خوزستان از داشتن کمپ ترک اعتیاد زنان محروم است

تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ | ۲۲:۳۳ ب٫ظ
خوزستان از داشتن کمپ ترک اعتیاد زنان محروم است مدیرکل بانوان و خانواده استانداری خوزستان گفت: این استان فاقد کمپ ترک اعتیاد دولتی و کانون اصلاح و تربیت برای زنان است. به گزارش ایرنا سیده فرانک موسوی دوشنبه در نشست خبری در دفتر امور بانوان استانداری خوزستان، با اشاره به اینکه ۹ تا ۱۰ درصد معتادان کشور را زنان تشکیل می دهد اظهار کرد: […]

مدیرکل بانوان و خانواده استانداری خوزستان گفت: این استان فاقد کمپ ترک اعتیاد دولتی و کانون اصلاح و تربیت برای زنان است. به گزارش ایرنا سیده فرانک موسوی دوشنبه در نشست خبری در دفتر امور بانوان استانداری خوزستان، با اشاره به اینکه ۹ تا ۱۰ درصد معتادان کشور را زنان تشکیل می دهد اظهار کرد: آمار مشخصی از زنانی که مبتلا به اعتیاد هستند در استان وجود ندارد اما آمار برخی مراجعات وجود دارد که محرمانه است.
وی با بیان اینکه کمپ ترک اعتیاد دولتی در خوزستان نداریم گفت: تنها یک کمپ ترک اعتیاد مختص زنان در استان وجود دارد که توسط بخش خصوصی راه اندازی شده است و ظرفیت آن حدود ۲۵ نفر است.
موسوی تصریح کرد: متاسفانه مقاومت هایی برای ایجاد کمپ ترک اعتیاد زنان در استان وجود دارد که باعث شده تا کنون نتوانیم این کمپ ها را راه اندازی کنیم البته مراکز سرپایی و شلتر (پناهگاه) در استان فعال هستند.
وی تاکید کرد: نیاز است برنامه های پیشگیری و درمان اعتیاد توسط دستگاه ها اجرا شود و هر آنچه کارگاه برای مردان در نظر گرفته می شود، برای زنان نیز سهمی اختصاص داده شود.
مشاور استاندار خوزستان در امور زنان اظهار کرد: زنان باید با مواد اعتیادآور و اثرات آن در تزلزل خانواده آشنا شوند زیرا بانوان مدیران عاطفی خانواده هستند و بیشترین مراقبت را می توانند داشته باشند.
وی همچنین با بیان اینکه خوزستان فاقد کانون اصلاح و تربیت دختران است، تصریح کرد: برای راه اندازی این کانون ها باید نوع نگرش برنامه ریزان تغییر کند زیرا مجرمانی در این زمینه وجود دارند که نیاز به بازپروری و تربیت دارند.
موسوی از راه اندازی مهدکودک در بند نسوان اهواز نیز خبر داد و گفت: پیش از این کودکان زیر ۲ سال در بند نسوان و همراه مادران خود زندگی می کردند اما با توجه به اثرات جبران ناپذیر این مساله روی کودکان، این مهدکودک راه اندازی شده است.
وی افزود: نقشه آسیب های اجتماعی دختران در اداره کل آموزش و پرورش استان در حال تدوین است و این طرح بعد از اتمام به فرمانداری ها ابلاغ می شود.

*۲۳ پارکی که برای بانوان نیست
مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری خوزستان با انتقاد از عملکرد برخی شهرداران، تصریح کرد: شهرداران موظف هستند حداقل یک پارک بانوان، یک بازارچه خود اشتغالی و یک کانون فرهنگی در هر شهرستان برای بانوان ایجاد کنند و اعتبارات لازم برای این طرح ها باید در بودجه سال ۹۵ و ۹۶ دیده شود.
وی مشکلات ناشی از طرح های بانوان در اهواز را ناشی از خلاء در شهرداری و فرمانداری اهواز دانست و تصریح کرد: به طور مثال غرفه های بازارچه خود اشتغالی زنان در اختیار افرادی است که با کار بانوان همخوانی ندارند و بسیاری از آنها نیز تعطیل هستند.
موسوی تاکید کرد: این بازارچه باید تعیین تکلیف و احیا شود و قرار است جلسه ای با شهرداری اهواز در این رابطه تشکیل شود.
وی اضافه کرد: کارگروه فرهنگی اجتماعی اهواز باید زیرنظر فرمانداری اهواز فعالیت خود را آغاز کند.
موسوی همچنین گفت: در استان اجرای ۲۳ پارک بانوان آغاز شده که پارک های شوش، رامهرمز، خرمشهر و اهواز ساخته شده و مابقی هنوز اجرا نشده است به طوری که برخی از آنها هنوز زمین است.
وی تصریح کرد: هنوز فرهنگ بهره برداری از پارک های بانوان در استان وجود ندارد و مسئولان تصور می کنند باید این پارک ها چند منظوره باشد، به همین دلیل هنوز هیچکدام از پارک های بانوان شرایط لازم و واقعی این پارک ها را ندارند.
موسوی داشتن دیوارهای بلند و مشرف نبودن ساختمان های اطراف، اداره پارک توسط زنان، داشتن دوربین های مداربسته، داشتن فضای فرهنگی، تفریحی و وروزشی و داشتن غرفه های خود اشتغالی را از جمله شرایط پارک های بانوان عنوان کرد.

*۲ هزار شغل در ۲۰ شهرستان
مشاور استاندار خوزستان در امور بانوان همچنین جایگاه این اداره کل را حاکمیتی و نظارتی دانست و افزود: اعتبارات مربوط به زنان در قالب اعتبارات دولتی به دستگاه ها اختصاص داده می شود و دستگاه ها موظف هستند برنامه های زنان را از طریق این اعتبارات اجرا کنند.
وی اضافه کرد: سیاست سازی و سیاست گذاری در حوزه زنان وظیفه اداره کل بانون است و در این راستا ۱۰ کمیته شامل کمیته توسعه اشتغال بانوان، کمیته زنان سرپرست خانواده و بی سرپرست و آسیب پذیر، کمیته خانواده سالم، کمیته تعمیق باورهای دینی، کمیته اوقات فراغت و ورزش، کمیته بهداشت و سلامت، کمیته آسیب های اجتماعی دختران، کمیته اقتصاد مقاومتی، کمیته زن و دفاع مقدس، کمیته زن و اعتیاد و کمیته حقوق کودک تشکیل شده است.
به گفته وی، کمیته زن و رسانه نیز قرار است برای بررسی مشکلات زنان شاغل در رسانه ها تشکیل شود.
موسوی با اشاره به تصویب کمیته توسعه اشتغال زنان در سال ۹۵ اظهار کرد: ۲ طرح استانی در این کمیته به تصویب رسیده اند که شامل طرح زنجیره اشتغال خرد و طرح احیای مشاغل سنتی است.
وی افزود: ۱۰ میلیارد ریال اعتبار برای ۲ هزار زن در ۲۰ شهرستان اختصاص می یابد که طرح زنجیره اشتغال خرد به صورت پایلوت اجرا شود.
موسوی اضافه کرد: طرح احیای مشاغل سنتی در نشست آینده شورای اشتغال مطرح می شود و در صورت تصویب به شورای برنامه ریزی استان ارجاع می شود.
به گفته وی در این طرح از افراد صاحب ایده استفاده می شود تا ایده را به کار تبدیل کنند و با اولویت زنان سرپرست خانوار ایجاد اشتغال کنند.
موسوی در ادامه با اشاره به اقدامات کمیته زنان سرپرست خانوار گفت: طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در شهرستان اهواز در مرحله کارشناسی و نظر سنجی است.
وی تعداد کانون های فرهنگی اجتماعی بانوان استان را ۲۳ واحد عنوان کرد و افزود: تفاهم نامه مهارت آموزی به زنان در استان با اداره فنی و حرفه ای منعقد شده است که در این راستا دوره های آموزشی بنا به نیاز شهرستان ها اجرا شود.
موسوی به برگزاری ۲ کنگره ملی و یک کنگره بین المللی در زمینه خانواده سالم نیز اشاره کرد و گفت: بر اساس این کنگره ها وظیفه داریم محتوای آموزشی برای خانواده های استان تهیه کنیم.
وی افزود: در کمیته بهداشت و سلامت تفاهم نامه ای با معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اهواز منعقد شده که طرح غربالگری سرطان های شایع زنان (سرطان سینه و رحم) که بیشترین مرگ و میر زنان را تشکیل می دهند در اهواز اجرا شود.
وی اضافه کرد: این طح در سال ۹۶ باهمکاری فرمانداری ها و بسیج در شهرستان ها نیز اجرا می شود.
موسوی هدف از این طرح را ارتقای سواد سلامت بانوان و پیشگیری از هزینه های درمان دانست و گفت: این طرح در راستای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی است.
وی ادامه داد: طرح غربالگری دیابت و فشار خون نیز از جمله طرح هایی است که با همکاری علوم پزشکی در حال اجراست.
موسوی اظهار کرد: طرح خدمات مشاوره ای قبل، حین و بعد از ازدواج نیز اکنون در اهواز، ماهشهر و اندیمشک تا مهر آینده ادامه می یابد و در صورت بازخورد مثبت، تا پنج سال آینده اجرا می شود.
وی گفت: با توجه به اینکه بیشترین تعارضات همسران در پنج سال نخست زندگی است، تلاش ما ارائه مشاوره در این سال هاست.

*خوزستان در انتظار موزه زنان
مدیرکل زنان استانداری خوزستان از برگزاری کنگره ملی زن و دفاع مقدس در سال آینده در استان برای نخستین بار خبر داد و افزود: این کنگره با هدف تجلیل از زنانی که در عرصه دفاع مقدس فعالیت می کردند و یا نویسندگان این حوزه برگزار می شود.
وی اظهار کرد: موزه زن و دفاع مقدس جانمایی و توسط سپاه ولی عصر در حال اجراست اما به دلیل نبود اعتبار روند اجرای آن کند است.
موسوی اضافه کرد: بخشی از مستندات این موزه که در زمان جنگ به رختشورخانه معروف بود، در دست مردم است که فراخوانی برای همکاری مردم منتشر شده است.
وی با اشاره به نقش زنان در دفاع مقدس گفت: این موزه علاوه بر اینکه بخشی از ایثارگری ها و نقش زنان در زمان دفاع مقدس را به نمایش درمی آورد، می تواند پیامی برای نسل آینده نیز باشد.
وی همچنین با اشاره به اجرای طرح توان افزایی زنان مدیر و مسئول در استان گفت: حدود ۱۰۳ زن مدیر و مسئول اعم از فرماندار، معاون فرماندار، بخشدار، مدیرکل و اعضای شورای شهر تحت پوشش این طرح قرار می گیرند.
۷۱۵۱/۶۰۶۴
خبرنگار: نادره وائلی زاده** انتشار دهنده: محسن بهاروند

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار