جهانگیری: برداشت گاز از میادین پارس جنوبی به ۵۶۰ میلیون مترمکعب افزایش می یابد

تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ | ۲۲:۱۸ ب٫ظ
جهانگیری: برداشت گاز از میادین پارس جنوبی به ۵۶۰ میلیون مترمکعب افزایش می یابد [ad_1] اهواز – ایرنا – معاون اول رئیس جمهوری توسعه میادین مشترک نفت و گاز را از سیاست های دولت در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: تا پایان امسال میزان برداشت از میادین گازی پارس جنوبی به ۵۵۰ تا ۵۶۰ میلیون مترمکعب افزایش می یابد. به گزارش ایرنا اسحاق جهانگیری عصر دوشنبه […]

[ad_1]


اهواز – ایرنا – معاون اول رئیس جمهوری توسعه میادین مشترک نفت و گاز را از سیاست های دولت در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: تا پایان امسال میزان برداشت از میادین گازی پارس جنوبی به ۵۵۰ تا ۵۶۰ میلیون مترمکعب افزایش می یابد. به گزارش ایرنا اسحاق جهانگیری عصر دوشنبه در آیین آغاز عملیات اجرایی طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان دهه فجر را فرصتی مناسب برای اعلام برخی دستاوردهای نظام به مردم دانست و اظهار کرد: یکی از وزارتخانه هایی که در دولت تدبیر و امید خوب درخشید و در چارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی به درستی عمل کرد وزارت نفت است که هم در زمینه سرمایه گذاری و سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغی رهبری به ویژه توسعه میادین مشترک نفتی و گاز اقدام کرده است.
وی با بیان اینکه میزان تولید نفت از میادین مشترک غرب کارون از ۷۰ هزار بشکه در روز به ۲۷۰ هزار بشکه در روز رسیده است افزود: این یک کار استثنایی و افتخار بزرگ برای مجریان است و وظیفه جدی همه مدیران نفت این است که بعد از برجام تلاش بیشتری کنند تا حق ملت ایران از میادین مشترک نفتی برداشت شود.
جهانگیری اظهار کرد: پیش از این میزان برداشت گاز در میدان پارس جنوبی ۲۴۰ میلیون مترمکعب بوده که اکنون بالغ بر ۵۰۰ میلیون مترمکعب برداشت می شود و تا اواخر امسال به میزان ۵۵۰ تا ۵۶۰ میلیون مترمکعب از این میادین دست پیدا می کنیم.
وی با اشاره به اینکه با همین توانمندی موفق شدیم سوخت نیروگاه ها را از سوخت مایع به سوخت گاز تبدیل کنیم گفت: پیش از این، بخش عمده ای از منابع ارزشمند مانند نفت و گاز و گازوئیل که امکان صادرات برای آن وجود داشت، در نیروگاه ها مصرف می شد.
جهانگیری ادامه داد: ما در آن سال ها وارد کننده گازوئیل بودیم و خوشبختانه امسال به یکی از صادرکنندگان گازوئیل تبدیل شدیم.
وی با اشاره به روند جانمایی فاز دوم پالایشگاه آبادان گفت: اجرای فاز دوم این پالایشگاه در آبادان از اول به عنوان موضوع جدی مطرح بود زیرا این پالایشگاه در مقطعی که در ایران زندگی سنتی بوده، آبادان مرکز ورود صنعت جدید و صنعت نفت و گاز به کشور بوده و پالایشگاه آبادان نیز نماد صنعت ایران بوده است.
جهانگیری با بیان اینکه این پالایشگاه با تکنولوژی جدید نیازمند تغییراتی بود افزود: برخی در تردید بودند که آیا نیاز است ما در آبادان فاز دوم این پالایشگاه که در واقع با سرمایه گذاری ۲٫۷ میلیارد دلار یک پالایشگاه جدید به شمار می آید احداث کنیم؟
وی با بیان اینکه بهترین نقطه برای ساخت این پالایشگاه مدنظر بوده است اظهار کرد: با توجه به جایگاه مردم آبادان و اولین پالایشگاه کشور و اینکه مردم منطقه حتما باید در صنعت حضور داشته باشند، قرار شد سرمایه گذاری در همین شهر انجام گیرد.
جهانگیری اظهار کرد: این پالایشگاه باید از فناوری های روز برخوردار باشد و محصول با کیفیت بالا تحویل مردم بدهد زیرا یکی از دغدغه های ما در این دولت تامین بنزین باکیفیت برای مردم به ویژه در کلانشهرها به همواره با آلودگی هوا مواجه هستند، بوده است.
وی اضافه کرد: خوشبختانه با کار مهمی که وزارت نفت انجام داد اکنون بنزین با استاندارد یور۴ در گام اول در کلانشهرها و بعد در شهرهایی مانند خرمشهر و آبادان توزیع شد و نتیجه آن بهبود وضعیت زیست محیطی این شهرها بوده است.
جهانگیری تاکید کرد: پالایشگاه جدید آبادان قطعا به ارتقاء استاندارد محصولات کمک می کند که با توجه به توانمندی وزارت نفت امیدواریم این طرح ظرف پنج سال به اجرا درآید.
معاون اول رئیس جمهوری در ادامه با اشاره به جلسه ای که صبح امروز با رهبری برگزار شد گفت: بحث بر سر این بود که امروز اقتصاد و بیکاری و معیشت و بالابردن درآمد مردم مساله اصلی ایران است بنابراین باید برای حل این مسائل باهم تفاهم داشته باشیم و فضا را در جهت حل این مشکلات قرار دهیم و کمک کنیم این مشکلات از پیش روی ملت برداشته شود تا ملت از زندگی خوبی برخوردار شود.
وی همچنین با تاکید بر اهمیت شرکای خارجی اظهار کرد: در طرح های بزرگی مانند پالایشگاه آبادان کشوری مانند چین طرف ما است.
جهانگیری با بیان اینکه چین کشور مهم و دوست راهبردی ایران است گفت: ایران، چین را در روزهای سخت کنار خود داشته است و در روزهای پساتحریم نیز در کنار خود خواهد داشت.
وی تاکید کرد: ما کمترین تردیدی در اینکه می خواهیم روابط اقتصادی و سیاسی را با چین ارتقا دهیم نداریم و اینکه ایران و چین باید روابط راهبردی داشته باشند کمترین تردید ماست و در اینکه در روابطمان در پسا برجام حتی نسبت به گذشته باید بیشتر شود شکی نیست.
جهانگیری گفت: چین نسبت به کشور های دیگر جایگاه اول اقتصادی را نسبت به روابط با ایران دارد و باید چین و ایران این روابط را تقویت کنند و پالایشگاه آبادان به نمادی برای روابط خوب ایران و چین تبدیل شود و در تاریخ ۲ کشور به عنوان یک کار بزرگ ثبت شود.
معاون اول رئیس جمهوری و چهار وزیر نفت، نیرو، جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت روز دوشنبه برای افتتاح چند طرح مهم اقتصادی به استان خوزستان سفر کرده اند.
۷۱۶۴/۶۰۶۴
خبرنگار: عاطفه جوادی** انتشار دهنده: محسن بهاروند

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار