به بهانه صدمین شماره رنگین کمان اقوام :

جلب اعتماد عمومی و امیدآفرینی مهمترین رسالت رنگین کمان اقوام

تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ | ۲۲:۵۴ ب٫ظ
جلب اعتماد عمومی و امیدآفرینی مهمترین رسالت رنگین کمان اقوام به لطف خداوند متعال توانستیم یکصدمین شماره از هفته نامه رنگین کمان اقوام را به صورت مستمر به چاپ برسانیم. بی شک توسعه رسانه ها به ویژه مطبوعات زمینه ساز پیشرفت در همه زمینه ها خواهد بود و می بایست از فرصت ها و ظرفیت های موجود آن رسانه ها به بهترین نحو ممکن و آنگونه که شایسته است استفاده کرد.

قلم ماندگار/ خوزستان:

به گزارش قلم ماندگار، به لطف خداوند متعال توانستیم یکصدمین شماره از هفته نامه رنگین کمان اقوام را به صورت مستمر به چاپ برسانیم. بی شک توسعه رسانه ها به ویژه مطبوعات زمینه ساز پیشرفت در همه زمینه ها خواهد بود و می بایست از فرصت ها و ظرفیت های موجود آن رسانه ها به بهترین نحو ممکن و آنگونه که شایسته است استفاده کرد.
توسعه یافتگی در رسانه ها باید به امری مهم و اساسی مبدل شود نه اینکه شیوه نامه جدید یارانه های مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بخواهد با دست خود زمینه نابودی رسانه های مکتوب را فراهم سازد و چنانچه هر اقدامی قرار است در این زمینه رخ دهد نیازمند کار کارشناسی باشد.

متاسفانه نبود حامی مالی و بازار پر رونق برای تامین هزینه چاپ نشریات در استان اقتصادی همچون خوزستان در قالب چاپ رپرتاژهای بازرگانی ، کم بودن یارانه های دولتی و نبود ثبات شغلی برای خبرنگاران هر روز وضعیت را بغرنج تر کرده است. این در حالی است که صدور مجوز نشریات از سوی اداره کل مطبوعات کشور برای هر فرد متخصص و غیرمتخصص بدون توجه به نیاز مخاطب و بازار فرهنگی استان همچنان ادامه دارد و باید به جرات اذعان کرد که متاسفانه مطبوعات محلی خوزستان، به میزانی که از نظر کمی رشد داشته اند به همان نسبت از نظر کیفی سقوط کرده اند.

رشد افسار گسیخته تعداد نشریات محلی خوزستان بدون توجه به اینکه چه پروسه طاقت فرسایی باید طی شود تا نتیجه مطلوب حاصل شود، باعث شده تا اکثر نشریات محلی از لحاظ عدم بسترسازی مناسب قبل از اخذ مجوز و بسیاری دلایل دیگر در شروع راه به بن بست خورده و از ادامه مسیر باز بمانند. متاسفانه در شرایط فعلی و حتی در بحران بیماری منحوس کرونا که ارگان های دولتی با محدودیت های مالی دست به گریبان هستند،

به نظر می رسد چشم به حمایت دولتی انتظاری بیهوده است. البته نباید از این نکته غافل ماند که بی توجهی به خواسته های مردم و آگاه سازی آنها ، نبود تکنولوژی و امکانات لازم و کم توجهی به جذاب نویسی از جمله خلاء های موجود به شمار می رود.

 بی برنامگی و رواج روزمرگی در کنار تعریف نشدن منابع مالی برای تداوم حیات نشریات محلی و عدم حمابت صریح و قانونی از مطبوعات توسط مقام های قضایی نیز از خلاء های عمده مطبوعات محلی قلمداد می شود. ناگفته نماند که با توجه به شرایط حاکم، مطبوعات محلی به سختی نفس می کشند، از لحاظ کمی بیش از ظرفیت استان مجوز مطبوعات صادر شده و برخی افراد نیز هیچ سنخیتی با رسانه نداشته اما صاحب رسانه شده اند.

با توجه به وضعیت اقتصادی رسانه ها، تیراژ نشریات در همه نقاط کشور به ویژه در استان خوزستان قابل توجه نبوده، هرچند به نظر می رسد هنوز تاثیرگذاری رسانه های مکتوب در حوزه های مختلف قابل درک است. البته باید تاکید کنم اخیرا و در شرایط حاضر که تورم و فشار اقتصادی کمر مردم را شکسته است متاسفانه با گران شدن قیمت کاغذ و چاپ وضعیت بحرانی دامن نشریات محلی را گرفته است که این مهم نیز مزید بر علت شده است.

به جرات می توان گفت نبود حقوق و در آمد مناسب، نبود انگیزه لازم، نا هماهنگی و عدم توجه به تشکل های صنفی ، نبود آموزش های فنی و تخصصی بین رسانه ها و خبرنگاران، نگاه غیر حرفه ای عوامل دستگاه های اجرایی و عدم تشخیص خبرنگاران حرفه ای با بازاریاب های رسانه ای از جمله عواملی است که امروزه رسانه ها از آن رنج می برند.

ذکر این نکته ضروری است که استان خوزستان به دلیل وجود صنایع مختلف به ویژه صنعت نفت و پتروشمی و غیره که این استان به عنوان زادگاه نفت نیز در خاورمیانه مطرح است بسیار جلوتر از سایر استان ها رنگ انتشار اخبار به صورت کاغذی را به خود دید اما در گذر ایام بسیاری از زیرساخت های استان در بخش فرهنگی از جمله انتشار مطبوعات با چالش های فراوانی مواجه شد و قضیه مهم و وضعیت ناگوارتر اینکه اکثر نشریات و هفته نامه های خوزستان به دلیل اینکه به مرور زمان مخاطب خاص خود را از دست داده اند مجبور هستند نشریات خود را به صورت رایگان در اختیار روزنامه فروشی ها قرار دهند زیرا در صورت دریافت پول بابت آنها، دکه دار حاضر به پذیرش آنها نیست و از سویی دیگر این نشریات به دلیل داشتن آگهی و اجبار در انتشار مجبور به انجام چنین کاری هستند.

در پایان باید عرض کنم با توجه به تمامی تلخی و شیرینی ها، به لطف خدای متعال به همت و تلاش همکارانمان در هفته نامه رنگین کمان اقوام توانستیم در حد توانمان رسالتمان را به نحو شایسته انجام دهیم و صدای مردم شریف، غیورو شهید پرور استان خوزستان باشیم و امیدواریم همچون گذشته باز هم با تلاش و کوشش و توان مضاعف در راستای ارتقاء سطح‌ معلومات‌ مردم‌ در زمینه‌های‌ مختلف‌ اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و غیره گام برداریم.

بنده فرصت را غنیمت می شمارم و ضمن تقدیر و تشکرفراوان از همه مخاطبان این نشریه، مسئولان، مدیران و روابط عمومی های استان به ویژه آقای دکتر محمد جوروند مدیرکل ارشاد خوزستان، مرتضی جمشیدی معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان که این هفته نامه را یاری کرده اند و همچنین از همه همکاران جان که حقیقتا شبانه روزی تلاش کرده اند، صمیمانه کمال تشکر و قدرانی را دارم.

به قلم حسین عبداالعزیزی- مدیر مسئول و صاحب امتیاز هفته نامه خبری- تحلیلی رنگین کمان اقوام

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
قلم ماندگار
محل كد آمار