خسارت محض در کشت گندم در هندیجان به دلیل برداشت بی رویه آب از بالادست

تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۵:۳۱ ب٫ظ
خسارت محض در کشت گندم در هندیجان به دلیل برداشت بی رویه آب از بالادست [ad_1] هندیجان – ایرنا – مدیر جهاد کشاورزی هندیجان گفت:کاهش ۸۰ درصدی برداشت گندم در زمین های کشت شده این شهرستان، ناشی از برداشت بی رویه آب رودخانه در شهرستان های بالادست و خشکسالی های اخیر است. جمشید اسلامیان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد:بررسی انجام شده بیانگر کاهش چشمگیر […]

[ad_1]


هندیجان – ایرنا – مدیر جهاد کشاورزی هندیجان گفت:کاهش ۸۰ درصدی برداشت گندم در زمین های کشت شده این شهرستان، ناشی از برداشت بی رویه آب رودخانه در شهرستان های بالادست و خشکسالی های اخیر است. جمشید اسلامیان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد:بررسی انجام شده بیانگر کاهش چشمگیر محصول گندم و خسارت جدی به کشاورزان هندیجان در سال زراعی جاری است.
وی گفت: در حالی که محصول گندم تا این تاریخ باید در پنج نوبت آب دریافت کرده باشد، زمین های هندیجان تنها یک بار و آن هم به واسطه باران آبیاری شده است.
اسلامیان با بیان اینکه کشاورزی هندیجان در وضعیت مناسبی قرار ندارد، افزود:امسال ۲۵ هزار هکتار در سطح اراضی هندیجان کشت شده است که حدود ۱۰ هزار هکتار آن به دلیل دریافت نشدن به موقع آب به مرحله سبز شدن نیز نرسید و با خسارت ۱۰۰ درصدی مواجه شد.
مدیر جهاد کشاورزی هندیجان گفت: سال گذشته در این شهرستان ۵۶ هزار تن گندم برداشت شده است ولی امسال پیش بینی می شود در بهترین حالت تنها یک پنجم سال گذشته برداشت گندم داشته باشیم.
وی گفت: در حالی که سامانه بیمه محصولات کشاورزی بسته بود با رایزنی مسئولان و نماینده مردم ماهشهر،امیدیه و هندیجان در مجلس شورای اسلامی توانستیم ۱۵ هزار هکتار را زیر پوشش بیمه قرار دهیم ولی بیمه مابقی سطح زیر کشت را به دلیل جوانه نزدن گندم کشت شده، زیر پوشش قرار نداد.
وی گفت:به دنبال تمدید تسهیلات کشاورزان، یا بازپرداخت با تعویق بدون سود و جریمه هستیم تا بتوانیم بدین طریق از کشاورزان حمایت کنیم.
اسلامیان با بیان اینکه باید جلوی کشاورزی بی رویه در شهرستان های بالادست گرفته شود، گفت:نباید با توزیع نامتعارف آب در زمین های بالادست کشاورزی را شهرستان هندیجان در معرض نابودی قرار داد.
وی افزود:رهاسازی آب در چندین مرحله برای هندیجان نیز به علت نبود مدیریت و برداشت های بی رویه در بالادست نتوانست به آبیاری به موقع زمین های کشاورزی هندیجان کمک کند.
وی ادامه داد:به علت برداشت بی رویه، رودخانه خشک شده و هیچ آبی در آن سرازیر نمی شود و کاهش بارندگی های امسال در این حوزه نیز بر بحران کشاورزی هندیجان افزود.
مدیر جهاد کشاورزی هندیجان گفت:در حالی که از ماه آینده مقدمات لازم برای برداشت محصول گندم در استان فراهم می شود، زمین های های ما در نوبت آب اول هم مانده اند.
اسلامیان افزود: امید ما به زمین های ناحیه R2 بود که بررسی های روز گذشته نشان داد محصول مناسبی از آن بخش نیز برداشت نخواهد شد.
وی گفت: روزانه کشاورزان زیادی به این مدیریت مراجعه کرده و به دلیل مشکلات عدیده به خصوص در حوزه آب خواهان تغییر کاربری یا فروش زمین خود می باشند و این مسئله برای شهری که سابقه دیرینه در کشاورزی دارد به هیچ وجه مناسب نیست.
وی با بیان اینکه هندیجان با مجموعه ای از مشکلات در حوزه کشاورزی درگیر است گفت:برخی اقدامات مانند لایروبی سد آسک، احداث سد های لاستیکی برای حفظ آب و تخصیص مناسب و به موقع آب برای کشاورزی باید برای حفظ کشاورزی هندیجان به انجام برسند.
از ابتدای کشت پائیزه امسال بارها کشاورزان هندیجان در اعتراض به برداشت های بی رویه آب توسط کشاورزان بهبهان و امیدیه و دریافت نکردن سهمیه آب کشاورزی خود اقدام به تجمع کردند.
غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در سفر شهرستانی خود در دیماه امسال به هندیجان، با تاکید بر بستن کانال و انهار سنتی شهرستان ها امیدیه و بهبهان بر برخورد با مدیرانی که جلوی برداشت بی رویه آب را نگیرند تاکید کرد.
شهرستان هندیجان با ۳۸ هزار نفر جمعیت در جنوب استان خوزستان قرار گرفته است.
۷۱۶۳/۶۱۲۵ خبرنگار:عبدالحسن محسنی نژاد ** انتشار:سیدبهادر حسینی

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار