عضو هیات علمی دانشگاه ، معاون امور استان های سازمان صدا و سیما:

دکتر علی دارابی:چهل سالگی انقلاب اسلامی

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ | ۱۳:۱۶ ب٫ظ
دکتر علی دارابی:چهل سالگی انقلاب اسلامی چهار دهه تلاش، مقاومت، بیداری، ایستادگی، پیشرفت، آبادانی، استقلال ، آزادی را گرامی می داریم. آنتونی گیدنز جامعه شناس مشهور جهان می گوید اگر از من درباره تاثیر انقلاب اسلامی سوال کنید می گویم: «انقلاب اسلامی نگاه و رویکرد دنیا را از توجه به لیبرالیسم و سوسیالیسم به سمت اسلام برگرداند و این یک دستاورد بزرگ است».

قلم ماندگار:

۲۲ بهمن ۱۳۹۶ انقلاب اسلامی ۳۹ بهار را پُشت سر می گذارد و وارد چهلمین سال خود می شود.

چهار دهه تلاش، مقاومت، بیداری، ایستادگی، پیشرفت، آبادانی، استقلال ، آزادی را گرامی می داریم. آنتونی گیدنز جامعه شناس مشهور جهان می گوید اگر از من درباره تاثیر انقلاب اسلامی سوال کنید می گویم: «انقلاب اسلامی نگاه و رویکرد دنیا را از توجه به لیبرالیسم و سوسیالیسم به سمت اسلام برگرداند و این یک دستاورد بزرگ است».

خانم مارگارت تاچر نخست وزیر وقت انگلستان در زمان وقوع انقلاب اسلامی که او را به عنوان بانوی آهنین نامیده اند گفت: “بعد از جنگ سرد، بزرگترین نگرانی ما وقوع انقلاب اسلامی است» .

انقلاب اسلامی دستاوردها، ویژگی و کارنامه موفقی را دارد که پرداختن به آنها مجالی دیگر را می طلبد اما در یک دسته بندی کلی آنچه که انقلاب اسلامی را نسبت به سایر انقلاب های جهان برتری بخشیده و قرن بیستم «قرن امام خمینی» نامیده شده است همانا؛ «دینی و اسلامی بودن، نفوذ رهبری، فراگیری قشری (حضور یکپارچه آحاد مردم) ، استقلال و عدم اتکا به هیچ قدرت خارجی، بازتاب منطقه ای و جهانی انقلاب اسلامی از حیث صدور انقلاب در معنا و مفهوم و نیز الگو شدن برای جنبش های اسلامی در جهان اسلام» را باید مورد توجه قرار داد.

افزون بر این انقلاب اسلامی «الهام بخش و هدایتگری مبارزه محرومان و مستضعفان علیه مستکبرین ، ظهور نسل جدیدی از رهبران اسلامگرا در جهان اسلام که مخالف سیطره استکبار بودند، شکستن اسطوره شکست ناپذیری اسرائیل و به چالش کشیدن و فرو ریختن هیمنه کاریکاتوری آمریکا در جهان» را باید از جمله دستآوردهای انقلاب اسلامی مورد توجه قرار داد .

انقلاب اسلامی موفق شد نظام استبدادی ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی را ساقط و جمهوری اسلامی« متکی بر آرای مردم و نظام دینی» را جایگزین آن نماید.

در پرتو انقلاب اسلامی، «ایران قدرت بزرگ منطقه ای» شده است، در «تحولات جهانی نقش آفرین» است، رئیس جمهور آمریکا که می خواهد نطق انتخاباتی کند فقط در یک صحبت ۱۰ بار نام ایران را از واهمه ای که دارد بر زبان می راند. درست بر خلاف دوران رژیم پهلوی که به اعتراف اسناد، خاطرات و مدارک مسلم بر جای مانده از بازماندگان رژیم پهلوی رفتار روسای جمهور و سران آمریکا با پادشاه ایران از نوع ارباب – رعیتی بوده است.

ایران موفق شده است بسیاری از زیرساخت هایی که برای توسعه پایدار و همه جانبه در عرصه اقتصادی، فنی، صنعتی، بازرگانی، ارتباطی، مخابراتی، مواصلاتی نیاز دارد را ایجاد کند. واین همه با تحمیل ۸ سال جنگ نابرابر و ظالمانه رژیم بعثی صدام و حامیان جهانی او، تحریمها و تهدیدهای جهانی بوده است.

در حوزه بهداشت و سلامت، علم و فناوری، کشاورزی ، هوا – فضا، موشکی، هسته ای، صنایع دفاعی، نانو، بایو تکنولوژیکی ودستاوردهای بزرگی را ایران اسلامی بدست آورده است.

اما به این همه قانع نیستیم ما راه چهل ساله را با افتخار آمدهایم و امیدوار به آینده هستیم.

با نگاه آینده پژوهانه به انقلاب باید چالش ها و آسیب ها را مورد واکاوی قرار داد تا از رهگذر آن موانع پیشروی بالندگی، پویایی و مانایی انقلاب اسلامی را فراهم ساخت؛ «ناکارآمدی نظام اجرایی، فساد افسار گسیخته، نادیده انگاشتن شایسته سالاری، ضعف نظارت و ارزیابی بر کارها، پایین بودن آستانه تحمل و سقف تحمل و مدارای مسئولان، نبود فرهنگ مشتری مداری ومردم سالاری، نازایی و ضعف حوزه و دانشگاه در نظریه پردازی و پاسخ به نیازهای جامعه امروز، مشکلات اقتصادی ، بیکاری، تورم، گرانی و برخی مسائل آسیبزا در حوزه اجتماعی (اعتیاد، حاشیه نشینی، طلاق …)» از جمله مهمترین چالش های فرا روی انقلاب در چهل سالگی است. ما می توانیم و مصمم خواهیم بود که در پرتو وحدت و انسجام ملی، حول محور ولایت و رهبری در مسیر تحقق آرمان های والای امام خمینی (ره) معمار کبیر انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی گام برداریم.

موانع و مشکلات را یکی پس از دیگری با سرپنجه تدبیر حل کنیم و جمهوری اسلامی را الگویی برای جهانیان قرار دهیم . ما می توانیم اگر بخواهیم.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
محل كد آمار