٨ اسفندماه جاری در بیمارستان آیت الله طالقانی اهواز در حال انجام است افزود: این سفر به درخواست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، مخصوصا دکتر عبدالعظیم قلمبر مدیر گروه جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی اهواز و دکتر بزرگ زاده رئیس بیمارستان آیت الله طالقانی اهواز انجام شده است.
وی ادامه داد: این برنامه از چند ماه قبل طراحی شد و همانند سفرهای دیگر، تعدادی از بیمارانی که عمدتاً ناهنجاری های سر و صورت دارند از طریق فراخوان شناسایی شدند.
این جراح پلاستیک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مورد رده سنی بیماران تحت عمل جراحی گفت: از سن چهار ماهگی به بعد می توان برای بیمارانی که دچار ناهنجاری های خیلی شدید سر و صورت نیستند، عمل جراحی را انجام داد؛ عمده عمل هایی که در روز اول انجام شده است برای رده سنی شیرخوارگی و زیر هجده ماه است.
کلانتر هرمزی افزود: همچنین از بین کسانی که با تاخیر مراجعه کرده اند و یا امکانات جراحی و یا عمل رایگان جراحی نداشته اند و یا به مراکز دسترسی نداشته و از تیم های جراحی اطلاعی نداشته اند نیز افرادی برای عمل انتخاب شده اند.
وی بیان داشت: به دلیل شرایط خاص بیهوشی، کوچکترین بیماری که تحت عمل قرار می گیرد کودک سه ماهه است و تا سن ۴۵ سالگی نیز افرادی که دچار ناهنجاری های فک و صورت خصوصا شکاف کام و لب هستند عمل می شوند.
کلانتر هرمزی به معیارهای پایش افراد منتخب برای عمل اشاره کرد و گفت: مهمترین معیار برای انتخاب ۵۰ نفر از بین ۳۰۰ نفر، ضرورت انجام عمل برای آنها بوده است ،به عنوان مثال کودک شیرخواری که شکاف لب و کام وسیعی دارد و از شیر خوردن ناتوان است، کودکان دارای مشکلات تکلم و افرادی با شکاف کام که معمولا دچار عفونت های مکرر گوش می شوند، از واجبات اولیه برای انجام عمل هستند.
وی اولویت بندی بیماران برای انجام عمل را اینگونه تشریح کرد: رفع بدشکلی و مشکلات کارکردی در لب و کام جزء اولویت های اول انجام عمل است ، رده بعدی عمل های زیبایی را شامل می شود، به عنوان مثال کودک ۲ یا ۴ ساله ای که مشکل تکلم ندارد اما از شکل نازیبای صورت و غیر قابل قبول در اجتماع برخوردار است در این ردیف قرار می گیرد.
کلانتر هرمزی ادامه داد: رده سوم افرادی هستند که چند سال پیش تحت عمل قرار گرفته اند، نیاز به عمل مجدد و بازسازی دارند، عمل قبلی به هر دلیلی کامل نبوده و یا در سن خاص خود، عمل های لازم بر روی آنها انجام نگرفته است و به عبارتی با توجه به اینکه شکاف کام و لب یک پروسه ۱۸ ساله است یعنی بیمار به مدت ۱۸ سال باید زیر نظر پزشک قرار بگیرد و گاها بعضی از بیماران ۳ تا ۵ مرتبه باید عمل شوند.
این جراح پلاستیک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی رده چهارم افراد بزرگسال از ۲۰ سال به بالا عنوان کرد و افزود: این افراد به خاطر شرایط بد اقتصادی، عدم وجود امکانات، عدم آگاهی و عدم دسترسی جهت مراجعه به دکتر، تحت عمل زیبایی قرار می گیرند.
وی اظهار داشت: کلیه مراحل عمل شامل بستری، آزمایشات، عمل جراحی و مراقبت های بعد از عمل به صورت رایگان است.
کلانتر هرمزی ضمن تشکر از همیاری و همکاری تیم جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز که دعوت کننده و پشتیبان این سمپوزیوم هستند تصریح کرد: این برنامه در نوع خود یک حرکت جهادی عظیم است که حدود ۳ تا ۴ سال تمهیدات لازم برای انجام آن صورت گرفته است.
وی با اشاره به اینکه دعوت یک گروه جراحی پلاستیک فوق تخصص از گروه دیگر جراحان پلاستیک فوق تخصص چه در ایران و چه در دنیا در نوع خود بی نظیر است، افزود: معنی این حرکت استفاده از خرد جمعی و پشت پا زدن به همه منیت ها و حرکت به سمت کارهای خیرخواهانه، خداپسندانه و مبتنی بر اخلاق مداری و اخلاق پزشکی است که نشان از تفکر هوشمندانه دست اندرکاران این برنامه بوده و شایسته تقدیر و ستایش می باشد.
کلانتر هرمزی گفت: در سفرهای قبلی، بیشتر مناطق روستایی و دور دست جزء اهداف برنامه بود اما اهمیت کار این است که در قوی ترین مرکز جراحی پلاستیک استان خوزستان، سفره خدمت رسانی برای مردم محروم باز شده است که اگر این موضوع ترویج یابد ، به عنوان یک سند خیر، بزرگ و ملی باید از آن یاد کرد که در نقاط دیگر جهان نیز باید بازگو شود .
بر اساس این گزارش که این عمل های جراحی با تشکیل یک تیم ۱۴ نفره از فوق تخصصان جراحی پلاستیک شامل تیم ۹ نفره اعزامی از تهران به سرپرستی کلانتر هرمزی جراح پلاستیک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و تیم ۵ نفره دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز به سرپرستی قلمبر مدیر گروه جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی اهواز به صورت همزمان و در پنج اتاق عمل طی سه روز از ٢۶ لغایت ٢٨ اسفندماه جاری از صبح تا شب در بیمارستان آیت الله طالقانی اهواز در حال انجام است .
این جراح پلاستیک به همراه تیم خود هجدهمین سفری است که به استان خوزستان دارد و برای درمان رایگان بیمارانی که مشکلات زیبایی و پوستی دارند اقدام می کنند.
۷۱۵۸/۶۰۰۲
خبرنگار: زینب فرحانی**انتشاردهنده : کبری آقازری

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار