جزئیات ادغام ۵ بانک نظامی در بانک سپه

تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۲:۵۳ ب٫ظ
جزئیات ادغام ۵ بانک نظامی در بانک سپه تهران- قلم ماندگار-رئیس کل بانک مرکزی ضمن جزئیات برنامه این بانک برای ادغام ۵ بانک نظامی در بانک سپه گفت: ادغام از امروز رسماً کلید خورد.

قلم ماندگار:

 حسن روحانی در مجمع بانک مرکزی از نهایی شدن ادغام بانک های نیروهای مسلح و اجرایی شدن این طرح قبل از پایان سال خبر داد و گفت: بانک مرکزی زمینه های لازم را برای این اقدام فراهم کرده است.
امروز بانک مرکزی در اطلاعیه ای رسمی به بیان چگونگی ادغام و سرنوشت سپرده گذاران و کارمندان و شعب و … پرداخت اما عبدالناصر همتی سکاندار این بانک برای اعلام جزئیات بیشتر به گفت وگوی ویژه خبری رفت.
وی درباره هدف از ادغام بانک های نظامی در بانک سپه گفت: یکی از اقدامات مهم ادغام بانک های وابسته به نیروهای مسلح بود که حاصل بحث های فراوان در شورای پول و اعتبار و شورای سران سه قوه است. این طرح تمام مراحل تصویب را گذرانده است و این قانونی برای بانک مرکزی است که باید اجرا شود.
رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: این تحول مهم از امروز کلید زده شده است؛ با هماهنگی های انجام شده انشالله این کار به خوبی انجام خواهد شد.
* جزئیات ادغام ۵ بانک نظامی در بانک سپه
وی تصریح کرد: این ۵ موسسه بانکی نزدیک ۲۴ میلیون سپرده گذار با ارزش ۲۱۴ هزار میلیارد تومان دارند. برنامه ریزی به گونه ایست که هیچ تغییری در نحوه پرداخت سودهای سپرده گذاران صورت نگیرد.
همتی ، رقم تسهیلات این بانک ها را ۱۳۰  هزار یلیارد تومان اعلام کرد و اافزود: این تسهیلات بر اساس قرارداد ادامه دارد  و کارکنان هم بر اساس قراردادها ادامه کار می دهند.
وی درباره تعیین تکلیف سهامداران حقیقی بانک های نظامی گفت: تکلیف سهامداران وابسته به  نیروی ها ی مسلح مشخص است و ۱۳۰هزار سهامدار جز است نیز مشکلی نخواهند داشت. برای همه سهامداران تصمیم گرفته ایم تا مشکلی برای آنها پیش نیاید؛ از الان تا ۴ ماه آینده این بانک ها فرصت برای برگزاری مجمع دارند. از حالا تا ۵ ماه دیگر اسمی از این بانک ها وجود نخواهد داشت. البته این بانک ها الان هم تحت مدیریت بانک سپه هستند.
رئیس کل بانک مرکزی به وضعیت بدهی ها و مشکلات این بانک ها اشاره کرد و افزود: در این بانک ها خوب و بد وجود دارد؛ این بانک ها باید مبالغ و دارایی هایی را منتقل کنند که توازن ایجاد شود. مردم خیالشان راحت باشد.
وی با بیان اینکه برخی از این بانک ها از بانک مرکزی اضافه برداشت دارند، تصریح کرد: مشکلات نقدینگی را  قبلاً از طریق بانک مرکزی تامین می کردند و بعد از این هم بانک مرکزی به آنها کمک خواهد کرد. و ناتوازنی هم از طریق انتقال دارایی های رفع خواهد شد.
* ۴ ماه فرصت به بانک های نظامی برای ادغام
همتی بار دیگر به سهامداران خرد اشاره و تصریح کرد: نمادهای این بانک ها در بورس باز خواهد شد؛ هیچ نگرانی برای سهامداران وجود ندارد اگر سهامداری می خواست بیشتر سهام خود را بفروشد می تواند بعد از ۴ ماه و مشخص شدن ارزش واقعی نسبت به فروش اقدام کنند.
وی گفت که بانک سپه بعنوان بانک مجموعه نیروهای مسلح نیست بلکه بانک دولتی است که به نیروهای مسلح نیز براساس سیاست های خود سرویس می دهد. البته بانگاه ویژه و برتر می تواند به نیروهای مسلح سرویس دهد.
همتی همچنین در ادامه افزود: به صورت کلی حدود ۲۵۰۰ شعبه در این بانک های ادغامی است و با ۱۶۰۰ شعبه بانک سپه، هزار شعبه از بانک ملی نیز بیشتر خواهند شد. هدف ما مراعات و حفظ پرسنل بانک ها و همچنین تداوم فعالیت سپرده گذاران است. به مرور زمان راهکارهایی را دنبال خواهیم کرد.
رئیس کل بانک مرکزی درباره اینکه ادغام بانک ها ادامه خواهد داشت یا خیر تصریح کرد: اصلاح نظام بانکی کار کوچکی نیست و حتماً اصلاح را انجام خواهیم داد. سیستم بانکی باید با ثبات و شفاف باشد. اقدامات بانک ها باید ضابطه مند باشد.
همتی گفت: ما (بانک مرکزی) بعنوان مقام ناظر نمی توانیم نظاره گر تخلفات بانک ها باشیم و اجازه دهیم هر کسی هر کاری دوست دارد انجام دهد.
وی از برنامه های بانک مرکزی برای مدیریت بازار پول و ارز گفت و ادامه داد: مردم به سیستم بانکی اعتماد دارند و می دانند که بانک مرکزی کنترل و هدایت را در اختیار دارد. از ستاد نیروهای مسلح و فرمانده سپاه و فرمانده ارتش و وزیر دفاع و فرمانده نیروی انتظامی تشکر می کنم و بالاترین مقام کشور نیز موافقت کردند که این کار انجام شود.
* همتی: فعلاً نمی توانم پُست بگذارم
رئیس کل بانک مرکزی درباره پست های اینستاگرامی گفت: فعلاً صفحه اینستاگرام بنده غیرفعال شده و نمی توانم پست بگذارم؛ البته بازهم راه های دیگری است برای ارتباط با مردم.
وی درباره بسته شدن فعالیت کانال اینستاگرام خود در روز گذشته عنوان کرد: اینستاگرام بنده روز گذشته با مشکل مواجه شد و فعلا فعالیت را متوقف کردم، ولی برخی به دنبال بهانه های این‌چنینی به دنبال افزایش قیمت ارز و نوسان گیری هستند.
همتی درباره برنامه های بانک مرکزی برای تقویت نظارت بر بانک ها اظهار داشت: هنوز به مرحله ای نرسیده ایم که به صورت آنلاین از اتفاقاتی که در بانک ها رخ میدهد، باخبر شویم؛ البته بحث مدیریت بانک ها و قاطعیت در برخورد با انحرافات از موضوعات مهمی است که جزو حوزه نظارتی بانک مرکزی است.
وی افزود: سیاست های ولی را بنا داریم از طریق بازار باز انجام دهیم و برای اینکه به این طرح برسیم باید از روش سنتی خارج شویم؛ هر چه زودتر ناترازی ها را جمع کردیم این سیاست ها سریعتر اجرایی می شود.
* قیمت دلار از ۱۳ هزار تومان برمی گردد
همتی در ادامه درباره بازار ارز گفت: قیمت ارز از کانال ۱۳ هزار تومان بر می گردد.
رئیس کل بانک مرکزی از عرضه ۱۱٫۵ میلیارد یورو ارز در بازار نیما با قیمت بالای ۱۰ هزار تومان خبر داد و تصریح کرد: اما یورو در بازار آزاد ۱۵ هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این قیمت‌ها برای واردکننده به صرفه نیست و ماندگار نخواهد بود. من معتقدم نرخ هایی که وجود دارد واقعی نیست ولی از اول هم گفتم برای ارز نرخ تعیین نمی کنم.
وی با تشریح جزئیات عرضه ۱۱٫۵ میلیارد یورو ارز در سامانه نیما بیان داشت: ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو از طریق بانک مرکزی عرضه شده و ۸ میلیارد یورو نیز عرضه صادر کنندگان بوده که ۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو فروش٬ ۶۰۰ میلیون یورو واردات در مقابل صادرات و واگذاری امتیاز به غیر بوده است.
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه این ۸ میلیارد یورو معادل ۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار خواهد بود، افزود: این در حالی است که صادرات غیر نفتی ۴۰ میلیارد دلار بوده که اگر سهم شرکت گاز هم که بخشی از آن بوده را کم کنیم ۳۰ تا ۳۵ درصد ارز حاصل از صادرات به کشور بازگشته و حدود ۶۵ درصد هنوز بازنگشته است.
همتی درباره چرایی افزایش قیمت ارز در هفته های اخیر گفت: به دلیل تقاضای فصلی و برخی خبرهای منفی و جو سازی های برخی افراد موجب افزایش قیمت ارز شده است. برخی از نماینده های مجلس، همکارانم در دولت و برخی کارشناسان اقتصادی اظهاراتی می کنند که قرار است فلان کار انجام شود و … جو منفی درست می کنند.
وی از عرضه ۳۰ تا ۳۵ درصد ارز حاصل از صادرات به بازار نیما خبر داد و گفت: برخی از این صادرکنندگان هستند که ما حتی آدرس برخی از آنها را پیدا نکردیم و تعدادی از کارت های اجاره ای صادرات داشته اند. اما فهرستی را آماده و به نیروی انتظامی تحویل خواهیم داد.
همتی تصریح کرد: بانک مرکزی امسال ۳۸ میلیارد دلار تامین ارز کرده است که ۹٫۳ میلیارد دلار از از طریق سامانه نیما بوده و  میلیارد دلار ۲۴ ازطریق سیستم بانکی بوده است که از طریق بانک مرکزی تامین شده است.
وی همچنین تاکید کرد: اگر صادرکنندگان ارز را تامین کنند بانک مرکزی نیاز ندارد که ارز را تامین کند.
* آغاز عملیات بازار متشکل ارزی از نیمه دوم فروردین ۹۸
رئیس کل بانک مرکزی مشکل اصلی گرانی کالاهایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور شده اند، را در شبکه توزیع دانست و گفت: دولت به طور جدی در حال پیگیری برای حل این مشکل است. امروز مجلس تصویب کرده که با ۴۲۰۰ تومانی وارد کنیم و به مردم سهمیه بدهیم. اما امروز در بانک مرکزی سیستمی اجرایی شد که هر سرپرست خانوار با هر سهمیه ای که دارد بتواند با همان نرخ کالای خود را تامین کند. برای گوشت برنامه ریزی ها انجام شده است. امیدواریم در سال ۹۸ دیگر این مشکل را نداشته باشد.
همتی تاکید کرد: طبق سیستم طراحی شده در بانک مرکزی بزودی هر سرپرست خانوار می تواند سهمیه ی خود را از هر کالا براساس نرخ تعیین شده خریداری کند.
وی درباره بازار متشکل ارزی و چند نرخی بودن بازار ارز گفت: ما برای مدیریت اقتصاد کشور و رفاه مردم مجبور شدیم برخی از چیزها را تحمل کنیم. من اقتصاد خوانده ام و نمی پذیرم که ۴ نرخ داشته باشیم اما محدودیت هایی است که کار را خیلی سخت می کند و نمی توان همه چیز را رها کرد.
همتی تصریح کرد: بازار متشکل ارزی تقریباً آماده است و تمام کارهای زیرساختی آن انجام شده است. هم می توانیم در این دو هفته باقی مانده اجرایی کنیم و مصوبات را از شورای پول و اعتبار گرفته ایم ولی صلاح است از نیمه دوم فرودین کلید اجرای رسمی را بزنیم.
* ذخایر ارزی بانک مرکزی زیاد شد/ راه های دور زدن تحریم را می دانیم
همتی درباره ورود ارز ناشی از صادرات  نفت و غیر نفتی نیز گفت : در این زمینه نیز تلاش های زیادی صورت گرفته است به طوری که برخلاف پیش بینی ها میزان حجم و ارزی صادرات نفیتی امیدوار کننده بوده است به طوری که در حال حاضر صادارت نفت به ژاپن، چین، ترکیه، عراق و … به صورت مستمر با تلاش های وزارت نفت ادامه دارد.
وی در همین ارتباط از افزایش ۱٫۷ درصدی ذخایر ارزی بانک مرکزی در ۵ ماه گذشته خبر داد و افزود: ذخایر و اسکناس های زیادی را برای شرایط خیلی خاص در نظر گرفته ایم. اگر به صورت همه جانبه به بازار ارز ورود نمی کنیم به این خاطر است که نمی خواهیم با تصمیم دیگران کاری را انجام دهیم.
همتی درباره راه های دور زدن تحریم ها گفت: راه های حاشیه ای دور زدن تحریم ها را بلدیم و به تدریج در حال اجرای آنها هستیم و تا دشمن بفهمد حداقل سه تا چهار سال طول می کشد.
رئیس کل بانک مرکزی علت افزایش تورم را شوک ارزی دانست و عنوان کرد: تخلیه تورم زمان می برد؛ البته ما این مورد را پیش بینی کرده بودیم ولی از بهمن ماه به دلیل مشکلات ناشی از گوشت و مرغ سیستم بهم خورد و دیگر در اختیار بانک مرکزی نبود. امیدواریم از سال آینده این مشکلات را نداشته باشیم.
وی البته به نقش نقدینگی و تولید ناخالص داخلی در افزایش تورم اشاره کرد و افزود: بدهی بانک ها به بانک مرکزی و همچنین بدهی دولت به بانک مرکزی در ماه های گذشته کاهش پیدا کرده است.
همتی با تاکید براینکه بدهی بانک ها به بانک مرکزی در ۴ ماه گذشته ۱٫۶ درصد کاهش یافته است، تصریح کرد: دیگر اجازه نمی دهیم بانک ها کمبود منابع خود را از بانک مرکزی جبران کنند و به همین دلیل بانک ها از بازار بین بانکی تامین منابع را انجام می دهند.
وی با اشاره به ضرورت استفاده از نقدینگی در زمینه تولید گفت: ورود نقدینگی زیاد به بازار باعث افزایش پایه پولی می‌شود اما بانک مرکزی  به تولید با توجه به مزایا منابع می‌دهد و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.
رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: هدایت نقدینگی معنی خاصی ندارد و نقدینگی به جایی می‌رود که بازدهی داشته باشد؛ باید جذابیت بازارهای مولد افزایش پیدا کند تا نقدینگی در بازارهای جذاب و در راه سالم سرمایه گذاری شود.
وی با اشاره به برخی مشکلات بازارها و عدم جذابیت برای سرمایه گذاران گفت: در برخی بازارها سرکوب شدن نرخ باعث از دست رفتن جذابیت می‌شود و از سویی دیگر در بخش‌هایی مشکلات کسب و کار، مالیاتی و بیمه‌ای باعث می‌شود جذابیت برزای سرمایه گذاری از بین برود.
رئیس کل بانک مرکزی  خاطر نشان کرد: همه مسائل را بانک مرکزی نمی‌تواند حل کند و باید این مسئله را پذیرفت که بخش‌های دیگر مسئولیت‌هایی دارند؛ همچنین باید مراقب ترامپ نیز باشیم.
* بانک ها وام ازدواج ۳۰ میلیونی را پرداخت می کنند؟
رئیس کل بانک مرکزی درباره وام ازدواج ۳۰ میلیونی گفت: باید محدودیت منابع بانک ها را هم در نظر بگیریم ولی به هر حال اگر تصویب شود باید قانون را اجرا کنیم.
انتهای پیام/
آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
محل كد آمار