رئیس کمیسیون اقتصادی:مجلس آماده اصلاح قوانین دست و پا گیر است

تاریخ انتشار: شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ | ۰۵:۰۴ ق٫ظ
رئیس کمیسیون اقتصادی:مجلس آماده اصلاح قوانین دست و پا گیر است [ad_1] آبادان – ایرنا – رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و نماینده کرمان در مجلس گفت: برخی قوانین و مقررات برای رفع چالش های اقتصادی، رونق سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار نیاز به اصلاح دارد. به گزارش ایرنا محمدرضا پور ابراهیمی شامگاه جمعه در نشست شورای اداری منطقه آزاد اروند و […]

[ad_1]


آبادان – ایرنا – رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و نماینده کرمان در مجلس گفت: برخی قوانین و مقررات برای رفع چالش های اقتصادی، رونق سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار نیاز به اصلاح دارد. به گزارش ایرنا محمدرضا پور ابراهیمی شامگاه جمعه در نشست شورای اداری منطقه آزاد اروند و بررسی مسائل اقتصادی شهرستان های آبادان و خرمشهر در فرمانداری ویژه آبادان، اصلاح برخی قوانین را خواستار شد و گفت:در حوزه قوانین و مقررات، به اصلاح قانون نیاز است تا اگر چالش هایی وجود دارد برطرف شوند.
وی افزود: قوانین جدید در تعداد محدودی از زمینه ها همچون اقتصاد دانش بنیان، صلاح ساختار قوانین مالی جدید، حوزه مرتبط با قانون جامع حسابرسی در ایران از جمله موضوعاتی است که به نظر می رسد نیاز به قانون جدید دارد، زیرا جزو بخش های اصلی هستند.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت:در موضوع هایی همانند قانون بهبود فضای کسب و کار، قانون رفع موانع تولید، قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز که مجلس در سال های گذشته به آنها ورود کرد، در زمان حاضر کفایت قانون وجود دارد ضمن اینکه اگر مواردی باشد که احساس شود همین بندهای قانونی خودش عامل مشکل برای تولید و فعالیت اقتصادی است، برای اصلاح آن آمادگی داریم.
پور ابراهیمی در خصوص دستاوردهای سفر اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به منطقه آزاد اروند نیز گفت:در سفر ۴۸ ساعته اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، توافق هایی با استاندار خوزستان و مجموعه مدیریت این استان داشتیم که به عنوان مصوبات این سفر لحاظ شد.
وی اظهار داشت:تامین سرمایه در گردش برای بنگاه های اقتصادی راکد در شهرهای آبادان و خرمشهر یکی از این مصوبات بود زیرا در سال گذشته به دلیل نبود سرمایه و بودجه فعالیت بنگاه ها متوقف شده است.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت:منابع مرتبط با این بخش تا سقف حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد ریال تزریق می شود و امیدواریم با نهایی شدن لیست این بنگاه ها طی چند روز آینده، مسئولان استان همکاری برای آغاز فعالیت بنگاه های اقتصادی یاد شده و تامین منابع مالی را داشته باشند.
پور ابراهیمی افزود:موضوع مرتبط با واحدهای صنعتی خاص همچون پتروشیمی و پالایشگاه آبادان و مجموعه های مرتبط و همچنین سایر بنگاه های اقتصادی مهم از دیگر مصوبات این نشست به شمار می رود که به طور عملی در بحث هایی همچون حوزه مالیاتی و حوزه های مربوطه به تامین اجتماعی، لیست و مجموعه مشکلات اقتصادی آنها اخذ شد و مکاتبات آنها به قالب صورتجلسه درآمد.
وی اظهار داشت:البته بخشی از مسائلی که مربوطه به استان خوزستان است با هماهنگی استاندار و سایر مدیران و آنهایی نیز که باید از تهران پیگیر باشند در دستور کار جلسات آینده کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی قرار می گیرد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت:در خصوص صدور مجوزی که برای احداث پالایشگاه خوزستان به تصویب هیات وزیران رسیده و عملیات این طرح نیمه کاره مانده، قرار شد بزودی تخصیص خوراک آن مشخص شود و در صورتی که سرمایه گذار خارجی که اکنون در خوزستان و در شهر دزفول فعالیت می کند، تصمیم این بخش را عملیاتی کرده و عملیات اجرایی این پالایشگاه نیز از سوی سرمایه گذار مذکور آغاز شود.
پور ابراهیمی گفت:در غیر این صورت، موضوع سرمایه گذاری به مجموعه کمیسیون اقتصادی اطلاع رسانی شود تا نمایندگان ضمن ورود به آن به روند تسریع در عملیاتی شدن آن کمک کنند تا حداکثر در نیمه دوم امسال موضوع آغاز عملیات سرمایه گذاری در پالایشگاه خوزستان که قبلا مصوب هیات وزیران بود عملیاتی شود.
وی در ادامه سخنانش در صوص الحاق اروند کنار و چوئبده به محدوده منطقه آزاد اروند نیز گفت:این یک موضوع جزو مطالبات مردم است و با توجه به اینکه تغییر در محدوده جغرافیایی نیازمند ارائه تغییرات نقشه از سوی دولت است مقرر شد تا از طریق استان پیگیری لازم در این خصوص انجام شود.
وی افزود: اگر این موضوع به تایید شورای عالی مناطق آزاد و تصویب هیات وزیران برسد و کار کارشناسی آن نهایی شود، آن را به مجلس ارائه و پس از ارائه لایحه تغییر محدوده منطقه آزاد اروند، موضوع را در کمیسیون اقتصادی و آنچه که کمک به افزایش توانمندی اقتصادی در منطقه است عملیاتی شود.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت:در موضوع کشاورزی اقداماتی انجام شده که نیازمند تکمیل است که در گزارش های استاندار خوزستان این موضوع آمده است.
پور ابراهیمی گفت:در موضوع لایروبی اروند تصمیم ها باید در سطح ملی اخذ شود اما اگر در این حوزه نیز نیاز به ورود کمیسیون اقتصادی باشد، آن را عملیاتی می کنیم.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت:امیدواریم جمع بندی این حضور ۴۸ ساعته در شهرهای آبادان و خرمشهر که بسیار فشرده بود، به حل بخشی از مسائل و مشکلات اقتصادی شهرهای آبادان و خرمشهر کمک کند.
وی اظهار داشت:در بحث تغییراتی که در اداره مناطق آزاد کشور و با اصلاحی که در قانون برنامه ششم توسعه ایجاد شد، تحولات اساسی منطقه آزاد اروند را شاهد باشیم.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با ابراز امیدواری از تغییرات و رویکرد مثبت در مناطق آزاد کشور گفت:این تغییرات به طور یقین رویکرد مثبتی دارد و امید است که تحولات در حوزه ارتقاء توانمندی های مناطق آزاد کشور که با مصوبه مجلس شورای اسلامی، مسئولیت اداره مناطق آزاد کشور به طور کامل به وزارت اقتصاد منتقل شد، بتواند آثار بسیار خوبی در پی داشته باشد.
پور ابراهیمی در ادامه سخنانش ابراز امیدواری کرد که سال ۹۶ سال توسعه فعالیتهای اقتصادی منطقه آزاد اروند باشد.
به گزارش ایرنا ۱۵ عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی روزهای پنجشنبه و جمعه با سفر به شهرستان های آبادان و خرمشهر به بازدید از زیرساخت های منطقه پرداخته و شامگاه پنجشنبه و جمعه از بخشهای مختلف پالایشگاه آبادان، پتروشیمی آبادان و پروژه های عمرانی در این منطقه دیدن کردند.
در سفر اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، برنامه های مختلفی اعم از تشکیل جلسات و بازدیدهای میدانی از نقاط مختلف گنجانده شده بود.
بر اساس برنامه، برگزاری نشست شورای اداری شهرستانهای آبادان و خرمشهر، بازدیدها از یادمان شهدای شلمچه، بارانداز گمرک شلمچه، بندر خرمشهر، محل استقرار گمرک جمهوری اسلامی ایران در دروازه های منطقه آزاد اروند و پالایشگاه در برنامه پنجشنبه هیات اقتصادی مجلس گنجانده شده بود.
جمعه ۱۸ فرودین ماه نیز این هیات از یادمان شهدای منطقه عملیاتی والفجر ۸در اروندکنار، رودخانه اروند با هدف بررسی آثار اقتصادی لایروبی نشدن آن و خشک شدن نخلستان های حاشیه رودخانه، بندر آبادان بازدید کردند.
همچنین این هیات عصر جمعه در نشست بررسی مسائل اقتصادی منطقه آزاد اروند که با حضور استاندار خوزستان در محل فرمانداری ویژه آبادان برگزار شد شرکت کردند.
۷۱۰۴/۶۱۲۵ **خبرنگار:مسعود گادار *** انتشار:سیدبهادر حسینی

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار