خلف وعده وزارت نیرو طرح ۵۵۰ هزار هکتاری را سه سال عقب انداخت

تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ | ۲۱:۳۲ ب٫ظ
خلف وعده وزارت نیرو طرح ۵۵۰ هزار هکتاری را سه سال عقب انداخت [ad_1] اهواز – ایرنا – رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با انتقاد از خلف وعده وزارت نیرو در اختصاص آب به طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی رهبری، گفت: تاخیر در اختصاص آب، باعث عقب ماندگی سه ساله در این طرح شده است. کیخسرو چنگلوایی سه شنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: به رغم […]

[ad_1]


اهواز – ایرنا – رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با انتقاد از خلف وعده وزارت نیرو در اختصاص آب به طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی رهبری، گفت: تاخیر در اختصاص آب، باعث عقب ماندگی سه ساله در این طرح شده است. کیخسرو چنگلوایی سه شنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: به رغم تاکید و پیگیری ها و عزم ملی که برای اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی رهبری اتفاق افتاده، وزارت نیرو هنوز مجوز اختصاص آب را به صورت رسمی امضا نکرده است.
وی با بیان اینکه این طرح بر اساس تخصیص منابع آب، توسط وزارت نیرو به فاز یک و ۲ تقسیم شده تصریح کرد: فاز نخست آن اجرایی شده اما وزارت نیرو هنوز به فاز دوم مجوز آب نداده است، این در حالی است که ما معتقد هستیم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری یک طرح واحد است و بر اساس قول مساعد رئیس جمهوری و پیگیری های نوبخت و جهانگیری معاونان وی، همه این طرح باید اجرایی شود و تقسیم آن به دو فاز معنایی ندارد.
چنگلوایی صادر نشدن کامل مجوز تخصیص آب به این طرح را عامل عقب ماندگی سه ساله در آن دانست و افزود: در صورت صدور به موقع مجوز آب، طرح این اراضی به مناقصه رفته بود اما اکنون زمان کشت از دست رفته و ناچار هستیم طرح را با هزینه بیشتری اجرا کنیم.
وی با بیان اینکه چیت چیان وزیر نیرو پیش از این موافقت خود را با اختصاص آب برای همه طرح ۵۵۰ هزار هکتاری اعلام کرده بود، گفت: ۱۵ اردیبهشت امسال نشستی با حضور وزیر نیرو و معاونان وزیر کشاورزی تشکیل و مقرر شد جهاد کشاورزی خوزستان و سازمان آب و برق با همکاری یکدیگر جدولهای مربوط به زمین های تحت پوشش فاز دوم را آماده سازی کنند، این جدول ها چندین ماه است که آماده و ارائه شده اما وزارت نیرو هنوز به تعهد خود عمل نکرده است.
چنگلوایی اضافه کرد: در سفر اخیر نوبخت معاون رئیس جمهوری به خوزستان، دائمی معاون وزیر نیرو حاضر به امضای قرارداد اختصاص آب نشد و قرار شد نوبخت این مساله را از طریق هیات دولت پیگیری کند.
وی همچنین با بیان اینکه طرح ۵۵۰ هزار هکتاری باعث صرفه جویی یک میلیارد مترمکعب آب می شود، اظهار کرد: وزارت نیرو به عنوان مدعی آب کشاورزی مدعی است که این بخش مصرف بالایی دارد و راندمان آبیاری باید افزایش یابد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان افزود: اراضی فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری نیاز به مجوز جدید تخصیص آب ندارند و این حقابه طبیعی مردم منطقه است، زیرا کشاورزان از ۷۰ سال پیش در این زمین ها کشت می کنند و اکنون همین آب با راندمان پایین در مزارع مصرف می شود.
وی اضافه کرد: طرح ۵۵۰ هزار هکتاری در واقع ادامه طرح های گذشته وزارت نیرو و زیرساخت هایی همچون سد کرخه و شبکه های اصلی آبیاری است و در صورت صادرنشدن مجوز آب این زیرساخت ها توجیهی ندارد.
چنگلوایی در ادامه با انتقاد از تناقض در صدور مجوزهای تخصیص آب توسط وزارت نیرو، تصریح کرد: با وجودی که رودخانه زهره خشک شده و با بحران شدید آب روبه روست، اما وزارت نیرو مجوز انتقال ۳۵ مترمکعب بر ثانیه از آب این رودخانه به دیلم را صادر کرده، این در حالیست که مجوز تخصیص آب فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مخالفت می کند.
وی با اشاره به مزیت کشت در خوزستان و قابلیت دو تا سه کشت در سال، تاکید کرد: نه تنها ۵۵۰ هزار هکتار طرح رهبری باید در خوزستان اجرا شود، بلکه ما مدعی اجرای ۸۰۰ هزار هکتار در طرح رهبری هستیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان یک ماه پیش اعلام کرده بود مشکل آب فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری با وسعت ۲۴۴ هزار هکتار حل شده و وزارت نیرو متعهد به تامین آب آن شده است.
طرح احیای ۸۰۰ هزار هکتار از اراضی خوزستان و ایلام موسوم به طرح رهبری، سال ۱۳۷۵ در سفر مقام معظم رهبری به خوزستان مصوب شد. این طرح به عنوان بزرگترین طرح تاریخ کشاورزی کشور در قالب بهبود روشهای آبیاری و زهکشی و تسطیح اراضی معرفی شده است.
از سال ۱۳۸۷ این طرح به ۵۵۰ هزار هکتار (۵۰۰ هزار هکتار خوزستان و ۵۰ هزار هکتار ایلام) کاهش یافت که در سال ۱۳۹۲ به دنبال سفر ریاست جمهوری به خوزستان شتاب گرفت و ۱٫۵ میلیارد دلار ازمحل صندوق توسعه ملی برای اجرای آن تصویب شد.
فاز نخست این طرح به مساحت ۳۰۰ هزار هکتار اجرایی شده اما وزارت نیرو با تامین آب فاز دوم تا کنون موافقت نکرده است.

۷۱۵۱/۶۰۰۲
خبرنگار: نادره وائلی زاده**انتشار دهنده : کبری آقازری

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار