جهانگیری: بی آبی توسعه ایران را محدود کرده است

تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ | ۰۳:۵۹ ق٫ظ
جهانگیری: بی آبی توسعه ایران را محدود کرده است [ad_1] بندر ماهشهر – ایرنا – معاون اول رئیس جمهوری کمبود آب را یکی از محدودیت های توسعه ایران دانست و گفت: بخش وسیعی از کشور بر اثر خشکسالی های متعدد با کمبود جدی منابع آب مواجه شده و کشور نیازمند مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی و شرب نیاز داریم. به گزارش ایرنا اسحاق […]

[ad_1]


بندر ماهشهر – ایرنا – معاون اول رئیس جمهوری کمبود آب را یکی از محدودیت های توسعه ایران دانست و گفت: بخش وسیعی از کشور بر اثر خشکسالی های متعدد با کمبود جدی منابع آب مواجه شده و کشور نیازمند مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی و شرب نیاز داریم. به گزارش ایرنا اسحاق جهانگیری شامگاه دوشنبه در آیین بهره برداری کارخانه روغن کشی نوید خلیج فارس اظهار کرد: تلاش جدی مردم و مسئولان برای این است که ایران از هر نظر به یک کشور مهم و تاثیرگذار تبدیل شود؛ وعلیرغم مخالفت ها و سنگ اندازی ها اکنون در بسیاری از بخش ها جایگاهی خوب دارد.
وی افزود: در روزهای گذشته مجامع بین المللی اعلام کردند ایران هجدهمین اقتصاد دنیا، هفتمین قدرت نظامی دنیا، از نظر دانش فناوری نانو تکنولوژی رتبه ۶ و از نظر علم رتبه ۱۶ را دارد.
جهانگیری تاکید کرد: ایران در هر زمینه ای جایگاه مناسبی دارد هرچند که اعتقاد داریم رتبه های ما باید بهتر از این باشد که به همت ملت بزرگ ایران با تدابیر اندیشیده شده و برنامه ریزی های صحیح در راستای توسعه کشور و همیاری بخش خصوصی این کشور به رشد و توسعه خوب و با سرعت می رسد.
وی با بیان اینکه در مقطع فعلی با مشکلاتی مواجه هستیم و باید کارهای جدی انجام شود اظهار کرد: در سال های گذشته تعداد افراد جویای کار محدود بودند ولی در ۲ سال اخیر بیش از یک میلیون نفر متقاضی به بازار کار مراجعه کرده است.
جهانگیری اضافه کرد: موج فارغ التحصیلان دانشگاهی که سالانه حدود ۹۰۰ هزار نفر هستند به سمت بازار کار می آیند و به نظر می رسد وضعیت درآمد مردم در این سال ها افت پیدا کرده ولی باید کارهای لازم را در زمینه بهبود معیشت آنها انجام دهیم.
وی با بیان اینکه امروز کمبود آب به یکی از محدودیت های توسعه ایران تبدیل شده گفت:بخش وسیعی از کشور بر اثر خشکسالی های متعدد با کمبود جدی منابع آب مواجه شده و آب به یکی از موانع محدودکننده تبدیل شده بنابراین به مدیریت مصرف در بخش کشاورزی و شرب نیاز داریم.
جهانگیری تصریح کرد: محیط زیست نیز به یکی از مسائل اصلی محدودکننده تبدیل شده و باید برنامه ریزی جدی تری برای جلوگیری از مشکلات مردم داشته باشیم. در سالهای اخیر ریزگردها به ویژه در خوزستان مردم را آزار می دهد و دولت باید با جدیت بیشتری به کانون های ریزگرد توجه کند.
وی با تاکید بر اینکه باید برای رشد اقتصادی کشور کار بزرگی را انجام و موانع توسعه را برطرف کنیم اظهار کرد: برجام فضای خوبی را برای ارتباط با کشورهای علاقمند به سرمایه گذاری ایجاد کرده که نتیجه آن ایجاد اشتغال و رفاه برای مردم است.
معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه باید حتما به تولید ایرانی و تولیدکنندگان ملی احترام بگذاریم تاکید کرد: باید این اصل پذیرفته شود که از کالای ایرانی استفاده کنیم و در غیر این صورت بیکاری نیروی ایرانی تشدید می شود.
وی خوزستان را پیشانی توسعه ایران دانست و گفت: این استان در همه بخش ها فعال است و به طور مثال در زمینه کشاورزی اقدامات خوبی برای این استان انجام شده که جذب اعتبار ۱٫۵ میلیارد تومان برای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری و تسطیح اراضی و آبیاری های نوین از این جمله است.
جهانگیری اظهار کرد: در این دوره میزان استحصال نفت خام از میادین غرب کارون از ۷۰ هزار بشکه در روز به ۲۷۰ هزار بشکه ارتقا پیدا کرده است و این به معنای عزت ایران خواهد بود؛ قطعا باید در میادین مشترک به حق و سهم ایرانی ها احترام گذاشته شود و آن را رعایت کرد که در همین راستا تا آخر امسال ۵۶۰ میلیون مترمکعب از پارس جنوبی استحصال می شود.
وی اضافه کرد: امروز پروژه پالایشگاه جدید آبادان با ۲٫۷ میلیارد دلار شروع به کار کرده و پروژه های خوبی نیز در پتروشیمی ماهشهر افتتاح کردیم.
جهانگیری ادامه داد: اکنون دیگر ارزش صادرات پتروشیمی در حال پیشی گرفتن از نفت خام است همچنین مهمترین بخش برای سرمایه گذاری بخش صنایع جانبی کشاورزی است که سال گذشته عراقی ها برای حجم بالایی از روغن ما تقاضا داشتند.
معاون اول رئیس جمهوری و چهار وزیر نفت، نیرو، جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت روز دوشنبه برای افتتاح چند طرح مهم اقتصادی به استان خوزستان سفر کرده اند.
۷۱۶۴/۶۰۶۴
خبرنگار: عاطفه جوادی- نادره وائلی زاده** انتشار دهنده: محسن بهاروند

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار