جزییات بزرگ ترین سرمایه گذاری دوران پسابرجام در پالایشگاه آبادان

تاریخ انتشار: شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۹:۱۹ ب٫ظ
جزییات بزرگ ترین سرمایه گذاری دوران پسابرجام در پالایشگاه آبادان [ad_1] تهران – ایرنا- بهمن ماه سال جاری، نوسازی پالایشگاه آبادان در پی گشایش های حاصل از اجرای توافق هسته ای موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) با استفاده از فاینانس (منابع مالی) چین آغاز شد. «پالایشگاه آبادان را به عنوان نماد صنعتی شدن ایران و نخستین تاسیسات صنعت نفت حفظ و احیا می […]

[ad_1]


تهران – ایرنا- بهمن ماه سال جاری، نوسازی پالایشگاه آبادان در پی گشایش های حاصل از اجرای توافق هسته ای موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) با استفاده از فاینانس (منابع مالی) چین آغاز شد. «پالایشگاه آبادان را به عنوان نماد صنعتی شدن ایران و نخستین تاسیسات صنعت نفت حفظ و احیا می کنیم»؛ این بخشی از سخنان وزیر نفت در آیین آغاز عملیات توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان در هجدهم بهمن امسال بود.
وی نوسازی پالایشگاه آبادان را اجتناب ناپذیر دانست و گفت: پالایشگاه با وضعیت کنونی امکان ادامه حیات نداشت.
اکنون پالایشگاه آبادان با تولید ۴۵ درصد نفت پالایشی به مازوت، سالیانه ۷۰۰ میلیون تا ۸۰۰ میلیون دلار ضرر کرده است که با اجرای این طرح و سرمایه گذاری ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری شرکت ساینوپک چین دوباره زنده می شود.
طبق این قرارداد، تامین مالی قرارداد یی.پی.سی (EPC) از خط اعتباری ایران- چین به صورت ۸۵ درصد سهم فاینانس کننده چینی و ۱۵درصد سهم کارفرمای ایرانی (شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران) انجام می شود.
طرح تثبیت ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های پالایشگاه آبادان شامل واحد تقطیر ۲۱۰ هزار بشکه ای در روز است که جایگزین واحدهای تقطیر قدیمی می شود و ظرفیت پالایش پس از ساخت این واحد به میزان ۳۶۰ هزار بشکه در روز تثبیت می شود.
همچنین، همه محصولات حاصل از پالایش ۳۶۰ هزار بشکه در واحدهای تصفیه هیدروژنی تصفیه می شوند و کیفیت محصولات پالایشگاه به یورو۵ ارتقا می یابد.
کاهش آلاینده های زیست محیطی محصولات با حذف گوگرد مطابق با استاندارد یورو، سودآوری پالایشگاه با تبدیل نفت کوره به نفت گاز و بنزین با استفاده از فناوری هیدروکراکر و کاهش تولید نفت کوره از دستاوردهای اجرای این طرح است که در مرحله نخست بیش از ۴۰ هزار شغل ایجاد می کند که این خبر خوشی برای نیروهای فنی آبادان و منطقه خوزستان است.

**نخستین پالایشگاه ایران در مسیر توسعه
طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان با همکاری شرکت چینی ساینوپک اینترنشنال پترولیوم (SINOPEC) با همکاری شرکت طراحی و ساختمان نفت (ODCC) اجرا می شود.
قرارداد یی.پی.سی (EPC) طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان با هدف سودآور کردن پالایشگاه، استانداردسازی محصولات تولیدی، تثبیت ظرفیت با تاسیس واحدهای جدید و جمع آوری واحدهای قدیمی در سال ۲۰۱۰ «فروردین ماه ۱۳۸۹» با کنسرسیومی متشکل از شرکت های اس.یی.آی (SEI) چین و شرکت طراحی و ساختمان نفت ایران با لحاظ کردن تامین مالی قرارداد (فاینانس) از خط اعتباری ایران- چین منعقد شد.

**برجام راهگشای توسعه پالایشگاه آبادان
پالایشگاه آبادان اکنون با ظرفیت پالایش۴۰۰ هزار بشکه در روز مشغول به کار است که ۲۵۰ هزار بشکه از ظرفیت ۴۰۰ هزار بشکه در سه واحد تقطیر با قدمت بیش از ۷۰ سال پالایش می شود.
در پی گشایش های حاصل از اجرای برجام و اهتمام نسبت به نوسازی این پالایشگاه، اجرای این قرارداد به مبلغ بیش از ۲۲ میلیارد یوان چین با استفاده از فاینانس خارجی آغاز شد.
این طرح با توجه به منابع فاینانس در ۲ مرحله تعریف شده است. مرحله نخست آن با بیش از هشت میلیارد یوآن و مرحله دوم آن با ۱۴ میلیارد یوآن اجرایی می شود که اعتبار اسنادی بخش نخست طرح ماه جاری گشایش یافته و پیش بینی می شود اعتبار اسنادی فاز دوم نیز در سال آینده تامین شود.
طبق این قرارداد تامین مالی قرارداد یی.پی.سی از خط اعتباری ایران- چین به صورت ۸۵ درصد سهم فاینانس کننده چینی و ۱۵درصد سهم کارفرمای ایرانی (شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران) انجام می شود.

**تولد دوباره پالایشگاه آبادان
طرح تثبیت ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های پالایشگاه آبادان شامل واحد تقطیر۲۱۰ هزار بشکه ای در روز است که جایگزین واحدهای تقطیر قدیمی می شود و ظرفیت کل پالایش پس از ساخت این واحد به میزان ۳۶۰ هزار بشکه در روز تثبیت می شود.
همه محصولات حاصل از پالایش ۳۶۰ هزار بشکه در واحدهای تصفیه هیدروژنی تصفیه می شوند و کیفیت محصولات پالایشگاه به یورو۵ ارتقا می یابد.
براساس این گزارش، کاهش آلاینده های زیست محیطی محصولات با حذف گوگرد مطابق با استاندارد یورو، سودآوری پالایشگاه با تبدیل نفت کوره به نفتگاز و بنزین با استفاده از فناوری هیدروکراکر و کاهش تولید نفت کوره از دستاوردهای اجرای این طرح است.

**وضعیت محصولات پیش و پس از اجرای طرح
با اجرای طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان افزون بر تامین خوراک پتروشیمی بندر امام (ره)، پتروشیمی آبادان، روغنسازی ایرانول و قیر پاسارگاد، محصولاتی شامل بنزین معمولی، بنزین سوپر، نفت سفید، گازوئیل و نفت کوره مطابق با استاندارد یورو۲۰۰۵ تولید می شود.
همچنین با اجرای این طرح ظرفیت بنزین معمولی از ۷۲ هزار بشکه کنونی با ۱۶ درصد افزایش به ۸۱ هزار بشکه و تولید بنزین سوپر به ۲۰ هزار بشکه در روز می رسد که اکنون در این زمینه تولیدی وجود ندارد.
تولید نفت سفید نیز با ۲۰۵ درصد افزایش از ۱۵ هزار بشکه کنونی به ۴۵ هزار بشکه در روز، تولید گازوییل با هفت درصد کاهش به دلیل کم شدن خوراک پالایشگاه از ۱۱۴ هزار بشکه در روز به ۱۰۷ هزار بشکه در روز و تولید نفت کوره با ۴۱ درصد کاهش از ۱۵۸ هزار بشکه در روز به ۸۸ هزار بشکه در روز می رسد.

**صدرنشینی پالایشگاه ۱۰۵ ساله ایران
با اجرای طرح توسعه و تثبیت ظرفیت، شاهد ساخت بزرگ ترین واحد تقطیر کشور، ساخت بزرگ ترین واحد هیدروکراکر کشور برای تبدیل مازوت به محصولات با ارزش مانند سوخت جت، گازوئیل و گاز مایع، خارج شدن واحدهای قدیمی از مدار تولید و جایگزینی با واحدهای جدید براساس فناوری روز، ایجاد اشتغال برای تا هشت هزار نفر (به صورت مستقیم) و ایجاد اشتغال چندبرابری نیروی کار غیرمستقیم و بکارگیری حداکثری صنایع استان خوزستان خواهیم بود.
کنسرسیوم پیمانکاری با شراکت ۵۰ درصد ایرانی و ۵۰ درصد چینی این طرح را انجام می دهند.
این مجموعه پیش از این در قالب کنسرسیوم دیگری تجربه انجام طرح افزایش و بهبود کیفیت محصولات پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند اراک را با موفقیت انجام داده اند.

**قدیمی ترین پالایشگاه ایران
پالایشگاه نفت آبادان، بزرگ ترین پالایشگاه ایران است که در شهر آبادان استان خوزستان قرار دارد. ساخت این پالایشگاه در سال ۱۲۹۱ هجری خورشیدی به پایان رسید و تا آغاز جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۵۹ بزرگ ترین پالایشگاه دنیا با ظرفیت تصفیه ۶۲۸ هزار بشکه در روز بود.
این پالایشگاه با ظرفیت ۲۵۰۰ بشکه در روز آغاز به کار کرد اما اکنون با ظرفیت پالایش ۴۰۰ هزار بشکه در روز مشغول به کار است که ۲۵۰ هزار بشکه از آن در سه واحد تقطیر با قدمت بیش از ۷۰ سال پالایش می شود.
پالایشگاه آبادان به وسیله خطوط لوله به چند میدان نفتی و بندر ماهشهر متصل است.
خط لوله ای نیز از آبادان به سوی تهران می آید، سپس در طول مرز شمالی کشور از مشهد تا تبریز امتداد می یابد.

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار