رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز:

دکتر ایرج نظری: نیازهای اجتماعی، اولویت پژوهش‌ها باشند

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ | ۲۲:۲۱ ب٫ظ
دکتر ایرج نظری: نیازهای اجتماعی، اولویت پژوهش‌ها باشند اهواز- قلم ماندگار- رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به اینکه سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی باید افزایش پیدا کند، گفت: در پژوهش ها اولویت ها باید بر اساس نیازهای اجتماعی تعیین شوند تا با حداقل منابع بتوانیم حداکثر استفاده را از کارهای پژوهشی داشته باشیم.

قلم ماندگار:

 ایرج نظری در شورای اداری خوزستان که امروز چهارشنبه (۲۸ آذرماه) در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: در گذشته به دلیل بیماری های واگیردار با مرگ و میر زیادی مواجه بودیم. تاریخچه زیادی از بیماری هایی که موجب مرگ و میر مردم شده اند وجود دارد. تا پیش از انقلاب نیز این شرایط را به وفور در کشور داشتیم.

وی افزود: امروزه در جایگاهی قرار داریم که بیماری های واگیردار را کنترل کردیم اما بیماری های غیرواگیر گریبان گیر ما شده اند. در رأس آنها در کشور ما تصادفات، سرطان، بیماری های قلب و عروق و دیابت هستند که مشکلات زیادی را برای جامعه به وجود آورده اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ادامه داد: همانطوری که توانستیم بیماری های واگیردار را کنترل کنیم تا مردم با آسایش خاطر بیشتری زندگی کنند، باید به بیماری های غیرواگیر نیز در سطح کلان توجهات ویژه ای شود. البته اقدامات مختلفی انجام شده است و بحث اجتماعی کردن سلامت و ایجاد خانه های سلامت از اقدامات مثبت انجام شده هستند. باید این بیماری ها را به مردم بشناسانیم و در جهت رفع آنها گام برداریم.

نظری خاطرنشان کرد: زمینه همه این کارها پژوهش، آگاهی و اطلاع است. به دنبال آن می توانیم برنامه‌ریزی‌های‌مان را انجام دهیم. باید به پژوهش اهمیت ویژه ای داده و برای آن منابع مالی تامین شود. یکی از مشکلات تمامی مراکز پژوهشی ما عدم داشتن منابع مالی کافی است. پیش‌نیاز هر کار و تحقیق، مسائل پژوهشی است. اساس ارتقاء و پیشرفت هر جامعه، پژوهش است. پژوهش لازمه اقتدار و رفع تهدیدها است.

وی تاکید کرد: پژوهش موجب افزایش کیفیت محصولات، کاهش هزینه ها و افزایش و ارتقاء سرمایه انسانی که اساس هر کاری است، می شود. پژوهش حلقه اتصال علم و تولید است. اگر این حلقه ایجاد نشود، بسیاری از کارهایی که می کنیم، دچار مشکل خواهد شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: یکی از معضلات جامعه پژوهشی انفکاک میان کارهای پژوهشی و آموزشی است. در مراکز آموزشی کمتر به تربیت دانشجوی مسئولیت پذیر توجه می شود و مسئولیت پذیری را در سیستم آموزش کمتر به دانش آموزان و دانشجویان یاد می دهیم. اگر این اتفاق رخ دهد، قطعا دانش آموز و دانشجوی ما مسائل اجتماعی را به عنوان یک مسئولیت اجتماعی زیر نظر دارد و برای رفع آنها به کارهای تحقیقاتی می پردازد.

نظری ادامه داد: این انفکاکی که بین محیط آموزشی و پژوهشی وجود دارد، موجب می شود وقتی دانشجو وارد محیط کار می شود، ببیند آموزش هایی که دریافت کرده است، نیازهای او را در محیط کار برطرف نمی کند.

وی تصریح کرد: در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، ۶۵۰ عضو هیات علمی فعالیت می کنند. ۷۵۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند که از این تعداد دو هزار دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی و فوق تخصص در حال تحصیل هستند. ۲۶ مرکز تحقیقاتی نیز در دانشگاه وجود دارد که ۱۶ مرکز دارای مجوز قطعی و ۱۲ مرکز دارای مجوز اصولی هستند. دو مرکز رشد نیز در دانشگاه هستند که ۱۶ واحد فناور در آنها فعالیت می کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز افزود: یک پژوهشکده نیز در دانشگاه وجود دارد، اما این پژوهشکده، فضای آموزشی مناسبی در اختیار ندارد. یکی از مشکلات عمده دانشگاه در حال حاضر نداشتن فضای مناسب پژوهشی است.

نظری گفت: حدود هزار مقاله سالانه در نمایه های بین المللی چاپ می شوند. در سال گذشته ۱۱۱۴ مقاله داشتیم که ۱۲۱ مقاله به صورت مشترک با نویسندگان خارجی چاپ شدند. همچنین یک سامانه ثبت بیماری ها وجود دارد که دانشگاه در ثبت بیماران سرطانی دانشگاه برتر شد. سرطان یکی از بیماری های شایع غیرواگیر در دنیای امروز است. باید بیاموزیم که چطور با آموزه هایی که در بخش های مختلف به مردم می دهیم، جلوی آن را بگیریم.

وی افزود: تا سال گذشته تنها دو عضو هیات علمی پژوهشی در دانشگاه داشتیم که امسال ۱۱ عضو هیات علمی را به آنها اضافه کردیم. البته هنوز تعداد این اعضا کافی نیست. همچنین احداث پارک علم و فناوری در دانشگاه، گرفتن مجوز دومین پژوهشکده دانشگاه و ایجاد پژوهشکده سلامت از جمله برنامه هایی هستند که دنبال می کنیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: در حال حاضر هفت سامانه برای ثبت بیماری ها وجود دارد. سال گذشته دو کهورت بزرگ داشتیم. کهورت هویزه ۱۱ هزار نفر را تحت پوشش قرار داد. کهورت دیگر ما نیز که بیماری های گوارشی را بررسی می کرد، ۳۲ هزار نفر از مجموعه استان را تحت پوشش قرار می دهد. همچنین کهورت دیگری از ماه آینده آغاز می شود که در آن مجموعه پرسنل دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور تحت پوشش قرار می گیرند.

نظری تصریح کرد: در حوزه پژوهش یکی از مهمترین مسائل، نیروی انسانی است. برای اینکه پیشرفت خوبی داشته باشیم باید مساله کمبود نیروی انسانی را حل کنیم. در محیط های آکادمیک دانشگاهی همان کسانی که کار درمانی را انجام می دهند، باید کارهای پژوهشی را نیز انجام دهند. کارهای درمانی به حدی زیاد است که این افراد کمتر می توانند به کار پژوهشی بپردازند.

وی در خصوص حل مشکلات حوزه پژوهش گفت: باید توجه ویژه ای به آموزش و پژوهش در محیط های دانشگاهی شود. سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی باید افزایش داده شود. اگر می گوییم پژوهش مهم است، و می خواهیم کارهای صحیح و درستی انجام شود، باید هزینه کارهای پژوهشی را نیز تقبل کنیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز افزود: اولویت های پژوهش باید بر اساس نیازهای اجتماعی طراحی شوند تا با حداقل منابع بتوانیم حداکثر استفاده را داشته باشیم. به ارتباط دانشگاه با محیط بیرون نیز باید توجه ویژه ای شود. تقویت زیرساخت های پژوهشی نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

انتهای پیام

برچسب‌ها: ,
آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
محل كد آمار