نگاهی به اعتراض معدنکاران در حضور رئیس‌جمهور

تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۰۸:۳۶ ق٫ظ
نگاهی به اعتراض معدنکاران در حضور رئیس‌جمهور روحانی: من تنها به معدن می‌روم تا معدنچیان برای فریاد کشیدن بر سر بالاترین مقام اجرایی کشور احساس آرامش و راحتی کنند، این افتخار من است

به گزارش پایگاه خبری قلم ماندگار، رئیس‌جمهور دیروز در بحبوحه مبارزات انتخاباتی، به معدن حادثه دیده یورت رفت؛ جایی که معدنچیان بی‌پروا و به صراحت انتقاد‌های معیشتی و دیگر دغدغه‌های خود را خطاب به رئیس‌جمهور مطرح می‌کردند. این انتقاد‌ها بلافاصله با واکنش‌های مختلف چه در فضای مجازی و چه در خارج از آن مواجه شد.

 در همین رابطه به نقل از معدنچیان نوشت: «کارگران خشمگین معتقد بودند که حسن روحانی برای سفر تبلیغاتی و گرفتن رای به آزادشهر سفر کرده و می‌گفتند چرا مسوولان دولتی و رئیس‌جمهور در این چند سال که کارگران مشکل داشته و تجمع می‌کردند به آنان توجهی نداشتند.» این رسانه‌ها تاکید داشتند که هدف اصلی سفر رئیس‌جمهور در مقطع کنونی صرفا اهداف انتخاباتی است. رسانه‌ها همچنین گزارش دادند که روحانی به‌دنبال اعتراض معدنچیان ناچار به ترک معدن شد. با این همه برخی دیگر نیز بودند که تاکید داشتند رئیس‌جمهور با علم به وجود اعتراض‌ها و ناملایمات تصمیم گرفته‌است تا این سفر را به هر قیمتی انجام دهد. حمید ابوطالبی، معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور از مخالفت استاندار گلستان با سفر رئیس‌جمهور به محل معدن حادثه دیده نوشت و اضافه کرد که رئیس‌جمهور در پاسخ به این مخالفت تاکید کرده‌است: «من رئیس‌جمهور زمان درد مردم و التهاب آنان هستم و اگر فریاد آنان در برابر من سبب آرامش ملی خواهد شد، من باید بروم.» ابوطالبی اضافه کرد: «من تنها به معدن می‌روم تا معدنچیان با فریاد کشیدن بر سر بالاترین مقام اجرایی کشور احساس آرامش و راحتی کنند، این افتخار من است.»

حسام‌الدین آشنا نیز در این باره گفت: «برای رئیس جمهور این مهم است که بی‌واسطه و با عبور از رویه‌های مرسوم اداری حقایق را از نزدیک و از دهان مردم بشنود.»

حسام‌الدین آشنا که با خبرآنلاین گفت‌و‌گو می‌کرد با اشاره به اینکه حسن روحانی در طول ریاست‌جمهوری خودش را موظف می‌دانست که صدای اقشار مختلف مردم را بشنود، افزود: «ایشان هم به صدای دانشجویان در ۱۶ آذر گوش دادند هم اعتراضات معلمان را در روز معلم شنیدند و هم ناله‌ها و گلایه‌های معدنکاران را در بازدید از معدن یورت.»
با این همه حسن روحانی رئیس‌جمهوری روز گذشته در جریان سفر به استان گلستان با حضور در محل معدن یورت آزادشهر در گفت‌وگو با معدنکاران با آنان اظهار همدردی کرد. رئیس‌‌جمهور حادثه معدن زغال‌سنگ آزادشهر استان گلستان را زنگ خطر، هشدار و بیدارباشی برای همه مسوولان دانست و بر ضرورت نظارت مداوم، تنظیم مقررات لازم و تامین تجهیزات و امکانات پیشرفته در محیط‌های کار ناامن تاکید کرد. رئیس‌جمهوری همچنین گفت: مقصران و خاطیان حادثه انفجار معدن آزادشهر باید محاکمه و در صورت اثبات تقصیر یا قصور به اشد مجازات محکوم شوند.

دیدار با خانواده جانباختگان

روحانی همچنین در جریان سفر به منطقه آزادشهر استان گلستان در دیدار خانواده جان باختگان حادثه معدن، با ابراز تسلیت و همدردی و دلجویی از آنان تاکید کرد: وزرای مربوطه باید باز هم به این منطقه آمده و از استاندار می‌خواهم به تک‌تک خانواده‌هایی که عزیزانشان را از دست داده‌اند در هر کجای استان هستند، سرکشی کرده و مشکلات آنها را حل و فصل کنند. رئیس‌‌جمهور همچنین نظارت مستمر بر اماکنی که کار سخت و خطرناک در آن انجام می‌‌شود را مورد تاکید قرار داد و گفت: در منشور حقوق شهروندی ماده‌ای وجود دارد که در آن بر محیط کار سالم و امن تاکید شده است و باید اجرای آن را دنبال کنیم. روحانی با بیان اینکه در دنیای امروز محیط‌های کار ایمن‌سازی شده است، گفت:‌ در کشور ما نیز باید از تکنولوژی و امکانات روز دنیا برای ایمن‌سازی اماکن کار استفاده شود و اگر در جایی این امکانات وجود ندارد، باید آن کار متوقف شود. رئیس‌‌جمهور گفت: در این حادثه همه مسوول هستیم و باید مشکلات موجود را پیگیری و کاستی‌ها را جبران کنیم.

دستور به وزرای کار و مسکن

رئیس‌‌جمهور رسیدگی به موضوع حقوق و بیمه کارگران، جانباختگان و مصدومان حادثه معدن را مورد تاکید قرار داد و گفت: وزیر کار باید به وضعیت خانواده‌های کسانی که در این معدن جان خود را از دست داده یا مصدوم شده‌اند، رسیدگی کند و مشکلات آنان باید حل و فصل شود. روحانی افزود: به وزیر مسکن نیز دستور می‌دهم تا تیمی را تعیین کرده و همه خانواده‌هایی را که عزیزان خود را از دست داده‌اند و مشکل مسکن دارند، شناسایی و مشکل آنان را برطرف کند. رئیس‌جمهور تصریح کرد: باید سریعا کمیته‌ای تشکیل شده و مسوولیت و وظایفی را که باید انجام شود، پیگیری کند و همه مطمئن باشند که این حادثه را مسوولان تا آخر پیگیری خواهند کرد. همچنین به گزارش خبرآنلاین، رئیس‌جمهوری تاکید کرد: معادن فاقد امکانات و تجهیزات ایمن و کافی با هدف جلوگیری از بروز اتفاقات و حوادثی مانند انفجار معدن آزادشهر، باید تعطیل شود.

گلایه معدنچیان یورت از رئیس‌جمهور

حضور حسن روحانی در محل حادثه معدن یورت، اما به گلایه معدنچیان پایان نداد. معدنچیان که از وضعیت پیگیری مطالبتشان توسط دولت گله‌مند بودند با شعارهایی گلایه خود را به رئیس‌جمهوری اعلام کردند. برخی از کارگران معدن یورت در بیان مشکلات و گلایه خود به حسن روحانی گفتند: «آقای رئیس‌جمهور خوش آمدید، اما واقعا دیگه فایده ندارد.» یکی از معدنچیان نیز گفت: «آقای رئیس‌جمهور کارگر این معدن یک میلیون تومان حقوق می‌گیرد. وجدانا شما با یک میلیون تومان می‌توانید زندگی کنید؟ شما بگید چطوری زندگی می‌کنید؟» این معدنچیان در ادامه خطاب به روحانی گفتند: «آقا بیمه‌های ما را نمی‌ریزند. ما یک سال کار می‌کنیم ۶ ماه بیمه ما را می‌ریزند. بیمه‌ ما را کتابخانه رد می‌کنند. بیمه ما را آرایشگری رد می‌کنند. سختی کار و زیان‌آوری کار به ما نمی‌دهند. آقای رئیس‌جمهور چه کار کنیم ما؟»

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار