خانه تاریخی تیزنو بنایی زیبا از دوره صفویه در دزفول

تاریخ انتشار: پنجشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۷:۱۵ ب٫ظ
خانه تاریخی تیزنو بنایی زیبا از دوره صفویه در دزفول [ad_1] دزفول – ایرنا – خانه تاریخی تیزنو اثری زیبا از دوره صفویه در دزفول می باشد که مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است. به گزارش ایرنا این بنای تاریخی که به شماره ۲۵۷۳ در ردیف آثار ملی ایران به ثبت رسیده، یکی از بزرگترین و زیباترین خانه‌های محله قلعه‌ در دزفول شناخته می شود […]

[ad_1]


دزفول – ایرنا – خانه تاریخی تیزنو اثری زیبا از دوره صفویه در دزفول می باشد که مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است. به گزارش ایرنا این بنای تاریخی که به شماره ۲۵۷۳ در ردیف آثار ملی ایران به ثبت رسیده، یکی از بزرگترین و زیباترین خانه‌های محله قلعه‌ در دزفول شناخته می شود که شاید بتوان گفت همه ویژگی‌های خانه‌های دزفول را در خود جمع کرده است.
پیکره اصلی خانه تیزنو متعلق به دوره صفویه است که تغییرات عمده‌ای در دوره قاجار و اوایل پهلوی در آن انجام شده است.
خانه تیزنو یکی از بناهای شاخص آجری دزفول است که در ضلع شرقی میدان اصلی محله قلعه دزفول قرار دارد ،این خانه هشت در ورودی دارد که با عبور از این درها، ایوان مرکزی ، تعدادی اتاق و نیز شبستان قرار دارند.
رئیس سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت:خانه تاریخی تیزنو برای بازدید گردشگران نورپردازی شده و فروشگاه های صنایع دستی و خوراکی های سنتی نیز در آن تعبیه شده است تا گردشگران بتوانند در ایام نوروز از این فضای زیبای تاریخی و منحصربفرد بهره مند شوند.
مسعود شامدیل افزود:روزانه ۵۰۰ نفر از خانه تاریخی تیزنو دزفول دیدن می کنند.
وی با تشریح فعالیت های سازمان نوسازی دزفول گفت:در حال حاضر مرمت کاروان سرای بازار قدیم،خانه تاریخی منحصر بفرد قلقچی و خانه سهرابی در دست انجام است که با تخصیص اعتبار تکمیل و در اختیار گردشگران قرار می گیرند.
رئیس سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول به چاپ کتاب متل های دزفولی نیز اشاره کرد و گفت:از حدود هفت ماه پیش گردآوری متل ها و قصه های دزفولی آغاز شد و ۱۳ قصه از زبان مادربزرگ های دزفولی ضبط و گردآوری شد که اخیرا در ۱۷۶ صفحه چاپ و منتشر شد.
شامدیل با بیان اینکه گرد آوری کتاب متل های دزفولی با هدف جلوگیری از فراموشی قصه های دزفولی انجام شد افزود:در نظر داریم با گردآوری هر ۱۳ قصه یک کتابچه دیگر نیز تهیه و چاپ شود تا این قصه های قدیمی ماندگار شوند.
۷۲۷۸/۶۰۶۸
خبرنگار:رقیه کردی-انتشار:محمدعلی فریدپناه

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار