رئیس جهاد کشاورزی خوزستان: تسهیلات بلاعوض آبیاری تحت فشار به کشاورزان خوزستانی پرداخت می شود

تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۶ | ۲۰:۵۶ ب٫ظ
رئیس جهاد کشاورزی خوزستان: تسهیلات بلاعوض آبیاری تحت فشار به کشاورزان خوزستانی پرداخت می شود [ad_1] اهواز – ایرنا – رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با دعوت از کشاورزان این استان برای اصلاح روش آبیاری، گفت: برای اجرای طرح های آبیاری تحت فشار به هر کشاورز ۵۵ میلیون ریال تا ۷۵ میلیون ریال تسهیلات بلاعوض پرداخت می شود. کیخسرو چنگلوایی دوشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: قرار است […]

[ad_1]


اهواز – ایرنا – رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با دعوت از کشاورزان این استان برای اصلاح روش آبیاری، گفت: برای اجرای طرح های آبیاری تحت فشار به هر کشاورز ۵۵ میلیون ریال تا ۷۵ میلیون ریال تسهیلات بلاعوض پرداخت می شود. کیخسرو چنگلوایی دوشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: قرار است ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح های آبیاری تحت فشار به خوزستان پرداخت شود که بر همین اساس به هر کدام از کشاورزان متقاضی ۵۵ تا ۷۵ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض و برای تشکل هایی که منبع آبی واحد داشته باشند، ۸۵ درصد هزینه ها پرداخت می شود.
وی گفت: در یک هفته اخیر برای پنج هزار هکتار درخواست تسهیلات آبیاری تحت فشار دریافت شده است.
چنگلوایی با بیان اینکه مهلت پرداخت این تسهیلات بلاعوض تا پایان خرداد است افزود: با توجه به اینکه اعتبارات محدود و تعداد متقاضیان زیاد است، کشاورزان تا پایان اردیبهشت مدارک خود را به جهاد کشاورزی ارائه دهند.
وی با اشاره به خشکسالی های چند سال اخیر در کشور و خوزستان، اظهار کرد: بارندگی های خوزستان از نظر زمانی و مکانی پراکنش مناسبی ندارد و این خشکسالی ها محدودیت هایی در منابع آب را به دنبال داشته است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان افزود: افزایش جمعیت و وابستگی ۹۸ درصد تولیدات کشاورزی استان به اراضی آبی، باعث شده است ارتقای راندمان آب و بالا بردن بهره وری در دستورکار قرار گیرد.
وی اضافه کرد: اقدامات غیرسازه ای همچون آموزش کشاورزان، استفاده از ارقام مقاوم به تنش و خشکی، حذف گیاهان پرمصرف، استفاده از گیاهان با دوره رشد کوتاه و نیاز آبی کمتر و اصلاح روش های آبیاری برای ارتقای راندمان آب باید مورد توجه قرار گیرد.
چنگلوایی ادامه داد: اجرای طرح های سازه ای اعم از احداث شبکه های فرعی آبیاری، توسعه کشت های گلخانه ای و اجرای سیستم های نوین آبیاری با تکیه بر آبیاری تحت فشار از جمله این اقدامات است.
به گفته وی، در سیستم آبیاری تحت فشار در هر هکتار تا چهار هزار هکتار صرفه جویی آب اتفاق می افتد.
چنگلوایی خاطرنشان کرد: تاکنون ۳۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان مجهز به سیستم تحت فشار شده اند.
وی افزود: طرح های آبیاری تحت فشار بسته به کیفیت آب و میزان رسوب اجرا می شود و پیش از اجرای هر طرح آنالیز آب انجام می شود.
بر اساس این گزارش، خوزستان بیش از ۲ میلیون هکتار زمین مستعد کشاورزی دارد که به دلیل کمبود آب حدود یک میلیون هکتار آن زیر کشت می رود. این استان با تولید ۱۴ میلیون تن یکی از قطب های کشاورزی کشور است.
در سال های اخیر با بحران آب در حوضه رودخانه های کارون، کرخه، جراحی و زهره کشت پائیزه در استان با مشکل روبه رو شده و کشت تابستانه ممنوعیت هایی داشته است.
در استان ۴۰۰ هزار هکتار زیر کشت گندم آبی و ۱۵۰ هزار هکتار زیر کشت گندم دیم می رود که با کاهش شدید بارندگی در سال های اخیر بیشتر اراضی دیم از بین رفته است.
در سال زراعی گذشته خوزستان با تولید یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن گندم در استان، در کشور رتبه نخست را به دست آورده و رکورد شکنی کرده است.
برداشت کشت پائیزه از دیروز در خوزستان آغاز شده است.

۷۱۵۱/۶۰۰۲
خبرنگار: نادره وائلی زاده**انتشاردهنده : کبری آقازری

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار