دبیر کارگروه فناوری ستاد نانو خبر داد : رتبه ششم ایران در تولید علم نانو

تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۹:۳۱ ب٫ظ
دبیر کارگروه فناوری ستاد نانو خبر داد : رتبه ششم ایران در تولید علم نانو [ad_1] اهواز – ایرنا – دبیر کارگروه توسعه فناوری ستاد نانو گفت: با فعالیت های حوزه پژوهش و پژوهشگران مختلف، ایران رتبه ششم دنیا در حوزه تولید علم را دارد. به گزارش ایرنا قاسم جعفری سه شنبه در حاشیه نخستین کنگره ملی علوم نوین و بیماری ها در سرسرای شهدای دانشگاه علوم پزشکی اهواز به […]

[ad_1]


اهواز – ایرنا – دبیر کارگروه توسعه فناوری ستاد نانو گفت: با فعالیت های حوزه پژوهش و پژوهشگران مختلف، ایران رتبه ششم دنیا در حوزه تولید علم را دارد. به گزارش ایرنا قاسم جعفری سه شنبه در حاشیه نخستین کنگره ملی علوم نوین و بیماری ها در سرسرای شهدای دانشگاه علوم پزشکی اهواز به خبرنگاران گفت: ستاد نانو در زمان آغاز فعالیت رتبه ۵۸ دنیا را در تولید علم داشت اما در طول ۱۲ سال فعالیت کنون رتبه ششم را کسب کرده است.
وی افزود: در زمینه اختراعات داخلی یکی از ۱۵ کشور اول در دنیا هستیم که با توجه به ظرفیتهای بالای موجود در جامعه پژوهشی کشور، این جایگاه باید ارتقا یابد .
وی اضافه کرد: این ستاد تاکنون، بیش از ۱۵۰ شرکت را حمایت کرده که ۳۳۰ محصول مختلف این شرکتها از ستاد نانو تائیدیه گرفته اند و این تاییدیه ها در چرخه های مختلف تجاری سازی از تولید نمونه های مهندسی و فروش به بخش های مختلف کشور را شامل می شود.

** ورود به بازارهای بین المللی از اولویت های ستاد نانو است
جعفری با اشاره به اینکه فاصله ایران در دنیا از تولید پژوهش تا تجاری سازی محصولات، فاصله زیادی وجود ندارد ادامه داد: از اولویت های ستاد نانو در دهه دوم فعالیت خود ، توجه به ورود به بازارهای بین المللی است و تاکنون محصولات مختلف و تجهیزات پیشرفته حوزه نانو به ۱۶ کشور مختلف صادر شده است.
دبیر کارگروه توسعه فناوری ستاد نانو گفت: در دنیا هنوز این بازار اشغال نشده و می توان به آن ورود کرد، حوزه فناوری های نوین ارزش افزوده بالایی دارد که می توان از توان موجود در کشور دراین زمینه به بهترین نحو ممکن استفاده کرد.
وی در خصوص تاثیر فناوری های نانو در حوزه سلامت اظهار کرد: در حوزه دارو پنج تا شش دارو وارد چرخه تولید شده و ومجوز گرفته و در بازار در دسترس هستند.
جعفری ادامه داد: تعداد محصولات در حوزه بهداشت و پیشگیری و درمان و یا مکمل تقریبا یک پنجم محصولات کل نانو را شامل می شود.

**فناوری نانو تا کنون در حوزه آرایشی و بهداشتی ورود نکرده است
دبیر کارگروه توسعه فناوری ستاد نانو گفت: حوزه آرایشی و بهداشتی از جمله مواردی است که نانو تاکنون ورود نکرده است و ملاحظات خاصی دارد.
وی اظهار کرد: در حوزه پیشگیری، امکان استفاده از انواع محصولات حوزه نانو وجود دارد اما بسیاری از آنها هنوز تجاری نشده است.
جعفری اضافه کرد: فناوری های نوین می تواند به کنترل بیماری ها، محدود کردن به خصوص در بیماری های اپیدمیک و حوزه سلامت شخصی کمک کند.

**تقریبا ۴۰ درصد بازار نانو دنیا، در حوزه سلامت فردی و پیشگیری است
دبیر کارگروه توسعه فناوری ستاد نانو گفت: در دنیا برخی کشورها در استفاده از فناوری نانو برای سلامت فردی پیشگام هستند و بر اساس برآورد صورت گرفته، تقریبا ۴۰ درصد بازار نانو دنیا، در حوزه سلامت فردی و پیشگیری است.
وی بیان کرد: در این حوزه در ایران در ابتدای کار هستیم و دغدغه های زیادی در این رابطه وجود دارد، قوانین مربوط به تائیدیه های بهداشت و درمان در دنیا متفاوت است،درکشور ما کمیته نانو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فعال است و به شرکت های مختلف برای گرفتن مجوز کمک می کند.
دبیر کارگروه توسعه فناوری ستاد نانو ادامه داد: به عنوان مثال عوارض دارو در فرم نانو برای یک بیمار سرطانی تا ۸۰ درصد کمتر است.
وی با اشاره به اینکه یک پنجم مقالات در این کنگره مربوط به حوزه فناوری نانو بودهف گفت: ستاد نانو در حوزه تولید پایان نامه و مقالات و توسعه دستاوردها از جمله فناوری و تجاری سازی کارهای پژوهش و دانشگاهی حمایت می کند.
دبیر کارگروه توسعه فناوری ستاد نانو اظهار کرد: فناوری نانو بین رشته ای و میان رشته ای است و رشته های علوم پایه مانند شیمی و فیزیک و رشته های علوم پزشکی، داروسازی و فنی مهندسی می توانند از فناوری نانو استفاده کنند.
معاون توسعه پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نیز گفت: با گذشت زمان وسیر صعودی تولید علم، شاهد ظهور علوم نوین در صحنه توسعه علمی دنیا بوده ایم و هدف نهایی علوم نوین این است که روش های موثر برای درمان بیماری ها ارائه شود.
دکتر بهزاد شریف مخمل زاده ادامه داد: کارکرد علوم نوین در درمان موثرتر بیماری محور اصلی کنگره است و مطالعات در این زمینه در قالب یک کنگره شکل گرفته است.
وی افزود: دانشجویان دانشگاههای سراسر کشور نتایج مطالعات خود را در قالب سخنرانی و پوستر ارائه می کنند.

** زیرساخت های علوم نوین در دانشگاه علوم پزشکی اهواز شکل گرفته است
مخمل زاده بیان کرد: در دانشگاه علوم پزشکی اهواز از طریق ایجاد انستیتوی جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی و مراکز تحقیقاتی مانند نانوتکنولوژی و بیوتکنولوژی ، زیرساخت های این علوم نوین ایجاد شده است.
معاون توسعه پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ادامه داد: وقتی این زیرساخت های مناسب ایجاد شود، حرکت های علمی و تحول در درمان را شاهد خواهیم بود.
وی گفت: زیرساختی که در حوزه پزشکی بازساختی در حال ایجاد شدن است در ۱۰ تا ۱۵ سال آینده می تواند درمان را در استان متحول کند و کیفیت درمان، طول عمر بیمار و خدمات به بیماران را ارتقا دهد.
مخمل زاده بیان کرد: در حوزه علوم نوین مقیاس کلی برای ارزیابی استان نسبت به کشور وجود ندارد اما به عنوان مثال در حوزه علوم و فنون سلولی، سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در سه دانشگاه انستیوی جامع طراحی شده که هنوز شروع به کار نکرده اند.

**انستیتوی جامع سلول های بنیادی دانشگاه طراحی شده است
معاون توسعه پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز افزود: دانشگاه علوم پزشکی اهواز چهارمین دانشگاه است که در زمینه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی، انستیتوی جامع را طراحی کرده و منابع مالی را تامین و از ابتدای سال آینده کار، عملیات ساختمانی این محل آغاز می شود.
وی ادامه داد: این مرکز بسیارمجهز است و نتایج حاصل از این تحقیقات، تا چند سال آینده اثر خود را در درمان نشان می دهد.
مخمل زاده گفت: در دانشگاه علوم پزشکی اهواز، ۲۷ مرکز تحقیقاتی فعال است و هفت مرکز به صورت مستقیم در زمینه علوم نوین فعالیت دارند.
معاون توسعه پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز خاطرنشان کرد: پیام این کنگره به دانشجویان این است که کمیت در تحقیق مهم نیست و به دنبال چاپ تعداد بیشتر مقاله نیستیم بلکه به دنبال سیاست گذاری هایی هستیم که با تجمیع منابع ، فنونی درراستای درمان بهتر بیماری ها و ارتقای سلامت شهروندان گسترش یابد.
دبیر کنگره ملی علوم نوین و بیماری ها نیز گفت: از ۲۲۰ مقاله ارسالی به دبیرخانه کنگره، ۱۶۰مورد شامل ۱۴۰ پوستر و ۲۰ سخنرانی پذیرفته شدند.
دکتر اکرم آهنگر پورافزود: چهار پنل در این کنگره ارائه می شود و هر پنل شامل ۳۵ پوستر و پنج سخنرانی در روزهای دهم و یازدهم اسفند است.
۳۰۰۴/۶۰۰۲
خبرنگار: خاطره غفاری**انتشاردهنده : کبری آقازری

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار